Zastupitelé kraje budou řešit podivné okolnosti odchodu ředitele krajské správy a údržby silnic

Zastupitelé kraje budou řešit podivné okolnosti odchodu ředitele krajské správy a údržby silnic | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František UlčFrantišek Ulč

Manažer

Více

Jan KadlecJan Kadlec

vedoucí Pozemkového fondu – OP Domažlice

Více

Jan KůrkaJan Kůrka

olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce Nadace

Více

Zastupitelé kraje budou řešit podivné okolnosti odchodu ředitele krajské správy a údržby silnic

Plzeň, 06.04.2018, aktualizováno 14:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hodně vzrušenou diskusi lze očekávat na pondělním jednání zastupitelstva Plzeňského kraje. Někteří zastupitelé se budou zajímat o podivné okolnosti v kauze, která se týká rezignace dnes již bývalého ředitele Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS PK) Pavla Panušky. Ten se podle svých slov začátkem března rozhodl rezignovat na post generálního ředitele pod nátlakem ze strany vedení kraje. To ale odmítají představitelé kraje a tento krok odůvodňují tím, že tak jednali v rámci zachování správného chodu krajské organizace. Pavel Panuška se k rezignaci rozhodl poté, co zjistil závažné pochybení svého technického ředitele. Ten za něj měl v době jeho nepřítomnosti uzavřít smlouvy, které by správu a údržbu silnic stály zbytečné peníze.

„V červenci loňského roku jsme zjistili, že byly některé nehospodárné smlouvy datovány mým zástupcem technickým ředitelem panem Vítem již v době, kdy k tomu neměl zmocnění. Já jsem si nejdříve ty smlouvy prověřil, zjistil jsem, že skutečně je to hrubé porušení kázně a celé jsem to prodiskutoval s panem hejtmanem Bernardem a s panem radním Čížkem. Navrhl jsem jim, že pana Víta odvolám, protože se to neslučuje s pravidly. Bylo mi řečeno, že ano, bohužel za čtyři dny pan Čížek přijel na SÚS a řekl mi, že mám pana Víta vrátit do funkce, pokud to neudělám, navrhne mé odvolání z funkce,“ uvedl na úvod Pavel Panuška. Krátce poté se technický ředitel skutečně vrátil zpět do své funkce.

 

Podle informací Pavla Čížka (STAN), náměstka hejtmana pro dopravu, loni v létě SÚS pracovala asi na stovce staveb, když tehdejší ředitel Panuška navrhl odvolání technického ředitele. „Panu řediteli jsem doporučil, aby tento krok nedělal, ale řešil ty problémy, které tam nastaly, například formou finančního postihu,“ řekl Čížek. Své rozhodnutí vysvětluje tím, že bez technického ředitele by se nestihly dokončit některé zakázky včas. „Byl jsem v situaci, kdy hrozilo, že bude ohroženo čerpání dotací, které jsme na ty stavby měli a nebo že dojde k nějakým prodlevám, ta stavební sezóna byla loni opravdu napjatá,“ uvedl náměstek pro dopravu Čížek.

 

S tím ovšem Panuška nesouhlasí, navíc se situace podle něj neřešila ani později, po provedení kontrol. Ty prý potvrdily, že jednal správně, protože došlo k porušení zákona. Sporné smlouvy byly na konzultační a poradenskou činnost v oblasti živičných prací a odhadu cen. „Byly to konzultace a poradenství, které po svých zkušenostech mohu jednoznačně vyhodnotit tak, že nejsou třeba,“ řekl Panuška. Kontrola ze strany kraje ale došla k jinému názoru.

 

„My jsme prověřovali skutečnosti, které měly být příčinou toho odvolání, ustavila se komise ze zastupitelů, která měla prověřovat i provinění toho daného člověka. Výsledky toho šetření já mám na stole, je pravda, že je to šedá zóna, že se ani nepotvrdilo ani nevyvrátilo tak závažné pochybení, které by vedlo k odvolání toho daného člověka, zda bylo oprávněné či ne,“ řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Ten po poradě s radou kraje situaci vyřešil tak, že daného člověka nechali ve stejné pozici.

 

„Pouze jsme upravili pracovní náplň pozice a všechno fungovalo půl roku tak, jak podle mého názoru mělo. A teď pan ředitel Panuška před zhruba třemi týdny přišel s tím, že odstupuje z pozice generálního ředitele. Já jsem mu dvakrát nabízel, ať si to rozmyslí, já jsem jeho práci hodnotil velice dobře, na druhou stranu, pokud není vůle od něj dále pracovat, tak já ho nemůžu dál přemlouvat. Vypsali jsme výběrové řízení a počkáme na to, koho vybere výběrová komise,“ konstatoval hejtman.

 

Panuška odmítl po několika výzvách k řešení dál vykonávat svoji funkci s tím, že by ji nemohl dělat dobře za takových podmínek, kdy ani nemá kompetence k personálním změnám. Rada kraje ale zasáhnout nemohla, odvolání řešila, až když už bylo pozdě. „Rezignace pana Panušky byla na podatelnu Plzeňského kraje podána 1. března, s tím, že skončí 7. března. My jsme to projednávali 19. března, což mě přišlo trošku zvláštní, to už bylo všechno hotovo. Dle mého názoru, tak jak byl dopis koncipován, se jednalo o jednostranný právní akt. Nám zbylo jen to, vzít ho na vědomí,“ řekla ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Vedení kraje už mohlo jen rozhodnout o tom, že vedením krajské SÚS bude až do nástupu nového generálního ředitele pověřen Josef Velíšek, který dosud koordinoval západní část regionu.

