Starosta Klatov se účastnil protestní akce, na náměstí byl pod palbou otázek a kritiky

Starosta Klatov se účastnil protestní akce, na náměstí byl pod palbou otázek a kritiky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michaela MoravcováMichaela Moravcová

učitelka základní umělecké školy

Více

Štěpán EsterleŠtěpán Esterle

Více

Dagmar TerelmešováDagmar Terelmešová

Senátorka PČR, 1. místostarostka Dobřan

Více

Starosta Klatov se účastnil protestní akce, na náměstí byl pod palbou otázek a kritiky

Klatovy, 26.10.2012, aktualizováno 22:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na pět stovek lidí se v pátek večer shromáždilo před klatovskou radnicí, aby vyjádřilo nesouhlas s údajným vznikem nových ubytoven ve městě a zvyšujícím se počtu nepřizpůsobivých občanů. Přesto, že se jednalo o nepovolenou akci, přišel na ni i starosta Rudolf Salvetr (ODS), který se ocitl pod ostrou palbou otázek. Původní svolavatel protestní akce Jan Váchal, se ale neobjevil.

Protestní akce se účastnilo na 500 lidí. | Autor: Jan DvořákProtestní akce se účastnilo na 500 lidí. | Autor: Jan Dvořák

Lidé se na protestní shromáždění začali svolávat před necelými dvěma týdny na facebooku a pomocí e-mailů a to na základě článku, který upozorňoval na údajný vznik nových ubytoven, příliv nepřizpůsobivých občanů a to vše za podpory starosty města a radních. Tento text byl podepsaný Janem Váchalem, který se podepsal jako slušný člověk, Klatovák a daňový poplatník KLATOVY – ČISTÉ MĚSTO!

Přitom ale žádný Jan Váchal v Klatovech nežije. „My jsme zjišťovali jméno autora, který svolával lidi na tuto akci a především jsme zjišťovali jeho vztah ke Klatovům. V rámci evidence obyvatel jsme zjistili, že občan tohoto jména a příjmení v Klatovech nebydlí. Nejbližší člověk, který se jmenuje Jan Váchal, bydlí ve Švihově a tudíž není občan Klatov,“ řekl tajemník Klatov Miroslav Šafařík.

Před klatovskou radnicí se přesto sešlo na pět stovek lidí, kteří ze začátku debatovali mezi sebou. Někteří se osobně ptali přítomného starosty města Rudolfa Salvetra (ODS) i místostarosty Jiřího Štancla (NEZ) na věci spojené s nepřizpůsobivými občany.

„Já mohu mluvit za naše ubytovny, které máme dvě a víc než patnáct let jsme nepřidali ani jedno místo a nebudeme tak činit ani do budoucna. O cizí, nepřizpůsobivé spoluobčany nemáme zájem. Co se týká soukromých ubytoven, tam nám nezbývá nic jiného, než provádět pravidelné a důsledné kontroly, což se v tuto chvíli děje a bude se dít i nadále,“ řekl svým spoluobčanům Rudolf Salvetr.

Dále pak odpovídal na řadu dotazů a to včetně otázky Radky Lorencové, která bydlí ve Školní ulici pod Gymnáziem. „My máme jednoho nepřizpůsobivého přímo v domě. Ničí nám náš majetek, v bytě navíc hlučí i v noci, chodí za ním bezdomovci, kterým dává klíče od hlavních dveří. Jeho matka ale za něj platí nájem a my tak nemáme šanci ho nechat nějak vystěhovat. Přitom už na něj pravidelně voláme policii, jenže ta nám tvrdí, že pokud ten člověk neudělal větší škodu, než 20 tisíc, nemohou nic dělat. Mně by tedy zajímalo, jestli pan starosta hodlá iniciovat třeba změnu legislativy a jak bychom mu v tom mohli pomoci, jestli peticí nebo něčím jiným.“

„Já si myslím, že dnešní demonstrace by mohla být také vzkazem tomu, co vyplácí dávky a to je stát. Je totiž jedna možnost, která by do značné míry tento problém vyřešila a to je zavedení něčeho, jako je domovské právo. To znamená, dát možnost obcím postarat se o své obyvatele a neumožňujme lidem, kteří nechtějí žít normálním životem, migrovat po republice a pobírat dávky zrovna tam, kde se usadí,“ řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr. Navíc si postěžoval, že od letošního roku stát opět vzal další možnost nepřizpůsobivé občany více kontrolovat a mít možnost dohlížet na jejich pobyt ve městě.

„Veřejná služba, která se rozběhla a byla tam i určitá motivace, pokud někdo nechodí do práce a vykonával veřejnou službu, tak si mohl pomoci třeba pár stokorunami měsíčně. Tuto veřejnou službu jsme do konce loňského roku organizovali my a mohli jsme si na ní také dohlédnout. Dnes je celá veřejná služba převedena pod úřad práce a jen díky dobrým vztahům s tímto úřadem si dokážeme vyměňovat informace a ty lidi dokážeme zatáhnout do nějakého pracovního procesu. V tom prostě vidím chybu. A tato demonstrace je vzkaz, aby se změnila legislativa,“ doplnil Salvetr.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.