Památník Díky, Ameriko! je zpět v celé své kráse, veteráni neskrývali dojetí

Památník Díky, Ameriko! je zpět v celé své kráse, veteráni neskrývali dojetí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František BláhaFrantišek Bláha

Starosta obce Břasy

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Václav VokatýVáclav Vokatý

revmatolog

Více

Památník Díky, Ameriko! je zpět v celé své kráse, veteráni neskrývali dojetí

Plzeň, 03.05.2018, aktualizováno 22:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V celé své kráse, tak jako dříve, už opět stojí v horní části Americké třídy památník Díky, Ameriko! Za přítomnosti amerických i belgických válečných veteránů, celé řady politiků i dalších hostů byl obnovený pomník znovu slavnostně odhalen v den zahájení Slavností svobody. Dva původní žulové pylony nechalo město před dvěma lety odstranit kvůli prasklinám, které se v obou monoblocích objevily. Hrozilo totiž nebezpečí, že se kamenné bloky zřítí. Minulý týden se na stejné místo v památníku vrátily dva nové šestimetrové žulové pylony vážící 22 tun. Žulu, která se co nejvíce podobala té původní z českého lomu, objevili experti po složitém pátrání až ve Francii.

Primátor Martin Zrzavecký při slavnostním odhalení obnoveného památníku Díky, Ameriko! | Autor: Richard BenešPrimátor Martin Zrzavecký při slavnostním odhalení obnoveného památníku Díky, Ameriko! | Autor: Richard Beneš

„V minulých dvou letech tady v Plzni probíhala na mnoha místech diskuse o tom, zda památník obnovit v původní podobě, nebo vybudovat jiný. Samotní veteráni měli sen, aby se památník vrátil do jeho původní podoby. Jsem rád, že jsme jim jejich sen splnili,“ uvedl ve své řeči těsně před samotným odhalením památníku primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

 

Obnovu pomníku měl na svých bedrech technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS), který připustil, že se očekávalo, že se zvládne rychleji památník opravit. „Ukázalo se, že sehnat kvalitní kámen i dodavatele nebude vůbec lehké. Nakonec jsme se přes jednoho italského kameníka dostali do francouzského lomu, kde jsme kameny sehnali. Jsem moc rád, že jsme to stihli do dvou let, ale na začátku jsme uvažovali, že by to mohlo být rychlejší,“ uvedl Pavel Sindelář. Problém byl podle jeho slov v tom, najít takto světlý kámen.

 

Práce na obnově památníku si vyžádaly náklady přesahující 10 milionů korun. Zastupitelstvo na pomník stanovilo limit 13 milionů korun. Společně s pylony se částečně obnovily také žulové desky použité na předpolí památníku. Použila se stejná žula, jako na pylonech. „Nejde o šutr, jde o poděkování všem těm, kteří na cestě vedoucí k osvobození naší země, urazili daleko delší cestu, než kterou absolvovaly ty nové pylony,“ dodal technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

 

„Moc se mi líbí monument Díky, Ameriko! Jsem opravdu šťastný, že jste ho obnovili. Měl jsem strach, že ho už znovu nepostavíte, mám opravdu velkou radost,“ prohlásil po slavnostním odhalení stále velmi vitální, třiadevadesátiletý George Thompson z Oregonu, bývalý příslušník 16. obrněné divize. Na oslavy do Plzně přijel počtrnácté.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Primátor Martin Zrzavecký při slavnostním odhalení obnoveného památníku Díky, Ameriko! | Autor: Richard Beneš
  • Technický náměstek primátora Pavel Šindelář měl na svých bedrech obnovu památníku | Autor: Richard Beneš
  • Slavnostní okamžik stříhání pásky | Autor: Richard Beneš
  • Pomník je už v plném lesku | Autor: Richard Beneš
  • Veteráni u odhalení památníku nesměli chybět | Autor: Richard Beneš
  • Veteráni u odhalení památníku nesměli chybět | Autor: Richard Beneš
  • Veteráni u odhalení památníku nesměli chybět | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 05.05.2018 03:42, Reagovat

Oslavme Den vítězství, tak jak se má správně slavit 9.5. Na ruských televizích bude přímý přenos z velké vojenské přehlídky. To je důstojná oslava a ne ta opičárna v Plzni. Na Velvyslanectví Ruské federace je možno si opatřit Gregoriánskou stuhu

MrDacz 05.05.2018 18:49, Reagovat

9.5. si můžeš tak vyhonit péro degente rudej!

Vosí Hnízdo 05.05.2018 03:23, Reagovat

USA = ZLO

Vosí Hnízdo 05.05.2018 03:20, Reagovat

Destrukční evokace sebevražedných sklonů je v malých nenápadnostech. Například nenápadně zakřivené písmo, malá odlišnost v detailu, u hudby v tónu atd, okem/uchem téměř nepozorovaná, ale mozku to jako podnět stačí, aby spustil smrtelnou ruletu. Tvar památníku připomíná rakev, což je další evokace zla. A o to jde a lidi si tuto zrůdnost neuvědomují. Proto doporučuji se tomu vyhnout obloukem. Z USA nikdy nic dobrého pro naši zemi nepřišlo.

Vosí Hnízdo 05.05.2018 03:09, Reagovat

Vypráskat ty destruktéry a to svinským krokem.... Asi tak!!!!

Vosí Hnízdo 05.05.2018 03:06, Reagovat

Předpokládám, že do té ostudy zakomponovali také skryté prvky sebevražedných sklonů. Komponuje se to dnes na popud Sorosových genocidních plánů vyhladit bílou populaci v Evropě hlavně do hudby pro mladé. Důkazem toho je i nedávná zbytečná sebevražda 20 leté holky v Plzni. Jsou to skryté, na první pohled nenápadné prvky, vyvinuté americkou CIA, které v mozku evokují destrukční pochody (viz předělávka české hymny). Amerika plánuje za podpory miliardáře Sorose černou invazi do Evropy. Nepodporujme svojí účastí na takových zrůdnostech destrukční plány největšího teroristy světa. Odmítejme také poslech moderní hudby, zejména té monotonní, bubínkářské a repové. Je to cesta ke smrti. Varujme své děti!!!! Uctívejme evropské tradice a volkmuzik, co nám zanechali předkové. Vím o čem píši!!!!

Volič 05.05.2018 11:41, Reagovat

Už jsem se lekl, že nikdo jméno Soroš nenapíše :D

Vosí Hnízdo 03.05.2018 22:52, Reagovat

Jen aby to zas nespadlo a hlavně, aby nebyly zase nevinné oběti, jak za amerického bombardování Plzně (a nejen jí) na sklonku války. Jo a veteráni, jděte se podívat třeba do dnešní LŠU v Lobzích, dřívější ZŠ. Tam vaši kámoškové hodili bombu a zařvalo tam mnoho nevinných dětí. Mají tam v mezipatře pamětní desku. To budete teprv dojatí, pokud vám to v 90+ létech ještě pálí a uvidíte, co jste způsobili. Asi tak!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.