Střechy pěti pavilonů 4. ZŠ v Kralovické ulici se už příští rok zazelenají trávou

Střechy pěti pavilonů 4. ZŠ v Kralovické ulici se už příští rok zazelenají trávou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel MalýKarel Malý

Starosta obce Dnešice

Více

Jan BenešJan Beneš

Člen Městského výboru KSČM Plzeň, člen Plzeňského krajského výboru

Více

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Střechy pěti pavilonů 4. ZŠ v Kralovické ulici se už příští rok zazelenají trávou

Plzeň, 22.04.2018, aktualizováno 11:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Unikátní projekt zelené střechy na 4. základní škole v Kralovické ulici připravuje město Plzeň. Osadit různým typem zeleně chce pět z osmi pavilonů školy, jež se nachází uprostřed panelových domů na jednom z největších plzeňských sídlišť. Projekt zelené střechy je součástí zpracované koncepce hospodaření s dešťovými vodami ve městě Plzni. Současně patří do konceptu Smart City Plzeň, tedy do souboru chytrých projektů.

„Ozelenění střech má pomoci zadržovat dešťové srážky, které jinak odvádí kanalizacíe, má také pomoci ochlazovat objekty a zlepšovat mikroklima vnitrobloku v panelovém sídlišti,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD), který má koncept Smart City Plzeň na starost.

 

Projekt počítá s využitím střech u pěti budov školy, dohromady jde o plochu 2100 metrů čtverečních. Na střeše by se měly objevit různé druhy rozchodníků, byliny, traviny i trvalky. „Protože statik vyloučil pohyb žáků přímo na střeše, hledali jsme jiné možnosti, jak ji žákům zpřístupnit. Podařilo se najít technické řešení, jež žákům část střechy zpřístupní formou pochozí lávky kotvené do nosných prvků objektu mimo vlastní konstrukci střechy,“ řekl technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). V dosahu lávky budou umístěny měřicí přístroje pro potřeby školy i pro vyhodnocování přínosu projektu. O sledování a vyhodnocování dat projevily zájem občanské sdružení ENVIC i Západočeská univerzita v Plzni.

 

„Nyní probíhá projektová příprava. Ta zahrnuje zpracování všech stupňů projektové dokumentace, tedy včetně dokumentace pro provedení stavby. Začít s realizací bychom mohli v roce 2019, náklady na pořízení projektové dokumentace jsou 357 tisíc korun, náklady na realizaci budeme znát do konce roku 2018,“ uvedl Pavel Grisník, vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně, který má projekt na starost.

 

Termografický snímek části střechy u 4. základní školy pořízený v září 2016 dronem Správy informačních technologií města Plzně zdokumentoval teplotní rozdíly na osluněné a zastíněné části střechy, kdy v létě přesahuje teplota střechy 70°C. Ozeleněním střechy se teplotní extrémy sníží, zachycená dešťová voda následným odpařováním zlepší klima a sníží teplotu i v okolí.

 

Zadržováním dešťových vod v rámci Plzně a způsobem jejich využití se zabývá Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, který připravil zadání Koncepce odtokových poměrů města Plzně. Součástí této koncepce bude i návrh objektů se střechami vhodnými k ozelenění. V Plzni má ploché střechy 90 budov základních, mateřských a uměleckých škol a jídelen.

 

„Projektem využití dešťových vod a zelených plochých střech městských budov se připravujeme na snižování negativních dopadů klimatických změn. Také tím chceme zvýšit kvalitu života ve městě. V loňském roce byla dokončena Adaptační strategie města Plzně, která je jedním z podkladů pro zpracování Strategického plánu města Plzně,“ dodala Kristýna Zýková z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.