Jmenovat komunistu premiérem? Na to odpovídali prezidentští kandidáti v Plzni

Jmenovat komunistu premiérem? Na to odpovídali prezidentští kandidáti v Plzni | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Iva HořanováIva Hořanová

Místostarostka města Stod, zastupitelka PK

Více

Demeter JuristaDemeter Jurista

vedoucí pobočky zahraniční softwarové firmy

Více

Jiří AnderleJiří Anderle

zastupitel městyse Klenčí pod Čerchovem, předseda Demokratické strany zelených /DSZ/

Více

Jmenovat komunistu premiérem? Na to odpovídali prezidentští kandidáti v Plzni

Plzeň, 21.11.2012, aktualizováno 21:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pětice kandidátů na prezidenta přijela do Plzně diskutovat na pozvání studentů Západočeské univerzity. Jana Bobošíková (Suverenita), Táňa Fischerová, Vladimír Dlouhý, Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Jiří Dienstbier (ČSSD), odpovídali lidem v zaplněné posluchárně například na to, zda by jmenovali představitele KSČM předsedou vlády, v případě, když by KSČM v příštích volbách volby vyhrála. Nejmenoval by ho pouze jediný z nich.

Debaty v Plzni se účastnilo pět prezidentských kandidátů | Autor: Jan DvořákDebaty v Plzni se účastnilo pět prezidentských kandidátů | Autor: Jan Dvořák

Studenti západočeské univerzity zvali do plzeňské debaty všechny prezidentské kandidáty. Nabídku přijalo pouze šest z nich. Mimo pěti už zmiňovaných to byl i Miloš Zeman, který do přeplněného přednáškového sálu fakulty ekonomické nakonec nedorazil.

Přítomní kandidáti odpovídali na zhruba desítku dotazů moderátora diskuze i dotazů přítomných studentů a veřejnosti. Jednou z prvních otázek bylo, jak by kandidáti chtěli změnit politickou kulturu, která je teď, podle studentů politologie, mizerná. Například Karel Schwarzenberg tvrdí, že právě prezident musí jít příkladem. Táňa Fischerová by zase nepřilévala olej do ohně vytvářením nějakých nových konfliktů a Jana Bobošíková zase vyzvala studenty, aby k lepší politické kultuře přispěli právě oni sami.

Největší zájem ale způsobila jiná otázka, zda by kandidáti na prezidenta byli schopni jmenovat předsedou vlády kandidáta KSČM, pokud by komunisté vyhráli volby. Jiří Dienstbier by ho jmenoval, protože musí respektovat ústavu. Podobně odpověděli Karel Schwarzenberg i Táňa Fišerová. Jana Bobošíková by jako prezidentka také neměla problém jmenovat komunistu předsedou vlády. „Bývalí komunisté jsou ve všech politických stranách a Václav Havel i Václav Klaus už do pozice předsedy vlády bývalé komunisty jmenovali,“ řekla Jana Bobošíková.

Naopak komunistického kandidáta by nejmenoval Vladimír Dlouhý, který byl členem KSČ v letech 1978 až 1989. „Pokud bych měl jmenovat komunistu premiérem, neudělal bych to, i s ohledem na svoji minulost. Abdikoval bych,“ odpověděl na otázku Vladimír Dlouhý, za což sklidil potlesk.

Studenti Západočeské univerzity přitom debatu prezidentských kandidátů sledovali velmi pozorně a mezi sebou pak hodnotili jak jejich odpovědi, tak i jejich vystupování.

„Karel Schwarzenberg nezklamal a občas i usínal. Jana Bobošíková mě naopak zklamala tím, že svoji úvodní řeč z devadesáti procent četla z připraveného textu, takže to byly jenom naučené fráze,“ hodnotila dva z pěti kandidátů studentka politologie, která ale nechtěla být jmenována. „Jiří Dienstbier je přitom frajírek, chybí mu už jenom kožená bunda,“ dodala.

