Obří díru po DK Inwest a Prioru by mohla do pěti let nahradit moderní a živá čtvrť

Obří díru po DK Inwest a Prioru by mohla do pěti let nahradit moderní a živá čtvrť | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal VozobuleMichal Vozobule

zastupitel města Plzně

Více

Jan RejfekJan Rejfek

Starosta Dešenic

Více

Jan CinaJan Cina

řidič a hasič

Více

Obří díru po DK Inwest a Prioru by mohla do pěti let nahradit moderní a živá čtvrť

Plzeň, 19.06.2018, aktualizováno 14:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Novou moderní čtvrť, kde to bude žít 24 hodin denně, plánuje vybudovat developerská společnost Ameside do pěti let na ploše tří hektarů v místech po DK Inwest a obchodním domu Prior. Investoři mají k dispozici plochu o rozloze tří hektarů, utratit chtějí až tři miliardy korun a celé území slibují zastavět za dva roky. Na místě by měly vzniknout byty, kanceláře, obchody, kavárny, restaurace, ale také dva pěší bulváry plné zeleně nebo velkolepé schodiště sloužící i k odpočinku. Se svými návrhy už společnost Ameside seznámila vedení města, vše konzultuje s útvarem koncepce a rozvoje města tak, aby to bylo v souladu s územní studií lokality vymezené ulicemi Americká, Sirkova a Denisovým nábřežím. Po prázdninách chce Ameside návrhy představit i veřejnosti.

Veřejný prostor u lávky | Autor: AmesideVeřejný prostor u lávky | Autor: Ameside

„Máme šanci vytvořit něco ojedinělého. To území dnes není průchodné, je odtržené od zbytku Plzně, Americká třída, která byla jednou z nejvýznamnějších ulic v Plzni, teď chřadne a ztrácí význam. Chceme, aby z ní byla honosnější třída a aby oblast žila 24 hodin po celý rok. Revitalizace toho území je základním klíčem k tomu, abychom tomu centru města pomohli,“ uvedl zástupce firmy Ameside Tomáš Jícha. Tato firma je dceřinnou firmou společnosti Amádeus Real, která už dříve chtěla na místě bývalého DK Inwest vybudovat obchodní centrum. Původní projekt s obřím monoblokem ovšem odmítli obyvatelé Plzně v referendu v roce 2013.

Architekt Filip Pokorný zase zdůraznil, že takto velké území určené k zástavbě je v současné době ve větších českých městech unikátní. „Chceme tam vytvořit několik veřejných prostranství a dvě nové ulice. Ta kratší U Lázní povede na Americkou, druhá bude napříč od lávky přes Radbuzu. Vzniknout mají náměstíčka, sochy, vodní prvky, mobiliář a hodně zeleně. Budou propojené s poliklinikou. Neplánujeme žádný monoblok, půjde o drobnou blokovou zástavbu osmi bloků v souladu s územní studií,“ řekl Pokorný. Poměr bloků ke stávajícím objektům bude velmi úměrný, nepůjde o ploché objekty. Domy budou mát různé rastrové fasády

Podle nového územního plánu města musí v lokalitě vzniknout dvě otevřené ulice. Majetkově developer sjednotil celé území, podařilo se mu spojit pozemky po DK Inwest s pozemky pod bývalým Priorem. „Umožňuje nám to splnit požadavky města i městských architektů. Chceme se také dohodnout s městem na oživení a správě podchodu k nádraží a k budovanému terminálu Šumavská, který bychom si chtěli vzít pod svoje křídla,“ informoval Jícha. Developer chce rozhodně zachovat vzrostlé platany na Americké třídě.

„Město nám nastavilo přesné mantinely a my se jich musíme držet. Pravidla jsou neměnná a my se do nich umíme nacpat. Všechno by se stavělo najednou a stihnout se to dá za dva roky. V řádech měsíců chceme požádat o EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí) a myslíme si, že bychom mohli v první polovině příštího roku žádat o územní rozhodnutí,“ dodal Jícha. Zatím není jasné, jaký bude procentuální podíl jednotlivých funkcí celého území, tedy kolik bude obchodů, kanceláří nebo obytných objektů. Žádná funkce však nemůže být vyšší než 60 procent. Celou lokalitu zatím hyzdí bývalé městské lázně, které vlastní italský podnikatel. Zástupci společnosti Ameside zmínili, že nejednají o jejich nákupu.

Po referendu, ve kterém občané Plzně odmítli původní projekt OC Corso, odstoupil investor po neshodě s radnicí od celého projektu. V lednu 2015 zažaloval město o náhradu škody ve výši 1,85 miliardy korun za zmařenou investici. Spor je nyní u Nejvyššího soudu a čeká se na rozhodnutí. Obě strany už ale začaly vyjednávat o mimosoudním vyrovnání.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Veřejný prostor u lávky | Autor: Ameside
  • Americká třída | Autor: Ameside
  •  | Autor: Ameside

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 23.06.2018 21:01, Reagovat

Obří díru vystřídá obří tunel. To zase uteče společných peněz, to si zas někdo nahrabe a nakrade. Co asi za "lidi" si koupí byteček v této lokalitě. Nové čtvrti bych navrhl název: Darebákov, Lumpov nebo Zlodějský dolíček. Či něco takového v kombinaci.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.