Oba pylony pomníku Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, pracuje se na nápisech

Oba pylony pomníku Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, pracuje se na nápisech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal ŠebekMichal Šebek

publicista

Více

Václav KovářVáclav Kovář

Více

Rudolf SalvetrRudolf Salvetr

Zastupitel PK, starosta Klatov

Více

Oba pylony pomníku Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, pracuje se na nápisech

Plzeň, 05.04.2018, aktualizováno 21:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Těsně před dokončením jsou oba pylony pro obnovený památník Díky, Ameriko! V Plzni na Americké třídě. Novináři se v úterý při kontrolním dni v objektu společnosti ve Vápenici u Sedlčan na vlastní oči přesvědčili o tom, že se už dokončují nápisy a finální povrchová úprava obou pylonů. Všechno jde přesně podle plánu a oba pylony se v celé své kráse objeví v objektu památníku na Americké třídě koncem dubna, tedy těsně před zahájením květnových Slavností svobody. Slavnostní odhalení je naplánováno na 3. května.

Oba pylony pro pomník Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, kameníci pracují na nápisech | Autor: Miroslav BrožOba pylony pro pomník Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, kameníci pracují na nápisech | Autor: Miroslav Brož

„Obnovujeme památník, který jsme bohužel museli před časem nechat odstranit, a to z důvodu popraskání původních žulových kvádrů. Chceme identickou práci a vidím, že se to daří,“ řekl technický náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář (ODS), který si stav pylonů i grafické práce přijel prohlédnout do provozovny firmy Česká žula ve Vápenici na Příbramsku. Do Vápenice se začátkem loňského prosince oba žulové bloky převezly z Francie, konkrétně z lomu Carrieres Plo v místě Saint Salvy de la Balme. V areálu české firmy se pak zabrousily, vyleštily a nyní se dokončují grafické práce.

„Je to náročné na preciznost a trochu i na nervy. Bojím se, abych nesekl vedle, tady se to nesmí stát,“ uvedl kamenosochař Michal Mašek, který svou profesi dělá už 14 let. Při práci používá na větší písmena pneumatický sekáč, na menší a detailnější znaky ruční nástroj. „Jedna strana pylonu zabere asi týden. Ta americká je těžší znakem,“ přiznal. Před samotným sekáním byly na pylon nalepeny fólie, označeny znaky a teprve poté začal vysekávat. Po vysekání se místa napenetrují a budou do nich naneseny ručně zlaté plátky, tedy dojde k pozlacení nápisů a znaků.

„Je to práce určitě ojedinělá. Do 23. dubna chceme mít hotovo, máme pár dnů časovou rezervu,“ řekl jednatel České žuly Josef Habart. Největší monolit, na němž dosud firma pracovala, byl obelisk určený pro památník Praha svým vítězným synům. Deset a půl metru vysoký pylon z vápenické žuly se základnou 125 x 120 centimetrů vážil v opracovaném stavu 43 tun, v českém lomu ho vytěžili, opracovali i vyleštili, v Praze pak osadili.

Pylony pro památník Díky, Ameriko! váží každý 22 tun, rozměr každého je 110 x 110 x 665 centimetrů. Do lomu u Vápenice byly z Francie přivezeny na vyztuženém podvalníku, do Plzně bude jejich přeprava probíhat v ochranné kleci. „V ní se budou i osazovat na místo, poté se ochranná klec rozebere. Ve spodní části pylonu budou vyvrtány kotevní otvory, opatřeny budou trny, to se osadí do předem připravených otvorů v základech,“ doplnil Josef Habart. Podle informací vedoucího Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavla Grisníka zakázka zahrnuje i opravu dlažby v místě na Americké ulici, kde pylony původně stály, úpravy osvětlení, okolí památníku a další práce. 

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká byl vybudován v letech 1994–1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit předloni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu, v pylonech se objevily praskliny a dle statika hrozilo, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Oba pylony pro pomník Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, kameníci pracují na nápisech | Autor: Miroslav Brož
  • Oba pylony pro pomník Díky, Ameriko! jsou těsně před dokončením, kameníci pracují na nápisech | Autor: Miroslav Brož

