Cyklostezky mají zlepšit turistický ruch v Plzeňském kraji

Cyklostezky mají zlepšit turistický ruch v Plzeňském kraji | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří HemerleJiří Hemerle

místopředseda

Více

David KlímaDavid Klíma

Starosta Chudenic

Více

Jiří StručekJiří Struček

Náměstek hejtmana PK pro oblasti školství a sportu, zastupitel PK, starosta města Tachov

Více

Cyklostezky mají zlepšit turistický ruch v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj, 03.10.2012, aktualizováno 12:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Lídři šesti kandidátek, které mají, dle předvolebních průzkumů, šanci dostat se zastupitelstva kraje, tento týden odpovídají na další otázku, která se týká všech obyvatel Plzeňského kraje. Zajímá nás, jak hodlají rozvíjet turistiku a jak chtějí lépe propagovat krásy Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj je totiž specifický i tím, že na jeho území je mnoho oblastí, kde se mohou lidé uživit výlučně turistickým ruchem. Například Šumava, oblast Českého lesa, Podbrdsko. Jak tedy chtějí zástupci vybraných politických stran a uskupení do těchto oblastí, ale nejen do nich, přilákat více turistů, kteří by měli zajistit těmto místům a potažmo celému kraji větší prosperitu?

Odpovědi řadíme abecedně, podle příjmení kandidátů.

 

Bohuslav Borovanský (NEZ)

Lídr kandidátky SPOZ v Plzeňském kraji

„Rozvoj cestovního ruchu patří už dlouhodobě ke krajským prioritám. Velmi dobře se rozvíjí přeshraniční spolupráce především s Bavorskem a Horním Falckem při budování nových cykloturistických tras a stezek. Bylo vydáno množství různých turisticko-cestovních brožur, informačních letáků, map a dalších pomůcek. V tomto trendu budeme dále pokračovat a také jej rozvíjet a rozšiřovat. Významnou akcí pro propagaci turistiky a zajímavých míst je ITEP – veletrh cestovního ruchu konaný v Plzni s mezinárodní účastí. Určitě chceme prodloužit řadu ročníků tohoto veletrhu, který je pro občany kraje čím dál přitažlivější.“

 

Pavel Čížek (STAN)

Lídr kandidátky TOP09 a Starostové v Plzeňském kraji

„Já mám zkušenost v tom, že turistický ruch se rozvíjí velmi pomalu, ale rozvíjet se ho vyplatí. U nás ve Spáleném Poříčí se nám podařilo mít asi 4500 návštěvníků od začátku roku, jenom proto, že jim tady dlouhodobě vytváříme příjemné prostředí. Takže kraj to musí dělat také tak, musí to dělat pořád, vědomě a musí se do toho pustit daleko víc, než dosud.“

 

 

Milan Chovanec (ČSSD)

Lídr kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji

„Turistický ruch může být zajímavý pro Plzeňský kraj. Například oblast Šumavy už je turisticky vcelku dobře navštěvovaná, je tam silná infrastruktura. Ale jsou tu další oblasti, na které je potřeba se zaměřit, například na oblast kolem Rozvadova a dál na Tachov. Tam je pořád významná síť vojenských silnic, kterou lze velmi jednoduše přebudovat na cyklostezky. My se připravujeme opět na to další plánovací období a ten projekt rozvoje příhraničí by měl sloužit i k tomuto. To znamená rozvoj drobné výroby a rozvoj infrastruktury pro turistický ruch. Na druhou stranu jsem naprosto proti tomu aby se v oblasti, kde je dnes deset penzionů, z čehož je pět postaveno z dotací a pět bez dotací a skoro všechny jsou prázdné, budovaly další. My vytváříme studii, která ten kraj, jakoby poznává a říká kam zaměřit ty investice. Je to integrovaný plán rozvoje kraje, který tady bohužel měl být už před pěti lety. “

 

Petr Náhlík (KDU-ČSL)

