Právníci kraje neshledali vady ve vyplácení milionových dotací pro společnost Finále

Právníci kraje neshledali vady ve vyplácení milionových dotací pro společnost Finále | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lenka ŠtrosováLenka Štrosová

Lékařka

Více

Jiří DufkaJiří Dufka

soukromý rolník

Více

Jan BozděchJan Bozděch

výzkumný pracovník strojního oboru ZČU v Plzni

Více

Právníci kraje neshledali vady ve vyplácení milionových dotací pro společnost Finále

Plzeň, 04.12.2012, aktualizováno 05.12.2012 13:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Právní oddělení Krajského úřadu Plzeňského kraje neshledalo podle slov hejtmana Milana Chovance žádné právní vady ve vyplácení pravidelných dotací pro obecně prospěšnou společnost Finále, která je využívala při pořádání známé filmové přehlídky českých filmů Finále. V létech 2004 až 2011 získala společnost Finále od Plzeňského kraje dotaci, která přesáhla šest milionů korun a to i přesto, že ve společnosti řádně nefunguje od roku 2004 správní a dozorčí rada.

Festival Finále - ilustrační foto | Autor: InternetFestival Finále - ilustrační foto | Autor: Internet

„Projednali jsme v radě stanovisko právního odboru v otázce OPS Finále, neshledali jsme tam žádné právní vady. Z pohledu žádosti i podpisu smlouvy i vyúčtování to mohlo fungovat i bez toho že by fungovaly orgány té společnosti nebo že by ta správní rada byla doplněna svým zřizovatelem. Jaké jsou pak dopady na vlastní účetnictví firmy a uzávěrky nám nepřísluší zkoumat. Ten proces u nás dle názoru právníků byl zákonný a kraj nemá právo, ani možnost, chtít tyto peníze zpátky, není k tomu žádný důvod,“ uvedl pro server Regionpodlupou.cz hejtman Milan Chovanec. Podle jeho slov kraj každoročně kontroloval, zda peníze byly využity pro účel, na který se vyčlenily. Žádné nedostatky kraj neshledal.

Podivné fungování obecně prospěšné společnosti zřízené městem v roce 1998 podtrhuje především fakt, že v dozorčí radě například figuruje plzeňský herec Jiří Samek, který ovšem před několika léty zemřel. Radnice chce společnost Finále zrušit a bude se snažit o zachování ochranných známek festivalu pro město," řekla pro server Regionpodlupou.cz náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). 

Zarážející na celé věci je fakt, že radnici od roku 2004 až do loňska nevadila společnost, která si na jednu stranu říkala o miliony korun a dostávala je, na druhou stranu však neměla funkční správní radu, takže nikdo neschvaloval rozpočet, účetní závěrku ani výroční zprávu. Bez zajímavosti není skutečnost, že členové správní rady byli zvoleni v roce 1998 s tím, že místo není možné zastávat déle než dvě po sobě jdoucí funkční období a měli skončit v roce 2004. To se však nestalo a noví členové jmenováni nebyli. Již zmíněný herec Samek zemřel v roce 2009.  

Ředitel festivalu Finále Ivan Jáchim je přesvědčen o tom, že obecně prospěšná společnost Finále ředitele má a je jím on. „Byl jsem jím správní radou jmenován a jen ona mě může z funkce odvolat. To, že správní rada zanikla, není problém můj, ale zřizovatele, kterým je město,"hájí se Jáchim. Jako ředitel jmenovaný správní radou má prý pravomoc žádat o dotace, přijímat je i vyúčtovávat. 

„Jsem velmi rád, že právní posudky všechny pochybnosti jednoznačně vyvrátily a dobré jméno festivalu zůstalo zachováno. Finále Plzeň, o.p.s., zřídilo město Plzeň v roce 1998 a její správní rada mě ve stejném roce ustanovila ředitelem. Od té doby tuto funkci vykonávám," říká ředitel festivalu Ivan Jáchim. "Všechny dotace, které kdy byly festivalu uděleny, byly řádně vyúčtovány, zdokladovány a zkontrolovány," dodal Jáchym. Ten je také ředitelem společnosti Dominik centrum, která pořádá festival Finále. Dominik Centrum rovněž čerpá na festival dotace, ovšem z plzeňského magistrátu, ministerstva kultury a také ze Státního fondu kinematografie. Současnému vedení magistrátu se nelíbí tento způsob neprůhledného hospodaření.

Šéf filmového festivalu a společnosti Finále Ivan Jáchym | Autor: Richard Beneš

Do zhruba desetimilionového rozpočtu festivalu Finále přispívá město částkou ve výši téměř tří milionů korun, Plzeňský kraj pak dává zhruba 900 tisíc korun. Dalších téměř šest milionů korun poskytuje Ministerstvo kultury a Státní fond kinematografie.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Festival Finále - ilustrační foto | Autor: Internet
  • Šéf filmového festivalu a společnosti Finále Ivan Jáchym | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

K. 05.12.2012 19:56, Reagovat

No nevím - i když je to "právně v pořádku", mě osobně to připadá jako pěkný bordel.

A jelikož jde o peníze občanů (kraj ani město žádné svoje peníze nemá, pouze zastupuje občany a hospodaří s jejich penězi), tak by měl dávat větší pozor na co a komu je dává (když už je tedy musí dávat, což si často vůbec nemyslím).

pepe 06.12.2012 10:22, Reagovat

Pan hejtman opět v tom nevidí problém a je vše v pořádku, tak to tvrdí on. Je to skandál a tito lidé nám povedou kraj. Je jasné, že jim nebude vadit vůbec nic a peníze budou utrácet.Zapomněli komu co slíbili.Pan hejtman je buď tak naivní nebo mu špatně radí a také má špatného náměstka přes finance. Jak by né, když jeho náměstek sám sedí na třech židlích. Jak si může tento člověk zasloužit plat.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.