O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr.

O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr. | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří BisJiří Bis

Senátor PČR

Více

Václav SmihrodskýVáclav Smihrodský

finanční poradce, člen Rady MZ Tachov

Více

Petr HakenPetr Haken

student historie na ZČU, pomocná vědecká síla na fakultě

Více

O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr.

Plzeňský kraj, 09.10.2012, aktualizováno 14:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O tom, že mají lékaři v naší společnosti značnou důvěru veřejnosti, svědčí i fakt, že v nadcházejících senátních volbách kandidují hned čtyři absolventi lékařské fakulty, další dva vystudovali právnickou fakultu, čtyři kandidáti vystudovali technické vysoké školy. Kuriózním titulem RSDr., tedy doktorem sociálně-politických věd, jenž se uděloval za bývalého režimu, se pyšní Jan Rejfek (KSČM). Bez vysokoškolského titulu je pouze jediný kandidát na senátora, sociálnědemokratický poslanec Jan Látka.

Volební místnosti se otevřou v pátek 12. října ve 14.00 hodin | Autor: Richard BenešVolební místnosti se otevřou v pátek 12. října ve 14.00 hodin | Autor: Richard Beneš

V osmém senátním volebním obvodu, který tvoří Rokycansko, severní Plzeňsko a části Berounska, budou voliči vybírat mezi sedmi vysokoškolsky vzdělanými kandidáty. Senátní křeslo obhajuje lékař Luděk Sefzig (ODS). Do volebního souboje s ním jde druhá z lékařů, poslankyně Doc. MUDr. Milada Emmerová CSc. za ČSSD. Dále pedagog a plzeňský zastupitel Jiří Valenta (KSČM), který u jména uvádí hned čtyři vysokoškolské tituly a je zároveň v šestačtyřiceti letech i nejmladším z kandidátů. Valenta má dva tituly magistra získané na ZČU v Plzni, PhDr. z UK Praha a titul Ing. z ekonomické fakulty ČZU v Praze.

Za NS – LEV 21 kandiduje dále v osmém senátním obvodu lesní inženýr Jiří Janoušek, ejpovického technika Bc. Stanislava Rampase vyslalo do volebního boje SNK Evropští demokraté (SNK ED). Dvojnásobným titulem pak disponuje právník, ekonom a předseda Strany soukromníků ČR (SsČR) Judr. Ing. Rostislav Senjuk. Nejstarším kandidátem je v sedmdesáti letech elektro-inženýr, zemědělec a poslanec Jaroslav Lobkowicz za koalici TOP 09 – Starostové.

V posledních senátních volbách na Rokycansku se do horní komory parlamentu dostal občanský demokrat Luděk Sefzig, který z druhého volebního kola vyšel vítězně se ziskem 66,13 procenta hlasů. Porazil tak Jana Mudru (KSČM), kterého podpořilo jen 33,86 procenta voličů.

Ve volebním obvodě číslo 11, který  tvoří Domažlicko a část Klatovska, budou voliči v senátních volbách vybírat ze šesti kandidátů. Dva z nich budou usilovat o přestup z dolní komory parlamentu do horní. Post senátorky bude na Domažlicku obhajovat právnička Jiřina Rippelová, která během volebního období přešla z ČSSD k Straně Práv Občanů - Zemanovci (SPOZ). O křeslo v horní komoře parlamentu usilují i dva dosavadní členové dolní komory, poslanec Jan Látka, který Rippelovou na kandidátce ČSSD nahradil, dále pak poslanec a vyhlášený oční lékař Michal Janek za TOP 09.

Do Senátu míří i dva starostové, klatovský učitel a bývalý ředitel základní školy Rudolf Salvetr za ODS a starosta Dešenic Jan Rejfek, který vede kandidátku KSČM. Právě jeho jméno je ověnčeno titulem RSDr., jímž se většina jeho držitelů raději nechlubí. NS – LEV 21 vysílá do volebního klání lékaře Ivana Sterzla.