Lídr kandidátky Koalice pro Plzeňský kraj

„Začnu z trochu jiného konce, než by se dalo čekat. Myslím si, že pro cestovní ruch je podstatné školství . Vycházím totiž ze zkušeností s vlastními dětmi. Všechny základní a střední školy jezdí na „školy v přírodě“ a na lyžařské výcviky. Jenže jak jsem zjistil, nejezdí překvapivě na Šumavu, do Českého lesa nebo do Podbrdí, ale jezdí do jižních Čech na tamní část Šumavy. Takže většina dětí nezná ani svůj vlastní kraj. Přitom v částech, jako například v Českém lese, na Tachovsku je spousta objektů a podnikatelských příležitostí pro to, že by tam mohly probíhat zrovna školy v přírodě. Člověk se pak rád vrací tam, kde prožil něco hezkého. Takže první co bych podporoval, je spolupráce Plzeňského kraje s místními samosprávami a s podnikateli, aby Plzeňské děti jezdily na školní pobyty po Plzeňském kraji. A druhá věc je podpora infrastruktury. Velmi rozvíjejícím segmentem je totiž cykloturistika a jak jsem zjistil, na tuto oblast existuje poměrně slušný státní dotační program, ale obce nemají na to kofinancování z vlastních zdrojů. Takže tady je potřeba, jako v jiných krajích, pomoci z krajského rozpočtu.“

 

Jiří Pospíšil (ODS)

Lídr kandidátky ODS v Plzeňském kraji

„Kraj může pouze nepřímo podporovat turismus, nicméně my v této oblasti chceme být aktivní. Za prvé, Šumava má smysl pouze s lidmi, nepodporujeme takové ty radikální polohy některých ochránců přírody, že Šumava má být vylidněna a má být uzavřena. Tam má být podporován a rozvíjen cestovní ruch, ale na druhou stranu, některé lokality musejí být chráněné tak, aby nebyly poškozovány. V druhé oblasti, o které je řeč, tedy Podbrdsko a Brdy, my podporujeme vznik Chráněné krajinné oblasti v Brdech, chceme se aktivně podílet na vyřešení problémů spojených se zrušením vojenského újezdu. Chceme aby byly obnoveny původní obce v této oblasti a chceme právě, aby se sem, do těchto vojenských oblastí, vrátili lidé a rozvíjel se zde turismus.

Propagace kraje, prezentace kraje, případně granty, které už teď existují, to jsou formy, jak je možné podporovat turismus v našem kraji, podpora některých významných památek, jejich prezentace nebo přírodní lokality. To bude naší filozofií. Takže skrze granty a propagaci, jak v Česku, tak i v zahraničí chceme rozvíjet turismus.

 

Karel Šidlo (KSČM)

Lídr kandidátky KSČM pro Plzeňský kraj

„Naší prioritou je zlepšování turistické infrastruktury a služeb s tím souvisejících, takto chceme rozvíjet turismus v kraji. Rozvoj cyklostezek, klasických turistických tras včetně naučných stezek a rozvoj hipostezek, je důležité i s ohledem na rozvoj zaměstnanosti. S tím souvisí služby další, jako pohostinství, ubytování, tam je samozřejmě možné směřovat i podporu kraje, protože kraj bude zase tím, který bude spolupracovat s obcemi a městy na rozšiřování těchto záležitostí a projektů týkajících se turistiky. Bude tu ale hrát roli i spolupráce s ostatními kraji České republiky, protože není to jenom o budování, je to také o tom, jak jsme schopni tuto nabídku dát ve známost občanům. Takže ta propagace v jiných krajích ve spolupráci s nimi je velmi důležitá stejně jako s našimi sousedy, Spolkovou republikou Německo.“

Příští týden nám kandidáti na hejtmana prozradí, jak zajistí to, aby nepadl ani stín podezření na to, že by se mohlo při krajských zakázkách uplácet. 

 

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Holub 03.10.2012 16:45, Reagovat

Není cyklostezka jako cyklostezka.
Některé (ty hlavní tahy) nové jsou asi fajn. Ale stejně pro pořádného bajkera mého typu jsou nejlepší polní a lesní cesty a pěšiny. Tam vytvářet nějaké civilizované cyklostezky je úplná hovadina.
Příklad:
Mezi Radobyčicemi a Hradištěm bývala krásná, v létě mezi obilím až romantická polní cesta. Když zapršelo, byly na ní sem tam louže. Pro cyklistu nádhera. Ale už vloni tam začala vznikat civilizovaná cyklostezka. Nevím kterého blba to napadlo - vybagrovat, pokrýt štěrkem, udělat kolem odvodňovací pankejty a pokrýt živičným povrchem. Můstky přes každou strouhu. Nejspíš z penězu EU, z nichž se také zaplatí každá hovadina. Kdo ví, kdo potřeboval takovou zakázku a kolik to stálo. Vyhozené peníze.
Takže - před pár lety nová lávka přes na cestě z Radobyčic těsně u Hradiště - BÁJEČNÉ! Nová asfaltová cyklostezka - neuvěřitelné plýtvání a navíc je to hnusné!
S cykolstezkami tedy pozor - některé fajn a jiné úplně na h.vno.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.