Slavnosti svobody startují, Plzeň opět přivítá veterány a odhalí obnovený památník Díky, Ameriko!

Slavnosti svobody startují, Plzeň opět přivítá veterány a odhalí obnovený památník Díky, Ameriko! | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav PelánMiroslav Pelán

učitel

Více

Jan MudraJan Mudra

soukromý zemědělec, chovatel koní

Více

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Slavnosti svobody startují, Plzeň opět přivítá veterány a odhalí obnovený památník Díky, Ameriko!

Plzeň, 03.05.2018, aktualizováno 11:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Návštěvnost několika desítek lidí se očekává v západočeské metropoli, kde dnes začínají čtyřdenní Slavnosti svobody. Ve městě vznikají unikátní dobové vojenské kempy, chystají se pietní akty i setkání s nejvzácnějšími hosty, kterými jsou jako tradičně američtí a belgičtí veteráni. Nejočekávanější událostí prvního dne oslav je dnes odhalení opravených pylonů památníku Díky, Ameriko! V 17.00 hodin. Mezi nejatraktivnější akce slavností pak bude patřit sobotní průjezd historických vojenských vozidel centrem města s názvem Convoy of Liberty.

Plzeňané se těší na americké a belgické veterány | Autor: Richard BenešPlzeňané se těší na americké a belgické veterány | Autor: Richard Beneš

„Cílem oslav je připomenout si události z května 1945, procítit dobovou atmosféru a hlavně pak vzdát hold mužům, kteří před 73 lety jako velmi mladí chlapci přinesli Plzni svobodu. Osobně vždy vnímám setkání s veterány, jimž všem je už přes 90 let, jako nejsilnější moment oslav. Plzeňané i návštěvníci města budou mít hned několik příležitostí jim symbolicky poděkovat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

 

Z USA do Plzně přijíždí George Thompson, James Duncan a Earl Ingram, z Belgie pak Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. Kromě veteránů bude na oslavách přítomen také vnuk generála Pattona George Patton Waters a Luc Rensonnet, syn velitele 17. dělostřeleckého pluku.

 

Ve čtvrtek 3. května se američtí veteráni zúčastní například vernisáže výstavy věnované výročí 16. obrněné a 97. pěší divize, a to ve 14.00 hodin ve Smetanových sadech. Od 15.00 hodin budou přítomni na pietním aktu na náměstí Míru, o dvě hodiny později pak na odhalení opravených pylonů památníku Díky, Ameriko! Ani letos nebude chybět beseda veteránů s veřejností a studenty, na programu je v pátek 4. května od 9.00 hodin v Měšťanské besedě.

 

Jeden z největších zážitků setkání s veterány slibuje Convoy of Liberty, jenž startuje v sobotu 5. května v 11.00 hodin. Veteráni pojedou na džípech v čele kolony přes 200 historických vojenských vozidel, džípy je dovezou ze Sukovy ulice, přes Klatovskou třídu až na náměstí Republiky. Hlavní vzpomínkový akt s účastí amerických a belgických veteránů se uskuteční v neděli 6. května u památníku Díky, Ameriko! od 16 hodin.

 

Unikátní atmosféru dodávají oslavám v Plzni vojenské dobové kempy, vznikají na několika místech ve městě. V lokalitě U Zvonu lidé uvidí ukázku tábora RAF, tedy britského královského letectva, v němž sloužilo 2402 Čechů a Slováků. Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplní program projektu Plzeň 1945, který nabídne živý obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945. V parku za OC Plzeň Plaza jsou k vidění vojenské kempy 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. Před kulturním domem Peklo bude mít své stanoviště vojenský kemp Raiders s expozicí americké pěchoty. Ukáže tradiční současnou americkou armádu s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 03.05.2018 23:00, Reagovat

"Návštěvnost několika desítek lidí se očekává v západočeské metropoli..." PS: Upadá to, upadá. Tupců je čím dál míň, nyní už pár desítek....

Vosí Hnízdo 03.05.2018 22:57, Reagovat

Ať se alespoň sám před sebou stydí ten, kdo tam půjde vzdávat hold destruktérům města.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.