V Liticích se mohou radovat, ministerstvo životního prostředí zatrhlo stavbu obřích montoven

V Liticích se mohou radovat, ministerstvo životního prostředí zatrhlo stavbu obřích montoven | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan VřešťálMilan Vřešťál

Pedagog v lesní mateřské škole

Více

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

Miroslav MachMiroslav Mach

Starosta Domažlic

Více

V Liticích se mohou radovat, ministerstvo životního prostředí zatrhlo stavbu obřích montoven

Litice, Plzeň, 07.05.2018, aktualizováno 16:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Občané Litic mají důvod k radosti a velkou naději, že jim společnost Accolade nepostaví v těsném sousedství jejich obytných domů obří tovární haly na ploše 13 hektarů. Ministerstvo životního prostředí teď vydalo závazné stanovisko, kterým zamítá žádost investora stavby na vynětí ze zemědělského půdního fondu za účelem výstavby Průmyslového Parku Litice. Příčinou zamítnutí je, že požadovaný zábor zemědělské půdy jde nad rámec umožněný územní studií.

„Ve stanovisku se mimo jiné uvádí, že ministerstvo konstatuje, že takto plošně koncipovaný záměr žadatele je v rozporu se smyslem a účelem zákona, konkrétně s požadavkem na racionální využívání zemědělského půdního fondu. Není v souladu s principem přednostního odnímání zemědělské půdy na zastavitelných plochách a nijak nepřispívá k ochraně a zlepšování životního prostředí,“ informoval litický zastupitel Michal Hausner a Předseda výboru pro Průmyslový park Litice.

 

Zjednodušeně řečeno to znamená, že investor nyní nemůže podat žádost o územní rozhodnutí již ze dvou důvodů. Nemá totiž ani pravomocné rozhodnutí zjišťovacího řízení EIA o vlivu na životní prostředí, jehož zrušení stále platí, dokud nebude vyřízeno odvolání podané v této věci spolkem Jsme doma v Liticích.

 

„My teď slavíme, pro nás je to obrovský úspěch, pro lidi, kteří proti tomu bojovali, i pro všechny lidi v Liticích, protože drtivá většina Litic se postavila proti této stavbě. Celé to ale bylo zbytečné, zarazit se to mohlo už někde na začátku, když by pan starosta informoval zastupitele a informoval veřejnost, tak by vůbec nedošlo k tomu posunu ve schvalování a firma Acolade by od toho záměru ustoupila, když by věděla, že to stanovisko obvodu je negativní,“ konstatoval Hausner.

 

Obyvatelé Litic, kteří začali proti stavbě obřích hal aktivně bojovat loni v únoru prostřednictvím demonstrací nebo petice, kterou podepsalo asi 800 obyvatel. S firmou Accolade se snažilo vedení obvodu nějaký čas vyjednávat. „Ta jednání ale zkrachovala na tom, že oni neakceptovali naše podmínky, kdy jsme žádali to, aby v tom území nebyly takové obrovské haly. Původní myšlenka zastupitelstva Litic z předchozích let byla taková, že by tady měly vzniknout nějaké menší haly pro drobné podnikatele a drobnou výrobu,“ zdůraznil zastupitel Michal Hausner.

 

Je ale možné, že se obyvatelé Litic radují předčasně. Investor stavby se totiž svého záměru nehodlá vzdát jen tak lehce. „Teď se projekt přepracuje tak, aby zohledňoval poznámky, které vyplývají z rozhodnutí ministerstva životního prostředí a žádost o vynětí ze zemědělského půdního fondu na část těch pozemků podáme znovu,“ uvedl v reakci na rozhodnutí ministerstva zástupce investora Jiří Sochor. Litickým tak nezbude nic jiného než doufat, že se ministerstvo postaví negativně i k další žádosti firmy.

