Město připravuje smlouvu, která by měla spojit Plzeňskou teplárenskou a Plzeňskou energetiku

Město připravuje smlouvu, která by měla spojit Plzeňskou teplárenskou a Plzeňskou energetiku | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr MoravecPetr Moravec

manažer

Více

Jan LátkaJan Látka

Senátor PČR, zastupitel PK, zastupitel města Domažlice

Více

Jan DudaJan Duda

ekonom, aktivní sportovec

Více

Město připravuje smlouvu, která by měla spojit Plzeňskou teplárenskou a Plzeňskou energetiku

Plzeň, 24.04.2018, aktualizováno 16:24 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Doslova na dveře už ťuká hlasování plzeňských zastupitelů, kteří budou na květnovém jednání zastupitelstva rozhodovat o tom, zda se spojí městská společnost Plzeňská teplárenská s firmou Plzeňská energetika. Loni v prosinci zastupitelé města rozhodli o přípravě fúze obou společností. Teď budou zástupci města hlasovat o přijetí akcionářské dohody, kterou vlastník Plzeňské energetiky - Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského s městem připravuje. Plzeňská teplárenská a Plzeňská energetika v poměru 70 ku 30 procentům dodávají teplo a teplou vodu pro Plzeň, dlouhodobě už spolupracují na zajištění stabilních a bezpečných dodávek těchto energií.

Akcionářská smlouva byla tématem nedávného veřejného setkání vedení města a obou teplárenských společností, které se uskutečnilo v Měšťanské besedě. Podle informací technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS), vymezí akcionářská smlouva přesné podmínky fungování a rozhodování v nové společnosti, která bude pokračovat pod jménem a IČO Plzeňské teplárenské. Ta by tímto způsobem „spolkla“ Plzeňskou energetiku, která fúzí zanikne.

„Akcionářská dohoda je nejvyšší právní dokument mezi dvěma partnery. Máme v ní ošetřeny i krizové situace, což znamená, pokud by společnost EPH chtěla třetí osobě prodat svůj podíl, pak město má předkupní právo, má právo na opce. Myslíme i na to, že pokud by celá ta skupina EPH patřila někomu jinému, pak máme možnost si akcie koupit zpět,” upřesňuje Pavel Šindelář.

EPH se ve spojené společnosti stane spoluvlastníkem s 35 procenty akcií a připadne mu operativní řízení firmy. Do nové společnosti vloží kromě majetku Plzeňské energetiky také volné finanční prostředky, které významně přispějí k oddlužení spalovny odpadu v Chotíkově. V případě souhlasného stanoviska zastupitelů čekají město, Plzeňskou teplárenskou a EPH další kroky, těmi je zápis nové společnosti do obchodního rejstříku a schvalování fúze českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela zdůraznil, že teplárna už zdaleka nemá monopolní postavení na plzeňském tepelném trhu. Právě konkurence alternativních zdrojů vytápění a měnící se situace na energetickém trhu postavila řadu českých tepláren do červených čísel. „Strakonice, Písek, Liberec, Tábor, všechno se to decentralizuje, spojování společností je světový trend. Ve spojení s energetikou to budeme dělat efektivněji, budeme to dělat spolehlivěji, budeme vydělávat. Ve dvou se to lépe táhne, globalizaci prostě nezabráníte a teplárna není monopolní firmou v dodávce tepla. Má velkou konkurenci čerpadel a tak podobně,“ komentoval aktuální situaci Drápela.

Město získá fúzí 65 procent a ve finále vydělá víc, než by zvládlo samostatně. „Má pořád většinový podíl, bez jeho souhlasu se nic prodávat nemůže, technicky to nejde. O všem rozhoduje valná hromada,” shrnul budoucí fungování společného podniku Drápela.

Plzeň má druhou nejnižší cenu tepla v republice, a to po Hradci Králové a Pardubicích, které vytápí Elektrárny Opatovice spadající pod Energetický a průmyslový holding, který vlastní i Plzeňskou energetiku. Cena tepla je, podle slov šéfa městské teplárenské společnosti na stejné úrovni již čtvrtým rokem. Z akcionářské dohody vyplývá, že cena zůstane zachována i pro roky 2019, 2020 a 2021. Plzeňané tak prý jako jediní v republice mohou díky sloučení dosáhnout na výhodu dlouhodobě stagnujících cen.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.