Obyvatelé Žihobců podali na obec trestní oznámení

Obyvatelé Žihobců podali na obec trestní oznámení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav ŠkárkaJaroslav Škárka

Bývalý poslanec

Více

Pavel JiránekPavel Jiránek

Kominík

Více

Petr PolachPetr Polach

strojník stavebních strojů

Více

Obyvatelé Žihobců podali na obec trestní oznámení

Žihobce, 29.11.2012, aktualizováno 14:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nová kanalizace s čističkou je v obci Žihobce na Klatovsku teprve ve zkušebním provozu, ale už je kvůli této investiční akci podané trestní oznámení na obecní úřad. Podali jej dva obyvatelé obce, kterým se nelíbí postup, jakým se vybíraly od občanů poplatky na přípravu kanalizačních přípojek k jednotlivým domům.

Starosta obce Žihobce Karel Baumruk na posledním zasedání zastupitelstva seznámil občany s provozním řádem kanalizace. | Autor: Jan DvořákStarosta obce Žihobce Karel Baumruk na posledním zasedání zastupitelstva seznámil občany s provozním řádem kanalizace. | Autor: Jan Dvořák

Výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod v Žihobcích za 41 milionů korun je jednou z největších investičních akcí v historii obce. Většinu peněz se přitom podařilo získat z evropských dotací, jeden a čtvrt milionu ale obec vybrala od místních obyvatel. Za každou přípojku totiž chtěla obec 10 tisíc korun. 124 lidí vystavenou fakturu zaplatilo, osm lidí ale dát tuto částku odmítlo.

„Já jsem si nic neobjednával, tak proč bych měl platit. Navíc, obec chtěla zaplatit za věci, které se týkaly přípojky od hlavního řadu k pozemku, tedy veřejné části. Ta ale byla placená v rámci dotací, takže občané už neměli nic platit,“ tvrdí Petr Mišák, občan Žihobců, který na obecní úřad podal minulý týden trestní oznámení.

„To jsem podal z toho důvodu, že od konce září 2009 místní lidé žijí v domnění, že těch deset tisíc bylo hrazeno za veřejnou část kanalizace V jedenácti případech to pan starosta takto prezentoval. To ale není pravda. Dále pak byli lidé uváděni v omyl tím, že nikomu nebylo řečeno, že se jedná o dobrovolný příspěvek. Rovnou jim byla domů zasílána faktura na deset tisíc, kde o dobrovolnosti nebylo nic napsáno,“ vysvětluje Petr Mišák.

„Od samého počátku se jedná o náklady za připojení a zpočátku to bylo nazváno jako poplatek,“ říká starosta Žihobců Karel Baumruk (NEZ). „Charakter dobrovolnosti to mělo také už od začátku, protože to lidé plnili i bez smlouvy, tedy zaplatili deset tisíc,“ dodává starosta.

Zastupitelé ale o dobrovolnosti začali mluvit až na předposledním veřejném zasedání obce, které se konalo na konci října letošního roku. Po té starosta obdržel zatím jednu žádost o vrácení tohoto poplatku.

„Té paní, nic vracet nebudeme, protože náklady na zajištění té přípojky už byly vynaloženy. V podstatě tím, že nám lidé složili na účet tu částku, nás požádali o to, abychom je připojili. My jsme to tak provedli a tak nepovažuji za logické, abychom ty peníze vraceli,“ vysvětluje starosta Karel Baumruk.

Starosta si za správností svých rozhodnutí a konání ale stojí, i navzdory podanému trestnímu oznámení. „To, že je na mne podáno trestní oznámení, je pro mě nová informace, ale já si za svými názory stojím. Ani státní fond životního prostředí neshledal nic špatného na tom, že občané sdružují prostředky“ říká starosta.  

„Podle mě ty finanční prostředky od lidí, nebyly zpronevěřeny, ale byly použity, tak jak být použité neměly. Myslím si, že obec špatně hospodaří, protože, když jsem tady viděl ty projekty, které nebyly podpořeny Evropskou unií a přesto se realizovaly, tak v rozpočtu obce  vznikla jakási trhlina, která se musela nějaký způsobem zacelit. A tady se zneužilo neznalosti lidí nebo uvedení lidí v omyl,“ tvrdí Petr Mišák.

„Peníze byly vybrány na úhradu nezbytných nákladů s připojením jednotlivých nemovitostí na obecní kanalizaci,“ říká Karel Baumruk.

Finanční prostředky od občanů byly konkrétně, podle vyjádření starosty, vynaložené na zpracování projektu na celou přípojku, zajištění stavebního povolení, výkon technického dozoru a tlakovou zkoušku přípojky včetně její kontroly.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.