Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD

Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel ZajíčekKarel Zajíček

zastupitel MěZ Rokycany

Více

Ladislav LegoLadislav Lego

technik

Více

Jiří KorešJiří Koreš

Ovčák a manažer neziskové organizace

Více

Klatovy věří spíše svým úsporám, než navýšení RUD

Klatovy, 04.10.2012, aktualizováno 14:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Díky novému rozpočtovému určení daní, které začne platit od příštího roku, by si Klatovy ve svém rozpočtu měly přilepšit o více než 26 milionů korun. Vedení města ale v rozpočtu pro rok 2013 bude počítat spíše s částkou nižší a bude se více spoléhat na úspory. Miliony korun Klatovy ušetřily už letos, když začali nakupovat energie na burze.

„Letos poprvé jsme nakoupili energie, to znamená elektřinu a plyn, na energetické burze a díky tomu jsme ušetřili nemalé prostředky. Konkrétně 3,8 milionu korun bez DPH,“ vysvětluje místostarosta Klatov Václav Chroust (ODS). „Máme také novou smlouvu s mobilním operátorem, díky které dokážeme uspořit zhruba 20 tisíc korun měsíčně. Těch věcí je ale daleko víc,“ doplňuje místostarosta.

Podle něj jsou tyto uspořené peníze v rámci ročního rozpočtu 320 až 350 milionů korun jistější, než předpokládaný příjem do městské pokladny z rozpočtového určení daní.

„Na začátku září jsem se na jedné konferenci, přímo od náměstka ministra financí, dozvěděl, že v tom balíku necelých 18 miliard korun, které se v rámci navýšení RUD měly rozdělit mezi obce, se počítalo i se čtyřmi miliardami korun, které měly do státní kasy přijít z vyššího DPH. To ale vládou neprošlo,“ říká Václav Chroust. „To se ale možná nějak vyřeší. Je tu však ještě jeden problém. Ministerstvo financí očekává v příštím roce růst HDP o jedno procento a tudíž tomu nějakým způsobem odpovídající vývoj sdílených daní. Jenže, už loňské prognózy pro letošní rok nevycházejí, takže musíme být při tvorbě městského rozpočtu velmi opatrní,“ vysvětluje místostarosta města.

I přesto ale vedení města počítá, že některým institucím přidá. „Jedná se o městskou knihovnu, která několik let pracuje se stejným městským příspěvkem ve výši 7 milionů korun,“ říká první místostarosta města Jiří Štancl (NEZ). „Jenže cena knih, které knihovna musí každoročně nakupovat, stoupá a za posledních pět let poklesl nákup nových knih zhruba o čtvrtinu. Přitom knihovna je prakticky plně závislá na příspěvku města,“ doplňuje Jiří Štancl. Přesná částka, o kterou by měl být příspěvek pro knihovnu vyšší, ještě není stanovena. Mělo by se jednat řádově o stovky tisíc korun.

První podoba městského rozpočtu na rok 2013 budou mít zastupitelé Klatov k dispozici na konci října. O jeho konečné podobě se bude hlasovat na prosincové schůzi zastupitelstva města Klatov.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.