Odboráři Rokycanské nemocnice vyhlásili stávkovou pohotovost, zřizovatel jejich důvody odmítá

Odboráři Rokycanské nemocnice vyhlásili stávkovou pohotovost, zřizovatel jejich důvody odmítá | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan LeopoldMilan Leopold

Starosta Rabí

Více

Václav ČervenýVáclav Červený

Více

František WeinfurterFrantišek Weinfurter

majitel racionalizační agentury

Více

Odboráři Rokycanské nemocnice vyhlásili stávkovou pohotovost, zřizovatel jejich důvody odmítá

Rokycany, 02.05.2018, aktualizováno 03.05.2018 10:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ve stávkové pohotovosti jsou od 1. května odboráři Rokycanské nemocnice zřizované Plzeňským krajem. Podle odborářů nemocnice nedodržela vládní slib na zvýšení platů a mezd všech zaměstnanců nemocnic o deset procent. Zatím nedostali zaměstnanci nemocnice ani jednou přidáno tak, jak zněla vládní dohoda. Stávkovou pohotovost už nemocnice zažila ze stejného důvodu v březnu loňského roku. Předseda odborové organizace nemocnice František Kuneš uvedl, že nezdravotničtí pracovníci nemocnice dostali letos jen pětiprocentní zvýšení platu což považují za diskriminační.

V prohlášení odborů poukazují zaměstnanci Rokycanské nemocnice na opakující se diskriminaci a proto požadují její okamžité odstranění jak v případě letošního zvyšování platů a mezd, tak do budoucna přijetím úpravy zákoníku práce, která by sjednotila odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních pod systém platů a zabránila tak dalšímu okrádání zaměstnanců nemocnic obchodních společností. O zvýšení platů v minulosti jednali opakovaně zástupci nemocničních odborů také s vedením Plzeňského kraje a o vyhlášení stávkové pohotovosti informovali hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD).

 

„Vyhlášení stávkové pohotovosti je pro nás v tuto chvíli nesrozumitelné. S odborovou organizací RN totiž došlo v řadě věcí ke shodě a v neshodných bodech jsme se dohodli, že budeme v sociálním dialogu pokračovat za účasti zprostředkovatele. Tuto třetí stranu odboráři RN dokonce sami navrhli a vedení nemocnice ji akceptovalo. I proto je načasování oznámení stávkové pohotovosti uprostřed probíhajícího dialogu překvapující, z našeho pohledu netaktické a poškozující nemocnici a především její zaměstnance,“ informoval mluvčí společnosti Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

 

Rokycanská nemocnice odmítá, že by zvýšila zaměstnancům mzdy v menší míře, než jak bylo dojednáno s vládou. Naopak všechny nemocnice Plzeňského kraje včetně RN loni i letos zvýšily mzdy nad rámec memoranda uzavřeného mezi ministerstvem zdravotnictví s asociací krajů. Memorandum o systémovém financování a navyšování platů a mezd zdravotnických pracovníků obsahuje dohodu o navýšení platových tarifů o 10 procent zdravotnickému personálu. To podle Kokošky nemocnice Plzeňského kraje včetně Rokycanské hned od ledna učinily.

 

„K navýšení mezd nezdravotníků zajištění prostředků ze systému zdravotního pojištění na růst mezd nezdravotníků se vláda v memorandu nezavazuje a neslibuje ho. I přesto ale vedení RN rozhodlo rovněž už v lednu, že navýší nad rámec memoranda tarify i nezdravotnickým pracovníkům ve všech dělnických profesích a to o pět procent. Dále v rámci sociálního dialogu a opět nad rámec memoranda nabídlo vedení RN navýšení osobního příplatku o dalších pět procent pracovníkům v úseku úklidu a stravovacího provozu. Tuto nabídku ale zástupci odborů překvapivě odmítli. Je proto s podivem, že tuto odmítnutou nabídku zmiňují ve své tiskové zprávě jako jakýsi důkaz diskriminačního jednání zaměstnavatele,“ vysvětluje dál situaci mluvčí Kokoška.

 

Vedení RN připouští, že v probíhajícím sociálním dialogu nemohlo s ohledem na složitou ekonomickou situaci akceptovat odboráři požadované desetiprocentní navýšení mezd u administrativních pracovníků a nezdravotnických profesí, jejichž průměrná mzda v nemocnici osciluje kolem průměrných mezd těchto profesí v regionu. „Je na místě uvést, že pro zachování objemu a struktury zdravotní péče je pro nemocnici zásadní sehnat především lékaře, sestry a další zdravotníky. V nezdravotnických profesích lze zaměstnance na regionálním trhu práce zatím stále získat, vybrané služby zajistit bez zvýšených nákladů externě. Obdobné podmínky úprav mezd byly navrženy a akceptovány ve všech nemocnicích Plzeňského kraje včetně těch, jejichž ekonomická situace je příznivější než v RN. Kolektivní smlouvy na rok 2018 jsou všude uzavřeny,“ zdůraznil mluvčí.

 

„Přestože vyhlášení stávkové pohotovosti předsedou odborové organizace RN Františkem Kunešem v probíhajícím a dosud korektním jednání považujeme za unáhlený krok, nepřipravuje nemocnice v tuto chvíli žádné konkrétní opatření. Poskytli jsme více, než definuje vládní a krajské memorandum, učinili další vstřícné nabídky a jsme připraveni dál věcně a férově jednat,“ doplnil stanovisko Nemocnice Plzeňského kraje mluvčí Jiří Kokoška.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.