 

Náměstkyně hejtmana Krejsová ovšem vyslovila nespokojenost s tím, jak je vypsáno výběrové řízení na nového generálního ředitele SÚS. „Ta organizace je obrovská, hospodaří s obrovskými finančními prostředky, žádná jiná organizace nemá na starosti tak velké finanční prostředky a i v mateřské školce na ředitelku máte požadavek, že musí mít vysokou školu. My jsme bohužel odhlasovali, byli jsme přehlasováni, že stačí na ten post středoškolské vzdělání, pokud bude mít desetiletou praxi s vedením minimálně 200 lidí. Mně vadí právě ten parametr, že postačuje střední škola, protože 30 let po revoluci se už nemůže nikdo vymlouvat na to, že za komunistů nemohl vystudovat vysokou školu,“ řekla náměstkyně Krejsová. Lze jen spekulovat o tom, že výběrové řízení je někomu „doslova ušité na míru.“

 

Podivné parametry výběrového řízení kritizovala i další náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj), která má na starosti resort školství. „Kritéria výběrového řízení pro mě v pořádku nejsou, protože já jsem radní odpovědná za školství, tedy vzdělanost. Proto mi velmi vadí, že v kritériích na tuto funkci je vedle vysokoškolského, také středoškolské vzdělání. Myslím si, že na pozici generálního ředitele takto významné příspěvkové organizace kraje s tak obrovským rozpočtem by mělo být standardem vysokoškolské vzdělání,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana Bartošová.

 

S tím ovšem úplně nesouhlasí hejtman Bernard. „Já jsem ty podmínky úplně detailně nezkoumal, pokud vím, tak tam byl velký důraz na předchozí zkušenosti toho daného člověka. Chceme, aby měl praxi, zkušenost s řízením podobné organizace, ale zejména s řízením veřejných zakázek,“ uvedl hejtman. A podobný názor razí i náměstek pro dopravu Čížek. „Výběrové řízení je vypsáno v té formě, aby bylo co nejširší, samozřejmě, pokud se přihlásí někdo, kdo má zkušenosti s řízením menšího počtu lidí, tak to není vůbec na překážku tomu, aby mohl být třeba vybrán. To jsou jenom takové orientační ukazatele a můžu říct, že rozhodně to není připraveno pro nějakého konkrétního uchazeče,“ dodal Čížek.

 

Situací na SÚS se zabývá kontrolní výbor kraje, který provedl další audit, o jehož závěrech se bude diskutovat na pondělním jednání krajského zastupitelstva. Správa a údržba silnic Plzeňského kraje s 550 zaměstnanci spravuje 4616 kilometrů krajských silnic druhé a třetí třídy. Hospodaří se stabilním rozpočtem kolem 550 milionů korun.

Autor: Michaela Adámková, Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Rosta 19.04.2018 12:39, Reagovat

Nezapomneli jste na slavneho pana Vita, technickeho reditele.
Kralova ani Fronkova v tom nejedou

Jarda 06.04.2018 18:15, Reagovat

Je to ten pan Poduska, ktery rezignoval 19. a 22. uz byl reditel Silnice Klatovy a.s.? SUS je proste basta opatu, kde dela mimojine dcera byvaleho reditele policie v Plzni p. Brazdy nebo manzelka p. Fronka z Lokomotivy. Jake asi maji od pana Cizka odmeny, kdyz byl zvolen na kandidatce OPAT?

Otupělý 06.04.2018 19:15, Reagovat

Brázdova dcera na SŮS PK už nepracuje, stejně jako bývalý primátor Pavel Rödl. Paní Froňkovou si přivedl ředitel Panuška a udělal s ní vedoucí sekretariátu ředitele.Kdo získává zakázky na SUS? Třeba velmi úspěšná je Eurovie, být spolužákem kmotra Jurečky se holt vyplácí. Možná proto je takový řev.

Marie 06.04.2018 19:18, Reagovat

Tak už to chápu, proto Jurečko tak vztekle běhá po městě. Kohouty se zavírají..

OPAT umírá, bába ho predběhne 06.04.2018 21:42, Reagovat

Ach Jo. Honzíku, Honzíku...

David P. 07.04.2018 14:34, Reagovat

Asi potřebuješ brýle, když už nepoznáváš lidi...

OPAT umírá, bába ho predběhne 07.04.2018 20:23, Reagovat

A hele, ztraceny David Pravda.

To je mi nahodicka,ze reaguje zrovna na příspěvek o OPAT :-)

MU 06.04.2018 15:30, Reagovat

A co děla PČR? Pořad ji ovládá Chovanec - zdejší krajské Reditelstvi? Spi na jeho praní???

CHOVANEC 09.04.2018 12:37, Reagovat

... to je přece ministr vnitra - alespoň podle tohoto nesmyslného a zbytečného plátku.

Jitka 06.04.2018 14:23, Reagovat

Je jasne, ze nový ředitel bude opět někdo ze Škody Transportation

Jan 06.04.2018 15:35, Reagovat

SUS dojí hnutí OPAT ruku v ruce s Bernardem a Čížkem.

Stačí se podívat, kdo tam pracuje/pracoval - ex Rödl, Fronkova - manželka Opata - správce TJ Lokomotivy atd.

Marek 06.04.2018 17:17, Reagovat

Souhlasím
Všichni ví, ze z toho je 4 roky OPAT financován. Michalek přestal kreslit všude kromě UMO 1 a je prisaty na SUSku a v senátu skrz náhrady donašeče Chaloupka.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.