Výběr laureátů na Cenu 1. června vyvolal bouřlivou diskusi na zastupitelstvu

Výběr laureátů na Cenu 1. června vyvolal bouřlivou diskusi na zastupitelstvu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radka Zemanová-KopeckáRadka Zemanová-Kopecká

člen výboru MO Praha 13

Více

Vlastimil KonrádyVlastimil Konrády

zastupitel města Domažlice

Více

Georgij AlanijaGeorgij Alanija

Pedagog

Více

Výběr laureátů na Cenu 1. června vyvolal bouřlivou diskusi na zastupitelstvu

Plzeň, 24.05.2012, aktualizováno 13:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé Plzně se ve čtvrtek na svém zasedání dostali do ostrého sporu kvůli dvojici letošních laureátů Ceny 1. června, kterou by měla převzít socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam bude udělena zesnulému básníkovi, publicistovi, politickému vězni a bouřliváku Ivanu Martinovi Jirousovi, přezdívanému Magor. Některým zastupitelům vadí, že Jirous byl opilec, jiným se zase nelíbilo, že Šiklová byla v padesátých létech členkou KSČ.

Jednání zastupitelstva | Autor: Televize ZAKJednání zastupitelstva | Autor: Televize ZAK

Cenu 1. června uděluje Rada města Plzně od roku 1993 za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích. Osobnosti navrhuje na cenu veřejnost, návrhy pak na doporučení primátora schvaluje rada města. „Martina Jirouse navrhli letos tři lidé, paní Šiklovou dva,“ vysvětlil primátor Martin Baxa (ODS).

„Cena 1. června se začíná vymykat tomu, čemu byla původně určena. Udělovat ji jen za boj v disentu není dobré a už vůbec není potřeba dávat ji Jirousovi za jeho celoživotní postoje,“ prohlásil zastupitel Jiří Valenta (KSČM). Vzápětí nechal promítnout část dokumentu nedávno odvysílaného na ČT 2, kde Ivan Jirous evidentně pod vlivem alkoholu pronáší různé výroky. „Společnost, zvláště ta česká je mi u prdele. Bojoval jsem jen za sebe a za svoji svobodu. Já jsem Magor Jirous a mě český národ nezajímá,“ zaznělo v dokumentu.

„Nebudu na to reagovat, pan Jirous byl stál u zrodu českého undergroundu v období normalizace. Byla to osobnost, která mimořádně statečně bojovala za lidská práva a svobodu v období komunistického režimu a byl v úhrnu více než osm let vězněn, část prožil v nejtěžších vězeních bolševického režimu," řekl primátor Martin Baxa. Je mi jasné, že s vámi se na tom nemohu shodnout a předpokládám, že na udílení cen nepřijdete,“ odpověděl Valenovi primátor Baxa.

„Ta cena by měla být určena pro někoho jiného, mám na mysli hlavně publicisty, kteří představují nějaký morální pilíř v tomto státu. Magora Jirouse jsem znal osobně, protože i já pocházím z undergroundu a musím říct, že měl i horší projevy pod vlivem alkoholu, než byl ten, který nám předvedl kolega zastupitel Valenta. Je třeba zdůraznit, že psal ovšem krásnou literaturu i poezii,“ uvedl zastupitel Marcel Hájek (Občané.cz). Kdyby existovala nahrávací zařízení v době Máchy, Vrchlického a Němcové, asi bychom se zřejmě nestačili divit jejich projevům. Spíše než k Jirousovi mám ovšem připomínku k Jiřině Šiklové. V době, kdy řada lidí z Plzně šla za svůj postoj z  1. června 1953 do vězení, byla Šiklová členkou KSČ a to mi vadí. Šiklová bude první komunistkou, která tuto cenu dostane,“ uvedl Hájek.

„Paní Šiklová patřila od 70. let minulého století k českému disentu a cenu si jako významná bojovnice za lidská práva zaslouží. Za bývalého režimu byla perzekvována a vězněna, významně přispívala k tomu, aby byl komunistický režim v době normalizace nahlodáván, velmi statečně hájila principy lidských svobod," obhajoval druhou laureátku primátor Baxa.

„Mrzí mě, že Magor nebude přítomen udílení ceny a děkuji zastupiteli Valentovi za malé připomenutí jeho osoby. Jeho krásnou knihu poezie jsem koupil své dceři,“ konstatoval zastupitel a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). „Nyní je už poměrně obtížné vybírat vhodné kandidáty na udělení této ceny z řad publicistů, kteří bojují za lidská práva. Není povinnost udělovat ji každým rokem, když nebudou kvalitní osobnosti, kterých neustále ubývá, budou vznikat jako nyní kontroverzní návrhy,“ dodal zastupitel Jiří Šneberger (ODS).

„V historii byla celá řada básníků, fanfarónů, kteří byli i opilci. Magor Jirous byl velmi svobodomyslný člověk a psal krásné básně, byl to člověk problémový a také opilec. Ale komunisté přece měli pro opilce slabost, vzpomeňme na Gottwalda, to byl nejen opilec, ale i masový vrah,“ ukončil debatu svým příspěvkem zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz).  

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také "Den prvního zvonění." Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

Cenu 1. června již v Plzni získalo za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích celkem 18 osobností. Získal ji i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, jejím držitelem je například Pavel Tigrid, který ji získal jako vůbec první, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik a Dana Němcová.

Autor: Ben, redakce

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Hanys 24.05.2012 14:59, Reagovat

Je velká škoda, že celou tu šaškárnu nemůže okomentovat samotný Magor. To byste si do rámečku nedali, vy na té radnici.

Hynek 24.05.2012 14:58, Reagovat

A nebylo by jednodušší celou tu stupiditu zrušit? A naši páni by měli něco dělat, ne se hádat.

K. 24.05.2012 14:05, Reagovat

Nevím jestli jsem "typický" občan Plzně, ale nevím co je "cena 1. června" a je mi - s prominutím - u p*dele, kdo ji dostane nebo nedostane a ani neznám nikoho, kdo by si myslel něco jiného.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.