O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr.

O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr. | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří TrhlíkJiří Trhlík

odborný ekolog

Více

Lenka BrčkováLenka Brčková

Více

Jaroslav RehákJaroslav Rehák

Zastupitel PK, zastupitel MZ Klatovy – člen kontrolního výboru, člen dozorčí rady Správy nemovitostí

Více

O senátní křesla si to rozdá v kraji 13 kandidátů, bez vysoké školy je jen jeden, další má kuriózní titul RSDr.

Plzeňský kraj, 09.10.2012, aktualizováno 14:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O tom, že mají lékaři v naší společnosti značnou důvěru veřejnosti, svědčí i fakt, že v nadcházejících senátních volbách kandidují hned čtyři absolventi lékařské fakulty, další dva vystudovali právnickou fakultu, čtyři kandidáti vystudovali technické vysoké školy. Kuriózním titulem RSDr., tedy doktorem sociálně-politických věd, jenž se uděloval za bývalého režimu, se pyšní Jan Rejfek (KSČM). Bez vysokoškolského titulu je pouze jediný kandidát na senátora, sociálnědemokratický poslanec Jan Látka.

Volební místnosti se otevřou v pátek 12. října ve 14.00 hodin | Autor: Richard BenešVolební místnosti se otevřou v pátek 12. října ve 14.00 hodin | Autor: Richard Beneš

V osmém senátním volebním obvodu, který tvoří Rokycansko, severní Plzeňsko a části Berounska, budou voliči vybírat mezi sedmi vysokoškolsky vzdělanými kandidáty. Senátní křeslo obhajuje lékař Luděk Sefzig (ODS). Do volebního souboje s ním jde druhá z lékařů, poslankyně Doc. MUDr. Milada Emmerová CSc. za ČSSD. Dále pedagog a plzeňský zastupitel Jiří Valenta (KSČM), který u jména uvádí hned čtyři vysokoškolské tituly a je zároveň v šestačtyřiceti letech i nejmladším z kandidátů. Valenta má dva tituly magistra získané na ZČU v Plzni, PhDr. z UK Praha a titul Ing. z ekonomické fakulty ČZU v Praze.

Za NS – LEV 21 kandiduje dále v osmém senátním obvodu lesní inženýr Jiří Janoušek, ejpovického technika Bc. Stanislava Rampase vyslalo do volebního boje SNK Evropští demokraté (SNK ED). Dvojnásobným titulem pak disponuje právník, ekonom a předseda Strany soukromníků ČR (SsČR) Judr. Ing. Rostislav Senjuk. Nejstarším kandidátem je v sedmdesáti letech elektro-inženýr, zemědělec a poslanec Jaroslav Lobkowicz za koalici TOP 09 – Starostové.

V posledních senátních volbách na Rokycansku se do horní komory parlamentu dostal občanský demokrat Luděk Sefzig, který z druhého volebního kola vyšel vítězně se ziskem 66,13 procenta hlasů. Porazil tak Jana Mudru (KSČM), kterého podpořilo jen 33,86 procenta voličů.

Ve volebním obvodě číslo 11, který  tvoří Domažlicko a část Klatovska, budou voliči v senátních volbách vybírat ze šesti kandidátů. Dva z nich budou usilovat o přestup z dolní komory parlamentu do horní. Post senátorky bude na Domažlicku obhajovat právnička Jiřina Rippelová, která během volebního období přešla z ČSSD k Straně Práv Občanů - Zemanovci (SPOZ). O křeslo v horní komoře parlamentu usilují i dva dosavadní členové dolní komory, poslanec Jan Látka, který Rippelovou na kandidátce ČSSD nahradil, dále pak poslanec a vyhlášený oční lékař Michal Janek za TOP 09.

Do Senátu míří i dva starostové, klatovský učitel a bývalý ředitel základní školy Rudolf Salvetr za ODS a starosta Dešenic Jan Rejfek, který vede kandidátku KSČM. Právě jeho jméno je ověnčeno titulem RSDr., jímž se většina jeho držitelů raději nechlubí. NS – LEV 21 vysílá do volebního klání lékaře Ivana Sterzla.

