Město Plzeň a teplárna může získat spojením s Plzeňskou energetikou řadu výhod

Město Plzeň a teplárna může získat spojením s Plzeňskou energetikou řadu výhod | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Svatava ŠtěrbováSvatava Štěrbová

Starostka Kladrub

Více

Radek HaladaRadek Halada

finanční poradce, rybář

Více

Václav BoučekVáclav Bouček

Vědecký pracovník

Více

Město Plzeň a teplárna může získat spojením s Plzeňskou energetikou řadu výhod

Plzeň, 11.04.2018, aktualizováno 10:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vedení společností Plzeňská teplárenská a Plzeňská energetika pokračuje v přípravách na jejich sloučení. Loni v prosinci odhlasovali zastupitelé města, že se začnou připravovat konkrétní kroky a podklady pro fúzi. Finální rozhodnutí zastupitelstva o fúzi se definitivně očekává v květnu. Zastupitelé zohlednili předložené studie a další materiály, které shrnuly efekty uvažovaných řešení, mezi nimiž byla i samostatná cesta Plzeňské teplárenské. Varianta fúze má přinést ekonomické, provozní a další společné působení.

Obě teplárny mají dokázat hospodařit efektivněji a stát se silnějším subjektem na energetickém trhu. Město přitom podle slov Tomáše Drápely, ředitele Plzeňské teplárenské, nejedná jen tak s někým. „Budoucnost varianty fúze vidím především v té stabilitě, nespojili bychom se s nějakou lokální firmou, ale se skutečně silným evropským hráčem, což by mohlo být významným přínosem,“ řekl Drápela.

Sloučená společnost má podle vypracovaných odborných studií přinést řadu úspor, jak před prosincovým zasedáním zastupitelstva řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). „Máme odborné posudky a víme, že pokud by došlo ke spojení těchto dvou firem, bude to znamenat značné úspory na provozních nákladech, až kolem 70 milionů korun ročně. Ušetřili bychom navíc jednorázově sto milionů tím, že bychom dvě energetické soustavy spojili, protože by odpadly některé investice do našich zařízení. Ty jsou vyčíslené až na 1,5 miliardy,“ uvedl Šindelář s tím, že fúze je z jeho pohledu jednoznačně lepší varianta. „Pokud se máme chovat jako dobrý hospodář, tak ano. Dividendy by se přitom zvedly až o 70 milionů ročně,“ dodal.

Právě zisk teplárny, na něj vázané dividendy nebo sponzoring městských projektů již řadu let klesá. Souvisí to s podmínkami na trhu, které energetičtí odborníci označují jako turbulentní a velmi špatně předvídatelné. Výkonný ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek je přesvědčen o tom, že zlaté časy v teplárenství skončily s výrazným propadem cen elektřiny na trhu. Ceny tepla podléhají věcnému usměrňování Energetického regulačního úřadu a na trhu tepla se projevuje stále tvrdší konkurence.

„Na teple propad zisku z výroby elektřiny dohnat nejde. Ceny tepla vycházejí z cílů vlastníků tepláren. Na příkladu Plzeňské teplárenské je vidět, že by ceny tepla mohla nasadit vyšší. Cílem je však držet dobré a konkurenceschopné ceny tepla. Odpojování se od dálkového vytápění, to je v Plzni nevídaný jev,“ uvedl Martin Hájek.

V Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH), který je majitelem Plzeňské energetiky, může podle studií městská teplárenská společnost získat silného partnera na energetickém trhu. „Základním atributem fúzované společnosti je, že bude mít vyšší ekonomickou rentabilitu, než je součet těch dvou stávajících. Těch důvodů je více. Za prvé jsou to efekty skupiny EP holding, zmíním například výhody rámcových smluv na dodávky strategické suroviny jako je uhlí, vápenec a podobně. V další řadě jsou to rámcové smlouvy na dodávky energetických komponent jako jsou armatury, předizolovaná potrubí, čerpadla a další věci,“ vysvětlil Václav Pašek, ředitel Plzeňské energetiky. Společné působení obou firem povede podle jeho slov ke snížení nákladů. „A samozřejmě přibudou další synergické efekty v rámci vlastního sloučení dvou společností,” dodal Pašek.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 12.04.2018 10:29, Reagovat

Myslíte jako získala výhody vodárna?
Vím, že nejde o prodej, ale výsledek bude stejný!
Nezávislost něco holt stojí, nelze vždy hledět pouze na ekonomické ukazatele.

Zrzavecký 12.04.2018 13:37, Reagovat

... ten nás ujišťoval, že Čistá Plzeň bude svážet odpad levněji - teď najednou zjišťuje, že si to špatně spočítali - a budou muset zdražit.

To je stejný model.

MrDacz 12.04.2018 14:48, Reagovat

No to byla taky píčovina...

MrDacz 12.04.2018 14:52, Reagovat

Co také očekávat od člověka se základním vzděláním!
Tím nechci tvrdit, že všichni musí být nutně blbý jak Zrzavecký a lumpové k tomu

Noe 15.04.2018 13:59, Reagovat

Podle tvého vyjadřování je jasné, že ty nemáš ani to základní vzdělání.

MrDacz 15.04.2018 17:38, Reagovat

Jojo, co já bych za něj dal...

MrDacz 12.04.2018 10:28, Reagovat

Myslíte jako získala výhody vodárna?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.