Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech

Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,48%
Spokojený46,94%
Zklamaný19,05%
Zdrcený12,24%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 147

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří NovotnýJiří Novotný

Více

Jan TomanJan Toman

architekt

Více

Jiří PešíkJiří Pešík

zastupitel města Manětín

Více

Zlatý hřeb Slavností svobody, Plzní opět projel Convoy of Liberty s veterány na džípech

Plzeň, 06.05.2018, aktualizováno 15:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvacet tisíc diváků všech věkových kategorií sledovalo v sobotu dopoledne podél Klatovské třídy a později i na náměstí Republiky tradiční a oblíbenou přehlídku historických i současných vojenských vozidel Convoy of Liberty. Bez této jízdy, které se na džípech zúčastní také američtí i belgičtí veteráni, pamětníci osvobození Plzně, si asi Slavnosti svobody nedokáže nikdo představit. Nad konvojem přeletěly také dvě stíhačky Gripen Armády České republiky a legenda druhé světové války britská stíhačka Spitfire i cvičný letoun Harvard.

Slavnosti svobody 2018 | Autor: Richard BenešSlavnosti svobody 2018 | Autor: Richard Beneš

Diváci hustě lemovali ulice od Sukovy přes Klatovskou až po centrum města. Lidé vybaveni americkými a českými vlaječkami osazenstvu vojenských vozů mávali a zdravili jej. Největší ovace si samozřejmě vysloužily džípy s veterány, kteří na Slavnosti svobody přijeli i s rodinnými příslušníky. Z džípů zdravili přihlížející američtí veteráni Earl Ingram, George Thompson a James Duncan a belgičtí veteráni Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. V konvoji jel i vnuk generála Pattona George Patton Waters, Luc Rensonnet, syn již zesnulého velitele 17. dělostřeleckého pluku, a čeští veteráni Josef Švarc a Alois Dubec.

 

V koloně projelo přes 200 vojenských historických vozidel a ukázek techniky vyrobené do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii, ale i některá vozidla reprezentující Československou samostatnou obrněnou brigádu. Diváci mohli vidět například tank M36Jakson z Vojenského historického ústavu Praha, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge i samohybnou houfnici Sexton, která se v Plzni představila už loni. Součástí kolony byly i vozy Ford Canada, Bedford, Fordson a Austin Tilly.

 

Po dojezdu na náměstí Republiky se veteráni ocitli jako každý v rok v obležení nadšených účastníků slavností. Mnozí se s nimi chtěl vyfotografovat, jiní jim tiskli ruce a děkovali za osvobození, ženy nešetřily polibky a pamětníci zase vzpomínali na první okamžiky v osvobozené Plzni a v dalších obcích a městech na západě Čech. Rozesmátí veteráni rozdali také množství autogramů, vesele popíjeli plzeňské pivo, jedli koláče a nechyběl ani tradiční chléb se solí.

 

„Jízdu v konvoji rozkvetlou Plzní jsem zažil už mnohokrát, ale pokaždé je to jiné a naprosto úžasné. Je to zážitek, na který nikdy nezapomenete. Vidím zde spoustu přátel a také dostávám spoustu polibků od krásných žen,“ řekl po dojezdu na náměstí Republiky veterán George Thompson.

 

Slavnosti svobody pokračují bohatým kulturním programem až do neděle 6. května. Vyvrcholí pietním aktem u obnoveného památníku Díky, Ameriko v neděli v 16 hodin.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.