Cestou necestou do nemocnice

Cestou necestou do nemocnice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Cestou necestou do nemocnice

Plzeň, 16.09.2012, aktualizováno 17.09.2012 10:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Při vzrušené diskusi o dojezdové době do nemocnice, ať už ke specialistovi či „jen“ k praktickému lékaři, jde o čas, který má v očích vlády jediný rozměr - peníze. V České republice je 13 krajů (a Praha) a 189 nemocnic.

V našem kraji je 7 okresů a ne každý okres má nemocnici. A v rozlehlém klatovském okrese zachraňuje dostupnost zdravotní péče (kromě zařízení v Klatovech) dokonce jen jediná obecní nemocnice v kraji - městská nemocnice v Sušici.

Už dnes jsou z některých míst dojezdové časy značně napjaté. Zvláště pro nemocné, kteří nevlastní auto. Uvedu příklad: mezi ty ohrožené patří i Rokycanská nemocnice, a.s. Podle vlády má být porodnice dostupná do 1 hodiny. Pro rodičku ze Zvíkovce, což je městys na Rokycansku, trvá cesta autobusem do Rokycan přesně hodinu, autem o trochu méně. Pokud stát zlikviduje v Rokycanech porodnici, bude muset rodička jet do Plzně. To je další půlhodina cesty. Vypadá to, že výrazně přibude dětí, které budou mít v rodném listě napsáno: místo narození – napůl cesty mezi Rokycany a Plzní.

Ministerstvo zdravotnictví prezentuje národu stanovení doby dojezdu jako velký pokrok – dosud nám občanům nic takového nikdo negarantoval. Já mám spíš pocit, že si pan ministr vytváří alibi pro tvrdé úspory. Ty ovšem žádný občan jako pokrok nevnímá. Z pohledu občana se péče o jeho zdraví nezlepší, pouze zdraží. Nebude se tedy šetřit v zájmu občana, to jen stát bude šetřit na občanovi.

Nejde však jen o čas dojezdu, ale i o rozsah péče. Nejtěžším úkolem Plzeňského kraje bude najít společnýpohled, či alespoň shodu na kompromisu s Ministerstvem zdravotnictví ČR a zdravotními pojišťovnami. Čistě ekonomická hlediska je nutné korigovat hlediskem nutného rozsahu dostupné zdravotní péče. Asociace českých a moravských nemocnic říká jasně: nemocnice se nemůže uživit, pokud nemá čtyři základní oddělení - internu, chirurgii, porodnici a dětské.

Každý chápe, že hasiči jsou placeni, i když nehoří – protože se to „vyplatí“. Nejen záchrana majetku před živelnými pohromami, ale i záchrana zdraví a lidských životů se nám všem musí „vyplatit“. Čas má i jiný rozměr než peníze, čas mnohdy znamená život.

 

Petr Náhlík

Autor: Petr Náhlík

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jiří Kulíšek 25.09.2012 17:11, Reagovat

Proč máte na své kandidátce monbarchisty? To chce obnovu rakouska-Uherska a krále!

Karel Ferschmann 17.09.2012 09:37, Reagovat

Nemusí se teď dělat před volbami z okresních nemocnic dělat politické téma. Není potřeba také zdůrazňovat, že většina lidí žijících v Rokycanském okresu požaduje zachování nemocnice v plném rozsahu. Požadují to také starostové tohoto okresu a zabývají se tím dlouhodobě již několik let, nikoliv jen před volbami. Pokud pojišťovny nebudou vyplácet za stejné úkony krajským nemocnicím stejně peněz jako soukromým či fakultním, skončí bohužel stejně z ekonomických důvodů. Toto téma na krajské úrovni může být vedeno tak akorát tak, zda kraj ze svého rozpočtu přidá na hospodaření okresních nemocníc na úkor opravy silnic či jiných neméně důležitých věcí. Kraj těžko v této věci něco zmůže. Může to ovlivnit jen jediný a to je ten, kdo ovládá největší zdravotní pojišťovnu. A to se musí domluvit především tam ti nahoře, modří z oranžovými, aby si takto přes nemocné nevyřizovali uboze své politické účty!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.