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 14.04.2018 07:16, Reagovat

KDO SE TOHO AMERICKÉHO HNUSU ÚČASTNÍ JE VLASTIZRÁDCE A ZASLOUŽÍ VEŘEJNÉ POHRDÁNÍ

Vosí Hnízdo 14.04.2018 05:11, Reagovat

Nyní, tváří v tvář nočním událostem, kdy USA spolu se svými poskoky z NATO napadly Sýrii by se každý měl ERC stydět chodit na podobné sešlosti. Vyjadřuje tím otevřenou podporu zločineckému, agresorskému režimu USA a NATO. Dítku, které by se dožadovalo na svých rodičích účast a že chce vidět vojenskou techniku (hlavní záludný tahák této propagandistické akce smrti) bych se nevyhýbal dát výchovný záhlavec s patřičným a radikálním vysvětlením, proč na podobné akce nechodit. Za pár let, až by dítko dostalo rozum, by mne jistě za ten záhlavec poděkovalo. Kdo se účastní květnové propagandistické akce smrti je vlastizrádce!

Vosí Hnízdo 06.04.2018 04:44, Reagovat

Na tohle prachy mají. Na nemocné české děti se pořádají potupné sbírky. Až půjdu kolem, vždy si maximálně nad tou odporností odplivnu. Takhle: Tfujtajxl, tfuj, tfuj, flus!!!!

Volič 06.04.2018 13:05, Reagovat

Kdybys raději nekecal. Nic z toho neuděláš. Jen máš plnou hubu keců na internetu :)

Vosí Hnízdo 07.04.2018 16:23, Reagovat

Odplivnout před takovým zbytečným hnusem by si měl každý slušný člověk a vlastenec. Ale lidi jako ty tam samozřejmě budou poskokovat americkým destruktérům.

Volič 09.04.2018 21:00, Reagovat

Nejsem poskok. Ale rád zajdu k pomníku položit kytice a to protože za války a za totality umíraly miliony lidí úplně zbytečně. A ne kvůli Američanům, ale kvůli Němcům a později kvůli Rusům.

Vosí Hnízdo 10.04.2018 11:44, Reagovat

Aha, to jsi nám to tedy vysvětlil. Tak vlastně ten pomník stojí třeba za oběti amerických náletů? Ale proč Díky Ameriko? Jinak kvůli Němcům tu padlo méně lidí, než kvůli zbytečným Americkým náletům. A kvůli Rusům, no to už je úplný chorý blábol a pomník s tím nemá nic společného. Když už máš pocit, který ti neberu, je to tvůj názor, který samozřejmě nesdílím, že tady byly nějaké oběti kvůli Rusům, nosíš kytky patrně na špatný pomník. Pomník Díky Ameriko postavila Plzeň jako pseudopoděkování za pseudoosvobození ve formě rozmlácení celého města spojeneckým bombardováním. Fakticky však město osvobodila domobrana řízená tehdejší KSČ, takže ať se to někomu líbí nebo ne, můžeme konstatovat, že Plzeň vlastně osvobodili komunisté. Jelikož německé velení odmítlo kapitulovat do rukou civilistů, přijeli spojenci v napulírovaných jeepech v bílých košilkách a v rukavičkách kapitulaci převzít. A k tomu fakt, že ta celá sranda stála necelých 10 milionů už napodruhé, protože napoprvé to prozřetelnost donutila zbourat je to vše, a to znovu opakuji, pouze důvod si před tím odplivnout. Asi tak!

MrDacz 09.04.2018 09:11, Reagovat

Vosáku, umíš jen blbě kecat na netu!
Zjevně si v životě dost nešťastný a sám se sebou nespokojený...
Tvé výlevy zde jsou pouze jakousi masturbací ega, které ale neexistuje!
Těžko s takovým materiálem pracovat.

Vosí Hnízdo 10.04.2018 11:30, Reagovat

Reakce, která mne vcelku před obědem potěšila. Co čekat od tohoto diskutéra v momentě, když dojdou argumenty? Hádáte správně. Urážky, dehonestace, znevažování, zesměšňování. A právě tento fakt mne utvrzuje v názoru, že jsem těch svých pár vět zde napsal správně a pravdivě a vůbec mne nevadí, že se to takovým MrDaczům a třeba zcela jistě i těm 500 jemu podobným řvounům z náměstí nelíbí. Oni by si nejraději vykládali dekomkracii po svém, tzn., že jen ta jejich pravda je ta správná. A ať se to někomu líbí nebo ne (ani mne se to nelíbí), tak ANO s převahou vyhrálo volby a má rozhodné právo koho si dosadí jako lídra. Komu se to nelíbí, ať v příštích volbách volí jinak, nejlépe VLASTENECKY A NÁRODNĚ.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.