Státní zástupkyně zrušila trestní stíhání bývalého starosty Jiřího Strobacha v kauze Škodaland

Státní zástupkyně zrušila trestní stíhání bývalého starosty Jiřího Strobacha v kauze Škodaland | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel MalýKarel Malý

Starosta obce Dnešice

Více

Martin BaxaMartin Baxa

1. náměstek primátora (pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evrop

Více

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

Státní zástupkyně zrušila trestní stíhání bývalého starosty Jiřího Strobacha v kauze Škodaland

Plzeň, 23.04.2018, aktualizováno 14:55 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Až desetiletý trest vězení hrozil bývalému starostovi centrálního plzeňského obvodu Jiřímu Strobachovi na základě obvinění z letošního ledna. Policie obvinila Stobacha ze zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se vznikem údajné škody, která vznikla při stavbě volnočasového areálu Škodaland. V minulých dnech ale krajské státní zastupitelství trestní stíhání bývalého starosty zrušilo. Státní zástupkyně totiž hledala v postupu policie formální nedostatky a dospěla k závěru, že věc je zapotřebí vyhodnotit v širších souvislostech. I nadále však trvá prověřování případu.

Zrušení trestního stíhání ve stejné kauze se týká také bývalého úředníka stejného městského obvodu. V jeho případě se jednalo o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a z porušení povinností při správě cizího majetku. Už dříve policie obvinila ve stejné záležitosti kvůli vzniklé škodě také tři úřednice obvodu a jejich kauza se dostala až před soud. Loni je ovšem soud zprostil obžaloby.

 

Bývalý starosta centrálního obvodu Strobach svoji vinu od začátku odmítal a stíhání považoval za účelové. „Je mi kladen za vinu podpis dvou dokumentů řádně schválených radou obvodu Plzeň 3, které jsem však byl povinen jako statutární zástupce městského obvodu Plzeň 3 z titulu funkce podepsat, a to i v případě, kdybych pro ně nehlasoval,“ uvedl už dříve Strobach. Stíhání bylo podle něj vykonstruované na základě trestního oznámení, které iniciovala bývalá, loni v lednu odvolaná, místostarostka obvodu Plzeň 3 Jaroslava Maříková (OPAT), se kterou má dlouhodobé spory. A podepsal ho i současný starosta obvodu Radislav Neubauer (ČSSD), který zmíněné dokumenty za Škodaland spolupředkládal radě obvodu jako tehdejší místostarosta.

 

Podle Strobacha jej policejní orgán bez bližší znalosti schvalovacího procesu vyplývajícího ze zákona o obcích označil jako pachatele, aniž by dodržel zásadu individuální trestní odpovědnosti. Jak bývalý starosta Strobach, tak i druhý obviněný muž podali proti zahájení stíhání stížnost.

 

Trojici úřednic z centrálního plzeňského městského obvodu, obviněných ze zneužití pravomoci při výběrovém řízení na dodavatele koupacího jezírka u Borské přehrady a při platbě faktur, loni v říjnu zprostil obžaloby senát plzeňského krajského soudu. Ženám hrozily tresty v rozmezí od deseti do 12 let. Za stavbu jezírka obvod zaplatil 20 miliónů, podle policie má přitom finální dílo jen čtvrtinovou hodnotu. Podle soudu stál za celou kauzou politický boj a vyřizování účtů mezi komunálními politiky.

 

Jezírko ve sportovním areálu Škodaland slavnostně otevřel v roce 2011 tehdejší starosta MO Plzeň 3 Jiří Strobach. Později vyšlo najevo, že má areál celou řadu chyb a zakázkou na stavbu jezírka se začala zabývat policie. Podle projektu měl v areálu vzniknout bazén s ohřívanou vodou a atrakcemi, za který radnice zaplatila ve finále 20 milionů korun. Místo toho se vybudovalo jen koupací jezírko s fólií, jehož cenu vyčíslil soudní znalec přizvaný policií na pět milionů korun. V pozici obviněných a následně i obžalovaných se ocitly úřednice Zdeňka Anýžová, Renáta Hádková a Eva Hubená. Podle žaloby stavební firmě předem proplatily faktury v hodnotě téměř celé zakázky v rozporu se smlouvou o dílo.

 

V průběhu vyšetřování se změnilo vedení radnice centrálního obvodu a na postu starosty vystřídal Strobacha jeho tehdejší místostarosta Radislav Neubauer. Nové vedení radnice si nechalo zpracovat nový posudek na hodnotu jezírka ve sportovním areálu v Českém údolí, který svědčil v jeho prospěch, Podle radních totiž nebyl posudek, který si původně nechala zpracovat policie, dostatečný. „Znalec, kterého přibrala policie, není znalcem pro všechny obory, nemá charakter znaleckého posudku a nebude moci být adekvátně použit v rámci trestního řízení,“ uvedl Neubauer.

 

Z posudku, který si nechala vypracovat radnice vyplynulo, že je cena za zhotovení jezírka adekvátní. Vedení třetího městského obvodu podle nového posudku tedy mohlo sedmnáct milionů za jezírko opravdu utratit. „Určitě žádné miliony nezmizely. Naopak, jak jsem říkal, ušetřili jsme dva a půl milionu korun při soutěži a to, že se takto kriminalizují zaměstnanci úřadu to mě velmi mrzí,“ konstatoval Strobach.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 28.04.2018 17:09, Reagovat

Světská spravedlnost je pomíjivá. Ale nakonec prozřetelnost a vyšší spravedlnost syčákovi nastaví zrcadlo.

6yZGsS 25.04.2018 20:13, Reagovat

Další oběť jejich zneužívání moci je Michal Dvořák. Navíc a paradoxně člen strany opat. Soud mu začíná ještě tento týden, včera to psali v plzeňském Deníku.
Za vším opět Rosch, michálek a jankova.

Tomáš 29.04.2018 10:42, Reagovat

Na to jsi přišel sám? Že by Rösch, Michálek a Janková vstoupili do Sokola Božkov?

Wendy 25.04.2018 17:23, Reagovat

Je strasne, ze tahle particka kolem Rosche (OPAT), Marikove (OPAT) a jjich predsedy Michalka jiz leta terorizuje a nici zivoty lidi kolem nich. Vyuzivaji trestni oznameni, ktera jsou vzdy na vode bez dukazu a dokazu tim celym rodinam zneprijmnit zivot az na nekolik let. Nemeli by tedy pokud jsou jejich oznameni licha ucinit nejake zodpovedne kroky smerem k jejich osobám? Kdo vrati nevinnym osobam jejich roky ve strachu, chozeni po vyslesich apod.?

Marie 01.05.2018 10:17, Reagovat

Tresní oznámení podalo vedení radnice na neznámého pachatele.Obvinění podává státní zástupce, tak to asi není tak černobílé.

pohádky ovčí babičky 01.05.2018 11:17, Reagovat

... hezky za potraty kopete - ale radnice s tím neměla nic společného.

Zlý vlk 01.05.2018 13:50, Reagovat

Tresní oznámení podepsal starosta Neubauer (Čssd), místostarostové Procházka (Ano), Maříková (Opat) a Škarda (Top 09).

wa9Nhy 25.04.2018 16:59, Reagovat

To se Maříkový nebude líbit - a navíc zatkli jejího kámoše prorektora univerzity.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.