Plzeňský kraj bude hospodařit se schodkem 208 milionů korun

Plzeňský kraj bude hospodařit se schodkem 208 milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vlastimil SladkýVlastimil Sladký

technolog obrábění – Kdynium a.s.

Více

Václav VostradovskýVáclav Vostradovský

Starosta obce Kvilda

Více

Lucie MoravcováLucie Moravcová

Sociální pracovnice a ochránkyně zvířat

Více

Plzeňský kraj bude hospodařit se schodkem 208 milionů korun

Plzeňský kraj, 17.12.2012, aktualizováno 16:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ani čtyřhodinová diskuze v rámci projednávání návrhu rozpočtu Plzeňského kraje, nijak zásadně neovlivnila jeho podobu, kterou navrhly ČSSD a KSČM. Zastupitelstvo Plzeňského kraje schodkový rozpočet pro rok 2013 schválilo. Pro návrh rozpočtu, hlasovalo 24 ze 45 zastupitelů, tedy koalice ČSSD a KSČM. Proti bylo 18 zastupitelů ODS a TOP 09. Jedna zastupitelka ODS, Marcela Krejsová se zdržela a dva zastupitelé se hlasování neúčastnili.

Rozpočet kraje, který předložil ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs, byl projednáván čtyři hodiny. | Autor: Jan DvořákRozpočet kraje, který předložil ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs, byl projednáván čtyři hodiny. | Autor: Jan Dvořák

Opozičním ODS a TOP 09 vadí především to, že rozpočet je schodkový a bude se sanovat z finančních rezerv Plzeňského kraje. Jiří Pospíšil (ODS), nazval tento rozpočet propapalášským. „Zvyšují se výdaje krajského úřadu, kdy se zvyšují peníze pro jednotlivé zastupitele z hlediska nákupu zboží a služeb pro tyto krajské funkcionáře,“ tvrdí šéf krajské ODS Jiří Pospíšil.

„Tento rozpočet snižuje peníze do opravy a údržby silnic, snižuje peníze pro podporu kultury v Plzeňském kraji, pro podporu venkovských škol a dále také občanské iniciativy, takzvané místní akční skupiny, které byly dříve z krajského rozpočtu podporovány a nyní tam dává kraj nulovou položku,“ dodává Jiří Pospíšil.

Ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) rozpočet naopak hájí a tvrdí, že je vysoce prorůstový. „„My jsme omezili provozní výdaje o deset procent a s maximem peněz, které máme k dispozici, budeme předfinancovávat projekty, které budou v konci financované Evropskou unií. To je naopak vysoce prorůstové a ekonomicky velmi výhodné,“ vysvětluje Václav Šlajs.

Debata v jednacím sále nad podobou rozpočtu trvala celé čtyři hodiny. Koalice argumentovala tím, že příjmy kraje, především z rozpočtového určení daní, jsou nízké kvůli finanční politice vlády.

To ale opozici, která tento rozpočet hodnotí jako nejhorší za poslední čtyři roky, nenechalo klidnou. „Nechápu, proč zastupitelstvo svádí špatně postavený rozpočet na finanční politiku voličů,“ rozčílil se Jiří Pospíšil.

Opozice nakonec uspěla jen s kosmetickými změnami. Konkrétně s tím, že z rozpočtu kraje půjdou peníze na činnost Místních akčních skupin (MAS), na které se v rozpočtu nemyslelo vůbec. „Dosud si tyto MASky dokázali zajistit velkou část peněz z Evropských dotací, to ale skončí nejpozději v roce 2014. Přitom je potřeba zachovat místní akční skupiny, protože ony dokážou přinést peníze i z jiných než evropských dotačních titulů. Chtěli bychom, aby na činnost těmto skupinám, byly z rozpočtu kraje uvolněny 3 miliony korun,“ říká krajský zastupitel Marek Sýkora (TOP 09)

Na činnost místních akčních skupin nakonec půjde 1,1 milionu korun.  Jeden milion korun byl převeden z fondu hejtmana, který byl tím zrušen, a 100.000 Kč z peněz na chystanou akci kickboxerů Souboj titánů, která byla nejvíce trnem v oku ODS. „Je to výsměch voličům, že se podpoří akce Souboj titánů, a to částkou 100 tisíc korun. Přitom například na venkovské školy nebo na 11 Místních akčních skupin nejde ani koruna,“ vystoupil v průběhu debaty o rozpočtu Jiří Pospíšil.

Kraj Souboj titánů podporoval i v předchozích letech, letos částkou 150 tisíc korun. Finanční podporu této akce na příští rok kraj tak zrušil.  

Krajské zastupitelstvo nakonec jednohlasně odsouhlasilo také to, že pokud se v průběhu roku bude přistupovat k rozpočtovým opatřením, které budou mít za následek zvýšeného schodku rozpočtu nebo překročení hranice o více než 10 procent zastupitelstvem schválených příjmů a výdajů v příslušné rozpočtové oblasti. 

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radim J. 18.12.2012 10:18, Reagovat

To je zase tragédie, vypadá to tam jako v parlamentu. Snad jen ta Krejsová má rozum.

Rambo Chosé 18.12.2012 10:01, Reagovat

Copak, naše Marcelka našla odvahu, kdyby byla chlap, napsal bych koule, a zdržela se? To půjde k Jurečkovi na kobereček.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.