Starostům v kraji došla trpělivost, vyrazili do boje za záchranu ohrožených porodnic

Starostům v kraji došla trpělivost, vyrazili do boje za záchranu ohrožených porodnic | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Václav ČervenýVáclav Červený

Více

Miroslav NenutilMiroslav Nenutil

Senátor PČR

Více

Starostům v kraji došla trpělivost, vyrazili do boje za záchranu ohrožených porodnic

Rokycany, 15.05.2012, aktualizováno 13:57 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Starostům tří měst z Plzeňského kraje došla trpělivost se současnou situací v oblasti zdravotnictví, kdy zdravotní pojišťovny hodlají rušit některé porodnice a založili novou občanskou iniciativu s názvem „Nechci rodit na silnici.“ Za jejím vznikem stojí starosta Rokycan Vladimír Šmolík (ČSSD), starosta Stodu Jiří Vlk (ODS) a starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD).

Zdravotní pojišťovny chtějí zrušit porodnice v rokycanské nemocnici | Autor: Televize ZAKZdravotní pojišťovny chtějí zrušit porodnice v rokycanské nemocnici | Autor: Televize ZAK

Zdravotní pojišťovny trvají na zrušení gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Rokycanech a své stanovisko potvrdily koncem ledna na jednání se zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Podle zástupců zdravotních pojišťoven by rodičky z Rokycanska převzaly porodnice v Plzni a Hořovicích, které se už nacházejí ve Středočeském kraji.

„Stavíme se jednoznačně za zachování porodnického oddělení v Rokycanské nemocnici. Jeho zrušení by znamenalo, že ročně by až pět set rodiček muselo dojíždět rodit minimálně o 20 kilometrů dál, než dosud. Nechceme, aby ženy rodily na silnici. Navíc uzavření jednoho oddělení může vést nenápadně a postupně k uzavření celé nemocnice. Příkladem toho je nemocnice v Plané,“ vysvětluje starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Porodnice v Rokycanech je podle slov starosty Šmolíka vyhledávaným zařízením, které je vybavené moderními přístroji, nabízí rodinný přístup, klidné prostředí a má kvalifikovaný personál. V roce 2011 zde přišlo na svět 428 dětí.

Porodnice v Rokycanech se může pochlubit špičkovým vybavením | Autor: Televize ZAK

„Tachovsko je jedním z okresů Plzeňského kraje, který o nemocnici už přišel a řadí se tak mezi unikáty, neboť nemá nemocnici okresního formátu vůbec žádnou. Naše rodičky už tudíž na silnicích rodí. To je důvodem, proč jsem se připojil k iniciativě, neboť vím, že to, co se jednou uzavře, už se nikdy neotevře,“ doplňuje starosta Tachova Ladislav Macák. Velmi často se stává, že ženy porodí v sanitce cestou mezi Tachovem a Plzní.

„Plzeňský kraj je jediný v naší zemi, který ve dvou okresech nemá nemocnici.  A přesto se zdravotní pojišťovny i ministr zdravotnictví Leoš Heger snaží uzavírat další oddělení a omezovat další péči v regionu. O další existenci nemocnice ve Stodu na jižním Plzeňsku se intenzivně jednalo na začátku tohoto roku a naštěstí se podařilo ji zachránit. I to je důvod, proč mi osud Rokycanské nemocnice není lhostejný,“ uzavírá starosta Stodu Jiří Vlk.

„Uvítáme podporu ze strany veřejnosti, která může podpořit naši iniciativu svým podpisem pod petici, kterou najdou na www.nechciroditnasilnici.cz. Podpisové archy jsou k dispozici v nemocnicích v Rokycanech, Stodu, Klatovech, Domažlicích, dále na Městském úřadě v Rokycanech, Tachově, Stodu," dodal starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

 „Problematiku úspor ve zdravotnictví obecně řešíme už rok a půl a byli jsme ti, kteří vyšli vstříc zdravotním pojišťovnám a v Klatovské nemocnici jsme jako první v republice zrušili zhruba 80 lůžek a zachovali plnohodnotnou zdravotní péči. Prostor na zrušení jakékoli péče v Rokycanech ale není. Může dojít k restrukturalizaci, nikoli k uzavírání oddělení,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec k problematice rušení porodnice v Rokycanech.

„Nelze pochopit rozhodování od stolu v Praze bez toho, aby se kdokoli radil s odbornou veřejností, obyvateli, bez ohledu na to, že kraj ve dvou okresech nemocnici nemá. Zavírat oddělení, které má stabilní a kvalitní tým a má moderní vybavení je naprosto nemyslitelné. Slibuji, že já i hejtman Plzeňského kraje uděláme vše pro to, aby zde nemocnice zůstala zachována, “ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). 

  

Autor: Ben, redakce

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.