Plzeň chce přispět částkou 1,34 milionu na opravu sedmi památkově chráněných objektů

Plzeň chce přispět částkou 1,34 milionu na opravu sedmi památkově chráněných objektů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Bohuslav ČervenýBohuslav Červený

Starosta Stříbra

Více

Marcela KunešováMarcela Kunešová

Předsedkyně Kontrolního výboru MO Plzeň 4

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Plzeň chce přispět částkou 1,34 milionu na opravu sedmi památkově chráněných objektů

Plzeň, 14.05.2018, aktualizováno 16:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na opravu sedmi památkově chráněných objektů na území města by mohla Plzeň přispět celkovou částkou 1,34 milionu korun. Jde o opravy fasád, obnovu dveří či výměnu oken ve venkovských usedlostech i městských domech. V některých případech je dotace určena na restaurování sgrafitové či štukové výzdoby. Návrh rady města musí ještě schválit zastupitelé.

Město Plzeň by mělo poskytnout 300 tisíc korun na restaurátorskou opravu secesní rostlinné štukové výzdoby exteriéru vily Kestřánkovy vily na Karlovarské třídě | Autor: ArchivMěsto Plzeň by mělo poskytnout 300 tisíc korun na restaurátorskou opravu secesní rostlinné štukové výzdoby exteriéru vily Kestřánkovy vily na Karlovarské třídě | Autor: Archiv

Například 300 tisíc korun by mělo město poskytnout na restaurátorskou opravu secesní rostlinné štukové výzdoby exteriéru vily Marie (Kestřánkova vila) na Karlovarské 70. „Vila je nesporně nejcennější secesní památkou v Plzni. Restaurace této výzdoby je nezbytná, pokud by se její oprava odkládala, došlo by k nevratnému poškození autentických výtvarných prvků,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

 

Vila představuje velmi cennou, čistě secesní vilu, jednu z prvních na našem území. Postavena byla v roce 1897. Autorem je plzeňský rodák Franz Krásný. Objekt v období socialismu zpustl, v polovině 90. let 20. století provedl předchozí vlastník rekonstrukci, která neodstranila hlavní poruchy stavby, ale navíc řadu věcí spíše poškodila. Současný vlastník se rozhodl provést etapovou opravu vily. Loni nechal restaurovat sochy dudáka, dvojice hlav nad bývalým vchodem a jiné. Nyní mají práce pokračovat restaurováním secesní rostlinné výzdoby fasád. Rozpočet na provedení této etapy stavebních prací je celkem 361 tisíc korun.

 

Dále obdrží dotaci 200 tisíc korun majitelé domu v Tovární 4 na zrestaurování sgrafitové výzdoby podle návrhů Mikoláše Alše a výrobu a osazení pěti replik plastických váz na atikovém štítu průčelí domu. Dům patří k nejhodnotnějším celkům architektury závěru 19. století na území města. „Stav sgrafitové výzdoby s rostlinnými a zvířecími motivy je špatný, část sgrafit již není vůbec dochována a část výzdoby je v téměř havarijním stavu a pět plastických váz muselo být kvůli havarijnímu stavu sejmuto. Budou muset být nahrazeny replikami,“ uvedl vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.

 

Radní dále navrhli také příspěvek 100 tisíc korun na opravu fasád objektů sýpky a navazující brány s brankou venkovské usedlosti čp. 28, Selská náves 3 v Plzni – Černicích, příspěvek 90 tisíc korun na opravu uličních fasád hospodářských objektů venkovské usedlosti čp. 28, Koterovská náves 16 v Plzni – Koterově, dále příspěvek 200 tisíc korun na obnovu fasád u obytného stavení venkovské usedlosti čp. 2, Rolnické náměstí 4 v Plzni – Lobzích. Dotaci 250 tisíc korun by měla pokrýt výrobu a montáž deseti obloukových dřevěných slohových dvojitých oken domu čp. 948, Jagellonská 15 – Petákova 1, další příspěvek 200 tisíc korun je určen na provedení řemeslné obnovy hlavních vstupních dveří do budovy polikliniky na Denisově nábřeží.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Město Plzeň by mělo poskytnout 300 tisíc korun na restaurátorskou opravu secesní rostlinné štukové výzdoby exteriéru vily Kestřánkovy vily na Karlovarské třídě | Autor: Archiv

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 15.05.2018 07:39, Reagovat

Jen vyhazovat peníze , to na radnici umí. Zloděj, co to vlastní má přehršel peněz na opravu, tak nevidím jediný důvod, proč mu na to dávat z veřejných peněz. A pokud by se mu mizerovi nechtělo památku opravit, dal bych mu to befelem. Asi tak!!

Volič 15.05.2018 23:04, Reagovat

Objekt v období socialismu zpustl. Tedy zpustl až potom co ho komouši ukradli!

Vosí Hnízdo 16.05.2018 01:57, Reagovat

Film Za volantem nepřítel - odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=Tk_TseAp56I
velice výstižně vypráví, co chystali ti, co řvali že to umí líp. V 68 roce to ještě dopadlo dobře a těm lotrům se to nepovedlo. Film o 15 let předešel dobu a vypráví do puntíku pravdivě, jak to "reformátoři" mysleli "dobře". Možná bys měl koukat, co rozkradli kapitalisti, co mají na svědomí životů.... a pak bys nejspíš přišel těm tehdejším komoušům líbat paty. Asi tak!!

Volič 17.05.2018 20:17, Reagovat

To víš že jo. Když jsi ty a ostatní kradl domy a životy, bylo to v pořádku. Ale zlí kapitalisti. Co na to Soroš a imigranti?

opravdu?? 15.05.2018 01:29, Reagovat

Kestřánkova vila patří majiteli firmy (solární elektrárny) s aktivy 5 miliard, která zde má svoje sídlo. Majitel se chlubí, že vilu opraví - NIKDE ale nepíše, že za veřejné peníze.

To skutečně nevidí radnice potřebnější investice??????

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.