Starostové šumavských obcí se zřekli svého senátora, podlehl prý „zelené lobby“

Starostové šumavských obcí se zřekli svého senátora, podlehl prý „zelené lobby“ | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Dana DraskáDana Draská

starostka

Více

Roman AndréRoman André

Předseda krajské rady NS-LEV 21

Více

Zdeněk MádrZdeněk Mádr

Místostarosta MO Plzeň 4

Více

Starostové šumavských obcí se zřekli svého senátora, podlehl prý „zelené lobby“

Šumava, 03.12.2012, aktualizováno 12:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Strakonický senátor Miroslav Krejča (NEZ) opustil nejen stranu, za kterou byl do Senátu zvolen, ale teď opustil i své voliče. To stojí v oficiálním vyjádření Svazu Šumavských obcí, pod které se podepsalo pět starostů. Nelíbí se jim totiž pozměňovací návrh zákona o Státním pozemkovém úřadu, kvůli kterému se obce, ležící v národních parcích, hůře dostanou k pozemkům ve svých obcích, které v současnosti patří státu. Tento pozměňovací návrh podal právě senátor Krejča a starostové ho obvinili z toho, že podlehl tzv. „zelené lobby“.

Náves v obci Modrava | Autor: Jan DvořákNáves v obci Modrava | Autor: Jan Dvořák

„V minulém měsíci projednával senát zákon O státním pozemkovém úřadu. Pro mnohé další zákon z řady nezajímavých zákonů. Pro šumavské obce zákon zásadního významu, který se měl zabývat správou a prodejem státního zemědělského majetku. Obce se právem těšily na narovnání desetiletí trvajícího bezpráví. Podoba zákona však byla zdeformována zelenou lobby skrze „šumavského“ senátora Krejču,“ stojí v oficiálním prohlášení Svazu Šumavských obcí, pod které se podepsali starosta Modravy Antonín Schubert (NEZ), starosta Kvildy Václav Vostradovský (NEZ), starostka Borových Lad Jana Hrazánková (NEZ), starosta Strážného Jiří Vacek (KSČM) a starosta Stožce Martin Černý (NEZ).

Senátor Miroslav Krejča totiž svým návrhem změnil dosavadní praxi, na základě které obce získávaly pozemky od státu. Dosud veškeré obce České republiky získají bezúplatně pozemky ve správě Pozemkového fondu ČR pro bytovou výstavbu, veřejnou zeleň a veřejně prospěšné stavby vyznačené ve schválené územně plánovací dokumentaci. U šumavských obcí to znamená, že se to týká jen území III. zóny ochrany přírody a to pouze té části, která je v územních plánech vyznačena a odsouhlasena orgánem ochrany přírody jako zastavěné území a zastavitelná plocha. Svaz Šumavských obcí tvrdí, že každá taková plocha má jasná pravidla určení a mnohastupňový státní dozor a v národním parku by neměl mít problém na jejich dodržování dohlížet.

Senátor Miroslav Krejča

Miroslav Krejča ale prosadil změnu zákona a obcím ležící na území národních parků povolil převod pouze pozemků určených pro veřejně prospěšné stavby. „Žádná náves, dnes ve vlastnictví pozemkového fondu, není veřejně prospěšnou stavbou. Naše návsi, dnes ve vlastnictví státu, demonstrují časy železné opony, podobu pohraničí padesátých let, tedy pozemky bez péče,“ tvrdí starostové.

„Podstatou pozměňovacího návrhu není znemožnění bezúplatného převodu příslušných pozemků v třetích zónách NP na obce, ale pouze jejich vázanost na veřejný zájem. Zároveň ale padlo časové omezení možnosti tyto pozemky získat a umožňuje to obcím v případech, ve kterých dokáží obhájit veřejný zájem tyto pozemky do svého vlastnictví bezúplatně získat kdykoli – což byste snad měli kvitovat s povděkem, ne? Ale nebojte, nechci to po Vás, ani děkovat nemusíte. Samozřejmě ale tento pozměňovací návrh zároveň brání zcizování pozemků ve druhé zóně NP, což původní návrh kupodivu umožňoval,“ tvrdí senátor Miroslav Krejča ve svém prohlášení.

„Takže tak trochu nechápu, co Vám na tomto návrhu tolik vadí. Že v případě akceptování tohoto pozměňovacího návrhu Poslaneckou sněmovnou nebudete moci získat pozemky ve třetích zónách NP bez prokázání veřejného zájmu, nebo že se nedostanete k pozemkům ve druhých zónách NP? Nebo že prokázání veřejného zájmu přesáhne horizont Vašeho starostenského mandátu? Nebo, že když chcete získat od státu bezúplatně pozemky, musíte mít v pořádku územní nebo regulační plán a mít jasno v tom, kde chcete realizovat zeleň, kde veřejně prospěšné stavby, kde máte obecní majetek apod.? Není-li Vaše reakce tedy pouze důsledkem nepochopení smyslu tohoto PN, není to tak trochu netaktické odhalení karet? Přečtěte si, prosím, pořádně jak původní, tak navrhovanou podobu inkriminovaného § 7 návrhu zákona a pak se teprve podivujte, že Vás někdo omezuje v tom, dát si do pořádku náves,“ dodává Krejča.

Přestřelka mezi strakonickým senátorem a starosty šumavských obcí ale pokračuje dál.

„Možná se šel pan senátor poradit k Hnutí Duha, ale šumavští starostové na jeho návštěvu čekají marně. Krejča tak nejprve opustil stranu, která ho do voleb nominovala, a teď i své voliče, kteří mu před 4 lety dali svůj hlas. Stal se reprezentantem výhradně svých názorů, které sdílí s několika zelenými extrémisty, nikoliv však svými voliči,“ říkají starostové.

„Vzhledem k tomu, že určitě nikdo z Vás nebyl před čtyřmi roky mým voličem, naprosto mě nechává klidným, že mě nepovažujete za svého senátora. Je to jen a jen Vaše věc a vůbec mi to nebrání v tom, abych Šumavu, její obyvatele i její návštěvníky měl v oblibě jako doposud. Jen mi není tak zcela jasné, jak to myslí pan starosta Modravy, protože jeho senátorem je Jan Látka a pan starosta Stožce, jehož senátorem je Tomáš Jirsa. Zříkáte se též jich? S panem kolegou Jirsou možná máte nějaké nevyřízené účty z minula, ale jak k tomu přijde pan kolega Látka, který je senátorem jenom několik málo dnů? Asi by bylo dobré ve funkci starosty alespoň vědět, do jakého senátního obvodu příslušná obec spadá,“ reaguje Krejča a dodává. „Neřídí mě ani Duha, ani jakákoli lobby, ani kdokoli jiný, včetně (ve vší úctě) Vás.“

„Chápeme krok pana senátora jako naši další diskriminaci ve stylu Mnichova – o nás bez nás,“ zakončují oficiální prohlášení starostové. 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.