Vedení města Plzně se sešlo na magistrátu s velvyslanci USA, Belgie i s veterány obou zemí

Vedení města Plzně se sešlo na magistrátu s velvyslanci USA, Belgie i s veterány obou zemí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš HrůzaTomáš Hrůza

Fotograf

Více

Petr SmutnýPetr Smutný

Více

Václav DušekVáclav Dušek

krajský místopředseda

Více

Vedení města Plzně se sešlo na magistrátu s velvyslanci USA, Belgie i s veterány obou zemí

Plzeň, 06.05.2018, aktualizováno 15:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Připomínat si myšlenky Václava Havla, udržovat jeho odkaz a mít na paměti zdůrazňování svobody a demokracie, to je důležité pro současnou českou společnost. Shodli se na tom v neděli dopoledne na společném setkání na plzeňském radnici velvyslanec Spojených států amerických v České republice Stephen B. King, velvyslanec Belgického království v České republice Grégoire Vardakis, primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho první náměstek Martin Baxa (ODS). Setkání se uskutečnilo v rámci končících Slavností svobody.

Setkání vedení města s velvyslanci USA a Belgie | Autor: Plzen.euSetkání vedení města s velvyslanci USA a Belgie | Autor: Plzen.eu

„Jedním z úkolů Slavností svobody je připomínat si právě hodnoty, jakými jsou svoboda a demokracie,“ potvrdil primátor Martin Zrzavecký. Podobně jako dnes tisíce lidí lemují Klatovskou třídu při jedné z nejatraktivnějších akcí plzeňských oslav osvobození, tedy při Convoy of Liberty, tak Plzeňané v květnu 1990 lemovali Rokycanskou ulici a vítali prezidenta Václava Havla přijíždějícího do Plzně.

 

„Velmi silně si pamatuji rok 1990, když se v Plzni konaly první Slavnosti svobody. Václav Havel byl tehdy jejich hlavním čestným hostem a společně s velvyslankyní USA v České republice Shirley Temple-Blackovou poklepali na základní kámen památníku Díky, Ameriko!,“ připomněl Martin Baxa. „Havlovo zdůrazňování svobody a demokracie je to, co je pro mě pořád živé, přestože Václav Havel už není mezi námi,“ dodal Martin Baxa.

 

Podle Stephena B. Kinga je nutné si znovu připomínat Havlovy myšlenky a také vnímat svobodu a demokracii v historickém kontextu. Velvyslanec parafrázoval výrok filozofa George Santayany o tom, že ti, kteří odmítají studovat historii, ji budou nuceni znovu prožít. „Snažím se často mluvit s mladými lidmi. Vždy jim říkám, aby si uvědomili, že je pro ně obrovským požehnáním, že znají svobodu a volnost. Svoboda není zadarmo, cenou za ni je neustálá ostražitost,“ řekl velvyslanec.

 

„Když člověk nepochopí svou minulost, jak má chápat svou současnost?,“ reagoval belgický velvyslanec Grégoire Vardakis. Podle něj má studium historie hluboký smysl. Účast na Slavnostech svobody v Plzni Grégoire Vardakis označil za neobyčejně významnou událost pro Belgii, a to nejen s ohledem na možnost vzdát poctu belgickým veteránům.

 

Americký a belgický velvyslanec se společně s primátorem a členy Rady města Plzně po setkání zúčastnili pietního aktu u pamětní desky Bratrstva 17. praporu belgických střelců a desky věnované 16. obrněné divizi americké armády na radnici, kde položili na památku obětím války věnce a květiny. Proslov při pietním aktu pronesla za město Plzeň náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD).

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 06.05.2018 21:04, Reagovat

Já vím, že mají čumáky umazané, jak je poskocky strkali US ambassadorovi do patřičných zadních míst, že....? A od hrbení je záda bolí ještě teď. Asi tak!

Volič 08.05.2018 16:18, Reagovat

Vosáku, ty jsi ale špinavej z toho Ruska a od komoušů úplně celej a ne jen čumák :D

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.