Plzeň plánuje nákup speciálního stroje, ekologicky zlikviduje plevel horkou párou

Plzeň plánuje nákup speciálního stroje, ekologicky zlikviduje plevel horkou párou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michaela MakovcováMichaela Makovcová

odborná asistentka

Více

Karel MaxaKarel Maxa

Radní města Horažďovice

Více

Jiří DrobnýJiří Drobný

poradce ve stavebnictví, trenér bojových mění

Více

Plzeň plánuje nákup speciálního stroje, ekologicky zlikviduje plevel horkou párou

Plzeň, 16.05.2018, aktualizováno 16:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Parní stroj na ekologickou likvidaci plevele plánuje zakoupit město Plzeň. Mimo vegetační období město zařízení využije na čištění mobiliáře, graffiti ze stěn městských budov i například plakátů ze sloupů veřejného osvětlení. Na nákup multifunkčního samohybného stroje, tedy dobře vybaveného nosiče s nosným zařízením na přední části, vypíše v nejbližších dnech výběrové řízení. Jde o další z projektů města, které realizuje v rámci svého konceptu Smart City Plzeň, tedy chytrých řešení pro ekologičtější a příjemnější život občanů.

„Jde o nosič, který má vpředu nasazenou speciální lištu s několika tryskami. Z každé z nich stříká na zem horká voda o teplotě zhruba 100 stupňů Celsia. Stroj si sám pomocí senzorů detekuje, kde je plevel a sám zapíná příslušné trysky. Jednodušší variantou je manuální obsluha trysek řidičem z kabiny, který pozoruje, kde je plevel,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Na nákup stroje, jehož cena se pohybuje mezi 2,5 až 5,5 milionu korun, vyčlenila Kancelář primátora Magistrátu města Plzně pět milionů korun. Konečná cena vzejde z výběrového řízení, které vyhlásí Útvar koordinace evropských projektů města Plzně. Výrobců je několik.

 

„Horká pára se jako ekologicky nezávadný prostředek dostane do rostliny a poškodí rostlinné bílkoviny, v důsledku čehož nadzemní část odumírá. Horká voda proniká až ke kořenům a po třetí až osmé aplikaci se kořen tak vysílí, že původní matečná rostlina odumře úplně. To je zásadní rozdíl mezi metodami, které fungují na principu horkého vzduchu nebo infračerveného záření, které sice nadzemní zelenou část rostliny spálí ze shora jako plamen, ale nezničí kořeny a tak plevel znovu rychle vyraší,“ vysvětlil Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

 

Zařízení už dlouho využívají města ve vyspělé části Evropy. „Ve veřejném prostoru se herbicidy na bázi glyfosátu používají již jen ojediněle,“ uvedla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně. Tato městská organizace iniciovala nákup a ve spolupráci s Útvarem koordinace evropských projektů navrhla potřebné technické parametry. Stroj je ideální díky své široké liště nejen na velká náměstí, která se běžně odplevelují chemicky, ale díky možnosti vypínat si jednotlivé trysky jej lze úspěšně používat i na užší parkové cesty. V České republice jednodušší verzi stroje bez senzorů používají už v Brně, Mělníku, Litoměřicích a Hradci Králové. Po demontáži čelní lišty je možné na nosič namontovat například radlici či metací kartáče na údržbu cest.

 

Využití stroje je velké, od libovolných zpevněných ploch přes dlažby všech druhů, na odplevelování komunikací podél obrubníků, na štěrkové, mlatové i pískové plochy. Dají se tím i dezinfikovat pískoviště a odplevelovat dopadové plochy dětských hřišť. Po aplikaci horké páry v parcích a rekreačních oblastech lidé mohou okamžitě a bez obav zpevněné plochy využívat. Kromě čelní lišty má ještě přídavné hadice s ručními tryskami pro bodovou ruční aplikaci. „Na hadici se může také připojit vysokotlaká tryska na horkou vodu, jejíž účinnost je obrovská - krásně umyje parkové lavičky a odpadkové koše, vyčistí graffiti ze zdí, černé výlepy plakátků a reklam na mobiliáři a na sloupech veřejného osvětlení,“ uvedla Lucie Davídková. Správa veřejného statku dosud likviduje plevel chemicky pomocí postřikovače a následného ručního dočištění.

 

„Pro správnou aplikaci herbicidu je zapotřebí optimálních klimatických podmínek. Nesmí být příliš horko, ani mokro po dešti, nesmí foukat, aby se herbicid nepřefoukl do ploch, které nechceme mít ošetřené. Použití technologie horké páry je v tomto ohledu mnohem pružnější," uvedla Lucie Davídková. Správa veřejného statku bude letos a příští rok testovat stroj na plochách, které spravuje, ve velkých městských parcích a ve vodárenském ochranném pásmu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.