Soud zamítl žalobu Dětí Země na vydání stavebního povolení pro spalovnu

Soud zamítl žalobu Dětí Země na vydání stavebního povolení pro spalovnu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Jiří NovotnýJiří Novotný

Více

Václav ŠteklVáclav Štekl

Radní PK pro životní prostředí, zastupitel města Plzně

Více

Soud zamítl žalobu Dětí Země na vydání stavebního povolení pro spalovnu

Plzeň, 04.06.2018, aktualizováno 16:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po šesti letech sporů zamítl plzeňský krajský soud žalobu ekologických aktivistů Děti Země na vydání stavebního povolení pro spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Až do poloviny června teď mají Děti Země možnost podat v této záležitosti kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Stavební povolení z léta 2012 je tedy pravomocné. Plzeňská teplárenská stojí už jen krůček od kolaudace celé spalovny za 2,2 miliardy korun. Ta jede už téměř dva roky ve zkušebním provozu. Kolaudační souhlas by mohla získat ještě do konce tohoto roku.

„Pro nás, jako pro akcionáře Plzeňské teplárenské je to dobrá zpráva, že se na počtvrté podařilo, aby žaloba Dětí Země byla zamítnuta a spalovna tak má šanci na kolaudaci a standardní provoz,“ komentoval rozhodnutí soudu technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle vedení společnosti Plzeňská teplárenská splňuje spalovna veškeré ekologické limity a její odpůrci pouze hledají drobné procesní chyby. „Spalovna je v prvotřídní kondici, plní veškeré ekologické limity, kontrol jsem tam měli mnoho,“ prohlásil předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Soud rozhodl jen několik dní poté, co zastupitelé města Plzně schválili fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského. Plzeňská teplárna, v níž získá Křetínského firma podíl 35 procent, ještě letos pohltí Plzeňskou energetiku, zbylých 65 procent zůstane městu. Součástí nově vytvořené společnosti se stane i spalovna, která zpracovává odpad od srpna 2016. Spálí až 95 tisíc tun odpadu ročně.

Právní zástupce teplárny je Robert Varga je přesvědčen o tom, že Děti Země podají kasační stížnost, ale soud jí nevyhoví. „Krajský soud zkoumal procesní námitky Dětí Země velmi pečlivě a opatrně a shledal dřívější proces Krajského úřadu Středočeského kraje jako bezchybný,“ vysvětlil Varga.

Děti Země Brno, které žalobu podali již čtyřikrát jsou ale jiného názoru, podle nich padla ohledně spalovny nezákonná rozhodnutí. Vadí jim i spalovna samotná. „V procesu EIA o hodnocení vlivu na životní prostředí nebyly posouzeny různé varianty nakládání s odpady v Plzeňském kraji, včetně důsledného třídění nebo sběru a recyklaci odpadu. Rovnou se přešlo k nejdražší verzi a to je spalování komunálního dopadu,“ řekl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ekologičtí aktivisté i mohou celý proces zdržovat ještě dalšími obstrukcemi. Napadli totiž verdikt stavebního úřad v Nýřanech, pod nějž spalovna spadá. Úřad už sice schválil změny stavby při dokončování spalovny, ale aktivisté to opět napadli kvůli podjatosti. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní musí rozhodnout, který krajský úřad o změnách rozhodne. Podle předsedy představenstva městské teplárny Tomáše Drápely šlo o čtyři změny, které při tak velkých stavbách potkají každého investora. Jde například o nové parkoviště, delší střechu spalovny a další filtry do komína.

Ekologičtí aktivisté stavbu spalovny bojkotují od roku 2010 a prostřednictvím žalob se jim podařilo její stavbu několikrát zastavit a přerušit. Kvůli stavebnímu povolení zažalovali aktivisté Krajský úřad Středočeského kraje, už předtím také Krajský úřadu Plzeňského kraje, napadli také územní rozhodnutí. Od počátku roku 2012 proběhlo sedm samostatných soudních řízení. Aktivisté žalovali především formální vady verdiktů úřadů.

Zařízení běží v současné době ve zkušebním provozu, který je prodloužený do konce letošního srpna. Spalovna zřejmě ještě požádá o jeho prodloužení, což by neměl být problém vzhledem k tomu, že s velkou rezervou splňuje veškeré ekologické parametry. Jedná se zřejmě o nejmodernější zařízení na energetické využití odpadu minimálně v celé Evropě.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.