 

Firma Accolade chtěla v Liticích vybudovat haly za miliardu korun. Stavby podél přivaděče k dálnici D5 by měly být přizpůsobené na míru firmám ze strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, elektronického obchodování, které už v Plzni působí a hledají další prostory. V novém průmyslovém parku by mělo najít práci téměř 700 lidí. Území je podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy v Plzni rozrůst, zóna Borská pole je plná. Starý i nový územní plán města počítají s lokalitou už od roku 2006. Dotčené území má dohromady 13 hektarů, která je nyní obdělávanou zemědělskou půdou. Z toho osm hektarů má být zpevněná plocha.

 

„Náš projekt rozhodně nebyl utajovaný, řádně ho projednaly všechny příslušné úřady. Litice s umístěním průmyslové zóny souhlasily již od roku 2005. Od roku 2013 MO Litice schvaluje záměr vybudovat průmyslový park,“ řekl už dříve Milan Kratina, zástupce investora ze společnosti Accolade. Ta plánuje v Liticích vedle průmyslového parku postavit ještě asi 60 rodinných domů. Potřebné pozemky vykupovali zástupci investora od 50 vlastníků.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Pepik 08.05.2018 15:03, Reagovat

Nejvíc ubytoven provozovali v Plzni pouze 2 lidi v historii.
Petr Strunc z ODS, který si pomáhal i LTO - viz.kauza Mráz a spol.
A druhy byl nějaký Chovanec - turbostudent prav a zrádce zrádců mezi vlastními.
Oba dva mají majetku tolik,ze neví jak ho nejlíp uklidit.

X 08.05.2018 22:48, Reagovat

Tlustoch je KRYSA

San 08.05.2018 11:09, Reagovat

Postavily se montovny a nyní do nich nejsou lidi a chtějí je sem tahat z venku. Má to nějaký přínos pro nás? Asi těžko.

ale ale 09.05.2018 09:23, Reagovat

A co takhle daňový výnos, co útraty zaměstnanců, ... doplňte si vzdělání. dnes už VUML stačí jenom Chaloupkovi z OPAT.

Vosí Hnízdo 08.05.2018 06:04, Reagovat

Ty tam jsou doby, kdy primátoři Proskové a jemu podobní darebáci hřímali, že je nutné stavět montovny a městské pozemky dávali zahraničním investorům po symbolické koruně české. Jak to bude pro lidi prospěšné, jak bude fůra pracovních míst, jak si lidé tam vydělají. Fakt je ten, že z našinců by do těchto koncentráků, díky otřesným podmínkám, nikdo nešel ani v nejhlubším snu a o výdělku není ani řeč, pokud by tedy člověk nechtěl dřít jako otrok, ba ještě pod jeho úroveň. Takže montovny jsou zdrojem levné gastarbeiterské pracovní síly, co dělá ve svém okolí a široko daleko jen problémy s chováním, kriminalitou, špínou či roznáškou nakažlivých nemocí. Další problémy jsou se samotnými montovnami, zatěžujícími ovzduší a dopravní obslužnost v širokém okolí. Proto je nežádoucí pokračovat v záměrech darebáků z 90 let a montovny podporovat. Dej za 8h pracovní dobu, 5 dní v týdnu 80.000Kč, jak je to obvyklé v Německu a možná se budeme bavit. JInak si zbal svý sakypaky a tahni okrádat lidi jinam, kde tě ještě budou trpět. Asi tak!!

?? 09.05.2018 09:21, Reagovat

Nebýt Proska, tak je Plzeň na úrovni Ústí nad Labem, se všemi jejich problémy.

Vosí Hnízdo 09.05.2018 21:46, Reagovat

Já rozdíl mezi Plzní a Ústím n.L. nevidím. Všude špína a smrad, gastarbeiteři, cigoši, feťáci, závadové osoby, kriminalita.... Asi tak!

MrDacz 10.05.2018 10:12, Reagovat

Toseš nejen blbej, ale i slepej!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.