V minulých senátních volbách se do horní komory parlamentu dostala za domažlický volební obvod Jiřina Rippelová (dříve ČSSD, nyní SPOZ). Ta z druhého volebního kola vyšla vítězně se ziskem 57,84 procent hlasů, když porazila bezpartijní Elišku Haškovou Coolidge, která kandidovala za (ODS). 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.10.2012 18:55, Reagovat

Tak jsem zjistil, že někteří komunisti dostávali titul RSDr. i bez toho, aniž by měli střední školu. A jak to že komunisti nejsou už dávno zakázáni a v rezervacích!!!

Vosí Hnízdo 11.10.2012 18:53, Reagovat

Látka, bývalý člen ODS, nyní ČSSD a nemá titul, no ten musí být hodně blb...., když ho nevzali ani na plzeńská práva

Vosí Hnízdo 10.10.2012 08:39, Reagovat

RSDr, jaký kuriozní titul? Je to titul jako každý jiný a nevím, proč by se jím lidé co ho mají neměli chlubit. Rozhodně je mi milejší, než nějaké ty dnešní tituly Phd nebo JUDr z plzeňských práv posledních let. Za to by se měli stydět.

Pavel Dostál 10.10.2012 11:33, Reagovat

No, ono je totiž jasné, za co a komu se takovéto tituly dávaly...

K. 11.10.2012 07:11, Reagovat

No jo, jenže právě zde v Plzni bychom měli být v hodnocení titulů belmi obezřetní :)

Zde dostaly mraky lidí za peníze a protislužby tituly od Bc. přes Mgr. až po Judr. - tedy dnes je spíše kuriozním titulem některý z těchto.

Vosí Hnízdo 10.10.2012 12:09, Reagovat

Zase jste si popletl dobu a pojmy s dojmy. Chlape, nezesměšňujte se tady pořád. Máte li na mysli dobu za socialismu, tak tehdy se nikomu tituly nedávaly, nýbrž se na ně muselo poctivě léta studovat a prokázat patřičné znalosti. U RSDr to bylo mj. z politologie. Ostatně politologie se studuje dodnes a nikomu to nevadí, ba naopak je to velice lukrativní obor. Máte li však na mysli dobu současnou (jako, že ale asi ne) tak to bych s vámi souhlasil. Všichi víme, že se dal doktorát z práv udělat třeba za 2 měsíce, když měl člověk ty patřičné známé. A o udělování čestných doktorátů, profesůry atd. za nic byste také něco měl vědět. To se všechno týká ale dnešní doby, nikoli té doby za socialismu.

Pavel Dostál 12.10.2012 13:35, Reagovat

No, zesměšňujte se tady jen Vy :-) No a k té parodii na titul RSDr. viz např. wikipedie, cituji:
"... je akademický titul udělovaný pouze v období komunistického režimu v Československu absolventům Vysoké školy politické ÚV KSČ v Praze, Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě a také některých dalších škol politického zaměření... Protože tento titul získávali obvykle komunističtí hodnostáři a základní podmínkou pro jeho udělení - mnohem důležitější než individuální vědecký přínos kandidátovy práce - byla jeho politická spolehlivost, měl titul mimo komunistickou stranu jen minimální vážnost a nekomunistická část společnosti jím pohrdala a činila z něj terč posměšků. Tento postoj společnosti platí v podstatě dodnes a mnoho jeho nositelů se tudíž k němu raději ani nehlásí.

Postoj společnosti k titulu RSDr. názorně vyjadřují lidové alternativní výklady jeho zkratky: „rozhodnutím strany doktor“, „rychle snadno doktor“, „Rerum Srandarum Doctor“ nebo též „rodné strany doktor“ či „rozum strana darovala“.Samotná Vysoká škola politická v Praze se dle svého umístění posměšně nazývala „Vokovická Sorbonna“."

Mně se osobně líbí "Rerum Srandarum Doctor" - to je naprosto přesné! :-D

MILPA 16.10.2012 14:43, Reagovat

NA WIKIPEDII SI MŮŽE PSÁT KDO CHCE CO CHCE, BŮHVÍ CO TO BYLO ZA "INTELIGENTA", JESTLI JSTE TO TAM NEPSAL TŘEBA VY!!

Pavel Dostál 12.10.2012 13:37, Reagovat

Divím se, že si nositelé té parodie na titul dělají tu ostudu a používají ho.

Volič 12.10.2012 17:01, Reagovat

RSDr. Vosí hnízdo :D

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.