Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD

Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Tomáš JílekTomáš Jílek

Místopředseda krajské organizace TOP09

Více

Lukáš BartoňLukáš Bartoň

Konstruktér, Krajský předseda Pirátů

Více

Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD

Klatovy, 04.10.2012, aktualizováno 14:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Díky novému rozpočtovému určení daní, které začne platit od příštího roku, by si Klatovy ve svém rozpočtu měly přilepšit o více než 26 milionů korun. Vedení města ale v rozpočtu pro rok 2013 bude počítat spíše s částkou nižší a bude se více spoléhat na úspory. Miliony korun Klatovy ušetřily už letos, když začali nakupovat energie na burze.

„Letos poprvé jsme nakoupili energie, to znamená elektřinu a plyn, na energetické burze a díky tomu jsme ušetřili nemalé prostředky. Konkrétně 3,8 milionu korun bez DPH,“ vysvětluje místostarosta Klatov Václav Chroust (ODS). „Máme také novou smlouvu s mobilním operátorem, díky které dokážeme uspořit zhruba 20 tisíc korun měsíčně. Těch věcí je ale daleko víc,“ doplňuje místostarosta.

Podle něj jsou tyto uspořené peníze v rámci ročního rozpočtu 320 až 350 milionů korun jistější, než předpokládaný příjem do městské pokladny z rozpočtového určení daní.

„Na začátku září jsem se na jedné konferenci, přímo od náměstka ministra financí, dozvěděl, že v tom balíku necelých 18 miliard korun, které se v rámci navýšení RUD měly rozdělit mezi obce, se počítalo i se čtyřmi miliardami korun, které měly do státní kasy přijít z vyššího DPH. To ale vládou neprošlo,“ říká Václav Chroust. „To se ale možná nějak vyřeší. Je tu však ještě jeden problém. Ministerstvo financí očekává v příštím roce růst HDP o jedno procento a tudíž tomu nějakým způsobem odpovídající vývoj sdílených daní. Jenže, už loňské prognózy pro letošní rok nevycházejí, takže musíme být při tvorbě městského rozpočtu velmi opatrní,“ vysvětluje místostarosta města.

I přesto ale vedení města počítá, že některým institucím přidá. „Jedná se o městskou knihovnu, která několik let pracuje se stejným městským příspěvkem ve výši 7 milionů korun,“ říká první místostarosta města Jiří Štancl (NEZ). „Jenže cena knih, které knihovna musí každoročně nakupovat, stoupá a za posledních pět let poklesl nákup nových knih zhruba o čtvrtinu. Přitom knihovna je prakticky plně závislá na příspěvku města,“ doplňuje Jiří Štancl. Přesná částka, o kterou by měl být příspěvek pro knihovnu vyšší, ještě není stanovena. Mělo by se jednat řádově o stovky tisíc korun.

První podoba městského rozpočtu na rok 2013 budou mít zastupitelé Klatov k dispozici na konci října. O jeho konečné podobě se bude hlasovat na prosincové schůzi zastupitelstva města Klatov.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.