„Přesně takhle si představuji amerického otrokáře,“ hodnotila sociálnědemokratického prezidentského kandidáta její kolegyně. Obě dívky se přitom shodně hodnotili vystoupení Táni Fischerové a Vladimíra Dlouhého.

„Paní Fischerová není osobnost, chybí jí charisma. Ale hodně mě překvapil Vladimír Dlouhý. Nikdy jsem ho neviděla ani neslyšela, ale má zajímavé názory a je i vtipný, což se nedá říct o ostatních,“ dodala studentka, která prý ještě nemá jasného favorita prezidentských voleb, ale největší šance dává Janu Fischerovi. 

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Debaty v Plzni se účastnilo pět prezidentských kandidátů | Autor: Jan Dvořák
  • Vladimír Dlouhý se vyjadřoval i ke své komunistické minulosti. | Autor: Jan Dvořák
  • Posluchárna byla nabitá k prasknutí | Autor: Jan Dvořák
  • Se zpožděním přijel do Plzně Jiří Dienstbier, Miloš Zeman nepřijel vůbec | Autor: Jan Dvořák

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 23.11.2012 07:14, Reagovat

Opravdu jsem rozčarován z takové otázky. Koho by jako měli jmenovat, pokud by Komunisté byli úspěšní ve volbách jiného? Jak se na to může někdo vůbec ptát? To je přeci samozřejmé, že pokud by Komunisté byli úspěšní, jmenoval by se za předsedu vlády Komunista!! Nebo snad se tady našeptává popírat demokracii? Vypadá to tak a vítr vane od Modrého Moru a jeho přisluhovačů od Nečas Jugend.

Nikita 22.11.2012 15:19, Reagovat

Obávám se, že prezidenta mít nebudeme. Ti neúspěšní a vyřazení šašci se budou odvolávat. Bude z toho jen ostuda v celém světě a reublika bez hlavy státu

KAB 22.11.2012 17:12, Reagovat

No jo, jenže ministerstvo vnitra nedokázalo zkontrolovat ani adresu jednoho z kandidátů (Miloše Zemana si spletli s jiným člověkem) - takže pokud MV zamítne nějakou petici, bude zcela namístě, aby se takový kandidát odvolal k NSS a posléze i k ÚS.

A je to správně, přece nemůže o prezidentovi rozhodnost neschopnost nějakých úředníků správně porovnat jméno a adresu. To by nemělo smysl organizovat volby a rozhodlo by se podle toho, co chtějí úředníci.

KAB 22.11.2012 11:19, Reagovat

Náhodou je skladba kandidátů vynikající - každý si může vybrat, koho aktivně volit a ne jen pasivně zvolit toho, kdo mi nejmíň vadí, jak jsem se původně obával, že to bude.

Takže prvního kola se zúčastním a budu volit toho, koho bych skutečně za prezidenta chtěl. Otázka pak je co druhé kolo, samozřejmě. Ostatní mi tam mohou vybrat dva, které nechci a pak bych se 2. kola zúčastnit nemohl - ale to je předčasné řešit.

Kal Jil 22.11.2012 11:04, Reagovat

Ne, mi tam chybí Marťan. A ten by mohl za premiéra jmenovat Paroubka.

Dandy 22.11.2012 11:01, Reagovat

Škoda, že nekandiduje Pospíšil, toho bych volil.

Rumburak 22.11.2012 11:00, Reagovat

Ještě tam chybí Gott a už jsou ti komedianti kompletní.

Občan 22.11.2012 10:36, Reagovat

Jo, jo, taky jsem byl mladý a remcal u piva. Teď by Ti mladí měli přestat jen anonymně žvanit a pořádně si proklepnout všechny, ty co chtějí na hrad a neuvěřit, jen planým slibům.

Hanys 22.11.2012 09:58, Reagovat

Jak to, že nepřijel Avatar?

Gagga 22.11.2012 09:53, Reagovat

Přímá volba, to bude jen další průser na naší politické scéně.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.