Obce na Horažďovicku protestovaly proti plánům vybudovat hlubinné úložiště jaderného odpadu

Obce na Horažďovicku protestovaly proti plánům vybudovat hlubinné úložiště jaderného odpadu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel MalýKarel Malý

Starosta obce Dnešice

Více

Pavel LiškaPavel Liška

Výtvarník

Více

Vladimír SmolíkVladimír Smolík

Starosta Pačejova

Více

Obce na Horažďovicku protestovaly proti plánům vybudovat hlubinné úložiště jaderného odpadu

Chanovice, Horažďovice, Olšany, 22.04.2018, aktualizováno 12:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Proti záměru vybudovat hlubinné úložiště radioaktivních odpadů protestovaly v sobotu v lokalitě zvané “Březový potok” na Horažďovicku obce a spolky ze širokého okolí v rámci republikového protestu Den proti úložišti. Téma úložiště je i zde velmi žhavým námětem od roku 2003, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nekompromisně oznámila svůj záměr, vybudovat úložiště na některém ze sedmi předem vytipovaných míst a dvou dalších, které se nachází v těsné blízkosti elektráren Dukovany a Temelín. SÚRAO chce do konce roku zúžit počet míst na čtyři.

Start protestní akce v Olšanech | Autor: OÚ ChanoviceStart protestní akce v Olšanech | Autor: OÚ Chanovice

„Cílem našeho protestu bylo upozornit na jednání státních institucí. Proti snaze státu provádět zde průzkumy a následně budovat úložiště společně protestovaly všechny dotčené obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov, Velký Bor, a toto podporovaly Město Horažďovice a občanské sdružení JODN Pačejov. Naprostá většina obyvatel z lokality se záměrem státu nesouhlasí,“ informoval starosta Chanovic a jeden z hlavních organizátorů protestu, Petr Klásek.

Důvody protestu lze podle Kláska shrnout do tří hlavních bodů. Tím prvním je, že stát nerespektuje názor obyvatel a samospráv v obcích ohrožených výstavbou úložiště. „Dalším důvodem je, že stát postupuje nekoncepčně a směrem k obcím nátlakově. A do třetice obce žádají o vytvoření zákona, který se bude odpovědně zabývat touto dlouhodobou a ojedinělou problematikou v ČR,“ řekl starosta Klásek.

Protestní akci záhájilo v pravé poledne tříminutové varovné vyzvánění zvonů v celé lokalitě, pak následoval start účastníků okružní jízdy lokalitou na kolech a motocyklech. U obecního hostince na návsi v Olšanech startovala štafeta složená z občanů a ze členů místních spolků, postupně 36 skupin běželo trasu Olšany - Kvášňovice - Defurovy Lažany - Újezd u Chanovic – Chanovice – Dobrotice – Holkovice – Velký Bor – Jetenovice – Maňovice – Pačejov ná- draží – Olšany, což představuje celkem 25 kilometrů.

„A hlavně proběhla společná akce lidí z území pracovně zvaného Březový potok, které se zúčastnilo 650 lidí. Ve všech pořadatelských obcích byly připraveny petiční listiny se společným prohlášením. Tyto listiny podepsalo 1325 lidí. Štafetu postupně běželo 225 lidí. Na kolech jelo 45 lidí. Na motocy- klech jelo 25 lidí,“ vyjmenoval všechny důležité údaje chanovický starosta. Starostové a obyvatelé podle něj veřejně upozornili na zásadní nesouhlas s možností, aby byl pod jejich domovy ukládán vysoce radioaktivní odpad nebezpečný pro tisíce generací. Dále upozornili na nepřijatelnost způsobu, jakým je v České republice řešen problém vyhořelého jaderného paliva.

„Chybí potřebná legislativa zajišťující lepší a rovnoprávné postavení obcí, nejsou jasná kritéria, podle kterých se mají vybírat lokality. Není dobře zdůvodněné, zda uspěchaná varianta směřující k jedinému řešení, tedy definitivnímu uschování odpadů pod zem je ta nejlepší a bezpečná,“ dodal Petr Klásek.

Mezi vytipované lokality pro úložiště vyhořelého jaderného odpadu patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum začal i v okolí elektráren Dukovany a Temelín. Letos poprvé protestovali i lidé z nově přidané lokality Na Skalním u Dukovan, zatímco u Temelína se neprotestovalo.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.