Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech

Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel VaněkPavel Vaněk

lékař – primář Léčebné lázně Konstantinovy Lázně

Více

Václav ŠteklVáclav Štekl

Radní PK pro životní prostředí, zastupitel města Plzně

Více

Petr KrálPetr Král

Předseda MO SPOZ Rokycany, místopředseda KV SPOZ Plzeňského kraje

Více

Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech

Plzeň, 06.05.2018, aktualizováno 15:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvacet tisíc diváků všech věkových kategorií sledovalo v sobotu dopoledne podél Klatovské třídy a později i na náměstí Republiky tradiční a oblíbenou přehlídku historických i současných vojenských vozidel Convoy of Liberty. Bez této jízdy, které se na džípech zúčastní také američtí i belgičtí veteráni, pamětníci osvobození Plzně, si asi Slavnosti svobody nedokáže nikdo představit. Nad konvojem přeletěly také dvě stíhačky Gripen Armády České republiky a legenda druhé světové války britská stíhačka Spitfire i cvičný letoun Harvard.

Slavnosti svobody 2018 | Autor: Richard BenešSlavnosti svobody 2018 | Autor: Richard Beneš

Diváci hustě lemovali ulice od Sukovy přes Klatovskou až po centrum města. Lidé vybaveni americkými a českými vlaječkami osazenstvu vojenských vozů mávali a zdravili jej. Největší ovace si samozřejmě vysloužily džípy s veterány, kteří na Slavnosti svobody přijeli i s rodinnými příslušníky. Z džípů zdravili přihlížející američtí veteráni Earl Ingram, George Thompson a James Duncan a belgičtí veteráni Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. V konvoji jel i vnuk generála Pattona George Patton Waters, Luc Rensonnet, syn již zesnulého velitele 17. dělostřeleckého pluku, a čeští veteráni Josef Švarc a Alois Dubec.

 

V koloně projelo přes 200 vojenských historických vozidel a ukázek techniky vyrobené do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii, ale i některá vozidla reprezentující Československou samostatnou obrněnou brigádu. Diváci mohli vidět například tank M36Jakson z Vojenského historického ústavu Praha, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge i samohybnou houfnici Sexton, která se v Plzni představila už loni. Součástí kolony byly i vozy Ford Canada, Bedford, Fordson a Austin Tilly.

 

Po dojezdu na náměstí Republiky se veteráni ocitli jako každý v rok v obležení nadšených účastníků slavností. Mnozí se s nimi chtěl vyfotografovat, jiní jim tiskli ruce a děkovali za osvobození, ženy nešetřily polibky a pamětníci zase vzpomínali na první okamžiky v osvobozené Plzni a v dalších obcích a městech na západě Čech. Rozesmátí veteráni rozdali také množství autogramů, vesele popíjeli plzeňské pivo, jedli koláče a nechyběl ani tradiční chléb se solí.

 

„Jízdu v konvoji rozkvetlou Plzní jsem zažil už mnohokrát, ale pokaždé je to jiné a naprosto úžasné. Je to zážitek, na který nikdy nezapomenete. Vidím zde spoustu přátel a také dostávám spoustu polibků od krásných žen,“ řekl po dojezdu na náměstí Republiky veterán George Thompson.

 

Slavnosti svobody pokračují bohatým kulturním programem až do neděle 6. května. Vyvrcholí pietním aktem u obnoveného památníku Díky, Ameriko v neděli v 16 hodin.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.