Prestižní Cenu 1. června převzal v Plzni filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa

Prestižní Cenu 1. června převzal v Plzni filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří StrobachJiří Strobach

Předseda konntrolního výboru MO Plzeň 3

Více

Ladislav LegoLadislav Lego

technik

Více

Jiří NovotnýJiří Novotný

Více

Prestižní Cenu 1. června převzal v Plzni filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa

Plzeň, 03.06.2018, aktualizováno 12:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Politik, vysokoškolský učitel, autor odborných publikací, filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa si převzal z rukou plzeňského primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) prestižní ocenění města – Cenu 1. června. Získal jej za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie, lidských práv a svobod. Předání bylo součástí slavnostního zasedání Zastupitelstva města Plzně, jež se koná na počest událostí 1. června 1953, kdy masové vystoupení Plzeňanů poprvé otřáslo zdánlivě nezničitelnými základy komunismu. Návrh na udělení ceny Danielu Kroupovi podali náměstci Martin Baxa (ODS) a Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Prestižní Cenu 1. června převzal v Plzni filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa | Autor: MMPPrestižní Cenu 1. června převzal v Plzni filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa | Autor: MMP


„Je pro nás velkou ctí, že vás dnes můžeme ocenit. Jednoznačně patříte mezi ty, kteří si Cenu 1. června zaslouží,“ řekl Danielu Kroupovi primátor Martin Zrzavecký. Podle náměstka Martina Baxy Daniel Kroupa celý svůj život usiloval o svobodu a demokracii, o svobodné, nezávislé a kritické myšlení, které naplnil osobní odvahou a nasazením v obraně a ochraně principů svobodné společnosti, hlubokým zájmem o politické dění včetně aktivního působení v něm.

 

„Pro jeho publicistickou činnost je charakteristické svobodné, nezávislé a kritické smýšlení. V této své činnosti se zabývá otázkami demokracie a politiky jako takové, naší současností s bohatou znalostí lidských dějin a různých filozofických směrů. S těmito tématy často též vystupuje na veřejných přednáškách po celé republice. Daniel Kroupa, jeho postoje, dílo a publicistická činnost výrazně naplňuje statut Ceny 1. června. Je příkladem člověka, který byl statečný, který vždy hájil principy demokracie a svobody a jenž těmto principům podřídil svůj aktivní život,“ uvedl před předáním ceny náměstek Martin Baxa.

 

„Rád bych vám popřál, aby se nám to požehnání svobody, které dnes máme a které je a bohužel asi bude stále v ohrožení, podařilo uchovat. Připomínáním událostí, jako je plzeňské povstání z roku 1953, nám tak k tomu může posloužit,“ řekl přítomným Daniel Kroupa, jehož na převzetí ceny doprovodila nejbližší rodina. „Neskrývám, že pro mě ocenění představuje určité potvrzení toho, oč jsem usiloval,“ doplnil.

 

Daniel Kroupa se narodil 6. ledna 1949 v Praze. Zájem o techniku jej přivedl na střední průmyslovou školu spojové techniky. Po okupaci v roce 1968 kopal výkopy, nosil uhlí a statoval u filmu. Navštěvoval přednášky Jana Patočky a Václava Černého a díky své konverzi ke křesťanství se seznámil s okruhem mladých lidí z katolického kroužku Vigilie. Studia na elektrofakultě nedokončil, našel si zaměstnání v podniku Úklid a přihlásil se k externímu studiu filozofie na filozofické fakultě. Ze školy byl vyhozen kvůli nesouhlasu s Marxovým učením. V lednu 1977 podepsal Chartu 77 a tím začaly výslechy na StB. Až do 80. let byl preventivně zatýkán při různých výročích. Po smrti Jana Patočky v roce 1977 založil vlastní filozofický seminář.

 

V roce 1989 působil Daniel Kroupa ve vedení Občanského fóra a spoluzaložil ODA. Jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR se podílel na přípravě Ústavy ČR. V roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, od roku 1998 působil v Senátu ČR. Počátkem roku 2003 vystoupil z ODA. Od května do července 2004 byl kooptovaným poslancem Evropského parlamentu. V současné době je členem předsednictva Unie evropských federalistů.

 

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také Den prvního zvonění. Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Do protestní akce se zapojilo 20 tisíc lidí, kteří na necelý den ovládli značnou část města a až večer jejich neposlušnost potlačily přivolané ozbrojené posily. Během povstání bylo na obou stranách zraněno kolem 250 osob. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno v politických procesech 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

 

Cenu 1. června udělovanou od roku 1993 již v Plzni získalo 25 osobností. Držitelem je i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, získal ji například jako vůbec první Pavel Tigrid, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik, Dana Němcová, socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam také básník, publicista a politický vězeň Ivan Magor Jirous. V roce 2016 cenu obdržel signatář Charty 77, novinář, publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar, loni pak převzala cenu za svého otce, filozofa Ladislava Hejdánka jeho dcera Martina Kutišová.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.