V minulých senátních volbách se do horní komory parlamentu dostala za domažlický volební obvod Jiřina Rippelová (dříve ČSSD, nyní SPOZ). Ta z druhého volebního kola vyšla vítězně se ziskem 57,84 procent hlasů, když porazila bezpartijní Elišku Haškovou Coolidge, která kandidovala za (ODS). 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.10.2012 18:55, Reagovat

Tak jsem zjistil, že někteří komunisti dostávali titul RSDr. i bez toho, aniž by měli střední školu. A jak to že komunisti nejsou už dávno zakázáni a v rezervacích!!!

Vosí Hnízdo 11.10.2012 18:53, Reagovat

Látka, bývalý člen ODS, nyní ČSSD a nemá titul, no ten musí být hodně blb...., když ho nevzali ani na plzeńská práva

Vosí Hnízdo 10.10.2012 08:39, Reagovat

RSDr, jaký kuriozní titul? Je to titul jako každý jiný a nevím, proč by se jím lidé co ho mají neměli chlubit. Rozhodně je mi milejší, než nějaké ty dnešní tituly Phd nebo JUDr z plzeňských práv posledních let. Za to by se měli stydět.

Pavel Dostál 10.10.2012 11:33, Reagovat

No, ono je totiž jasné, za co a komu se takovéto tituly dávaly...

K. 11.10.2012 07:11, Reagovat

No jo, jenže právě zde v Plzni bychom měli být v hodnocení titulů belmi obezřetní :)

Zde dostaly mraky lidí za peníze a protislužby tituly od Bc. přes Mgr. až po Judr. - tedy dnes je spíše kuriozním titulem některý z těchto.

Vosí Hnízdo 10.10.2012 12:09, Reagovat

Zase jste si popletl dobu a pojmy s dojmy. Chlape, nezesměšňujte se tady pořád. Máte li na mysli dobu za socialismu, tak tehdy se nikomu tituly nedávaly, nýbrž se na ně muselo poctivě léta studovat a prokázat patřičné znalosti. U RSDr to bylo mj. z politologie. Ostatně politologie se studuje dodnes a nikomu to nevadí, ba naopak je to velice lukrativní obor. Máte li však na mysli dobu současnou (jako, že ale asi ne) tak to bych s vámi souhlasil. Všichi víme, že se dal doktorát z práv udělat třeba za 2 měsíce, když měl člověk ty patřičné známé. A o udělování čestných doktorátů, profesůry atd. za nic byste také něco měl vědět. To se všechno týká ale dnešní doby, nikoli té doby za socialismu.

Pavel Dostál 12.10.2012 13:35, Reagovat

No, zesměšňujte se tady jen Vy :-) No a k té parodii na titul RSDr. viz např. wikipedie, cituji:
"... je akademický titul udělovaný pouze v období komunistického režimu v Československu absolventům Vysoké školy politické ÚV KSČ v Praze, Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě a také některých dalších škol politického zaměření... Protože tento titul získávali obvykle komunističtí hodnostáři a základní podmínkou pro jeho udělení - mnohem důležitější než individuální vědecký přínos kandidátovy práce - byla jeho politická spolehlivost, měl titul mimo komunistickou stranu jen minimální vážnost a nekomunistická část společnosti jím pohrdala a činila z něj terč posměšků. Tento postoj společnosti platí v podstatě dodnes a mnoho jeho nositelů se tudíž k němu raději ani nehlásí.

Postoj společnosti k titulu RSDr. názorně vyjadřují lidové alternativní výklady jeho zkratky: „rozhodnutím strany doktor“, „rychle snadno doktor“, „Rerum Srandarum Doctor“ nebo též „rodné strany doktor“ či „rozum strana darovala“.Samotná Vysoká škola politická v Praze se dle svého umístění posměšně nazývala „Vokovická Sorbonna“."

Mně se osobně líbí "Rerum Srandarum Doctor" - to je naprosto přesné! :-D

MILPA 16.10.2012 14:43, Reagovat

NA WIKIPEDII SI MŮŽE PSÁT KDO CHCE CO CHCE, BŮHVÍ CO TO BYLO ZA "INTELIGENTA", JESTLI JSTE TO TAM NEPSAL TŘEBA VY!!

Pavel Dostál 12.10.2012 13:37, Reagovat

Divím se, že si nositelé té parodie na titul dělají tu ostudu a používají ho.

Volič 12.10.2012 17:01, Reagovat

RSDr. Vosí hnízdo :D

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.