Vedení Plzně i obou tepláren diskutovalo s veřejností o připravované fúzi společností

Vedení Plzně i obou tepláren diskutovalo s veřejností o připravované fúzi společností | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Vedení Plzně i obou tepláren diskutovalo s veřejností o připravované fúzi společností

Plzeň, 29.03.2018, aktualizováno 16:26 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O spojení dvou dodavatelů tepla na území města Plzně se ve středu debatovalo v Měšťanské besedě. Na pódiu vysvětlovali výhody fúze primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD), technický náměstek Pavel Šindelář (ODS) a vedení obou společností, tedy Tomáš Drápela za Plzeňskou Teplárenskou a Václav Pašek za Plzeňskou energetiku, což je sedmý největší hráč evropského energetického trhu. První společnost je v majetku města, druhá patří do holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. V hledišti sedělo i několik odpůrců fúze, někteří z nich se hlásili ke stranické příslušnosti ČSSD. Ti také vyslovili přání, aby teplárna zůstala dál výhradně v rukou města.

Vedení města i obou teplárenských společností diskutovalo s veřejností o fúzi | Autor: TV ZAKVedení města i obou teplárenských společností diskutovalo s veřejností o fúzi | Autor: TV ZAK

Zastupitelé města Plzně loni v prosinci odhlasovali přípravu projektu fúze, díky které Plzeňská teplárenská pohltí Plzeňskou energetiku. Obě společnosti vloží svůj stávající majetek do nové společné firmy, která bude pokračovat pod jménem Plzeňské teplárenské. EPH navíc na základě přesného ocenění majetku obou společností vloží peněžní vklad 500-600 milionů korun, aby dosáhla na blokační minoritu 35 procent. Město Plzeň bude v nové společnosti většinovým vlastníkem s 65 procenty akcií, zachovává si právo rozhodování ve strategických oblastech.

 

Plzeň má druhou nejnižší cenu tepla v republice, a to po Hradci Králové a Pardubicích, které vytápí Elektrárny Opatovice spadající pod Energetický a průmyslový holding. Cena tepla je, podle slov Tomáš Drápely, na stejné úrovni již čtvrtým rokem. Akcionářská dohoda na návrh EPH garantuje, že cena zůstane zachována i pro roky 2019, 2020 a 2021. Plzeňané tak jako jediní v republice získají dlouhodobě stagnující ceny tepla. Nízké ceny dle dohody obou akcionářů nadále zůstávají strategickým cílem nového podniku a město je jako většinový vlastník přímo ovlivňuje.

 

Otázky z publika směřovaly k vysvětlení detailů průběhu samotného procesu fúze, ekonomické výhodnosti řešení pro město, pravomocem obou subjektů v nové firmě, vyjadřovaly obavy o ztrátu majetku města nebo ze ztráty rozhodovací kontroly ve společném podniku. Celou tematiku město neřeší poprvé, podobná nabídka městu přišla už v roce 2009 nebo 2012. Podle studií, které si město pro účely projektu fúze nechalo vypracovat, je fúze ekonomicky a technicky výhodným řešením.

 

„Platí jednoduchá rovnice, že jedna a jedna nemusí být dvě, ale je to třeba dva a půl či tři. Je to dáno tím, že společnosti si technicky vypomáhají, hledají úspory a cesty, jak zvyšovat svoji ziskovost,” shrnuje Pavel Šindelář (ODS), technický náměstek primátora. Jeho slova potvrzují také ředitelé obou společností, kteří očekávají řadu úspor a dalších synergií spojené společnosti.

 

„To, o čem se tu dnes bavíme, není o Plzeňské teplárenské, ale o plzeňské soustavě zásobování teplem. Plzeňská teplárenská je stále vnímána jako jakýsi monopol. Není to pravda. Plzeňská energetika vytápí kompletně Borská pole a celou oblast Skvrňan. Ta spolupráce funguje dobře, velmi dobře se známe. Společně můžeme být mnohem efektivnější, globalizace funguje nejen v energetice, ale i v pivovarnictví, funguje všude. Dělá se totéž, dělá se to efektivněji, s menšími náklady. Jsem přesvědčen, že když se ty společnosti spojí, tak my dnes pálíme 350 tisíc tun uhlí, kolegové 200 tisíc. Společně spálíme výrazně méně, budeme fungovat jinak než dnes,” řekl k situaci na trhu Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské.

 


„Obě společnosti se velmi dobře znají. Znají svá rizika, znají své příležitosti. Vidíme příležitost v technických a ekonomických aspektech. Výkonová tepelná záloha zdrojů v rámci města, nákup strategických surovin jako je uhlí, aditiva pro spalování, obchod s elektřinou, kde se odehrává velká ziskovost. Energetický holding může nabídnout centrální dispečink, který řídí prodej elektřiny za skupinu v celé České republice. A samozřejmě vidíme velký potenciál i v energetické bezpečnosti nejen města, ale i kraje. Obě teplárny mají vytvořen ostrovní provoz, který má Plzeň jako jediná v republice umocněný diesel generátory Plzeňské energetiky, které umožňují start ze tmy v případě výpadku energií, tedy blackstart,” shrnul efekty společného fungování za stranu EPH Václav Pašek, ředitel Plzeňské energetiky a Elektráren Opatovice.

 

Energetickou stabilitu a bezpečnost města v dodávkách tepla, ale také elektřiny a vody zdůraznil i primátor města Plzně Martin Zrzavecký: „Jako primátor jsem mimo jiné odpovědný za bezpečnost a krizové řízení města. O tomto tématu se tolik nehovoří, protože se, doufejme, nedostaneme do energetické krize. Město Plzeň je však jako pravděpodobně jediné v Česku a jedno z mála v Evropě připraveno i na toto. Máme ostrovní systém. Jsme schopni zásobit město a vyrábět elektřinu, teplo i pitnou vodu. A to je zásadní. Spojení obou společností umožní takovou spolupráci pro bezpečí občanů,” řekl primátor.

 

Veřejné diskuze se zúčastnilo také několik zastupitelů města, někteří vyjádřili obavu, že město v budoucnu může ztratit svůj majetek nebo rozhodovací roli v řízení teplárny. Zásadní pro ně je dobře ošetřit rizika, které spoluvlastnictví firmy může městu přinést. „Akcionářské dohoda je nejvyšší právní dokument mezi dvěma partnery. Máme v ní ošetřeny i krizové situace, což znamená, že pokud by společnost EPH chtěla třetí osobě prodat svůj podíl, pak město má předkupní právo, má právo na opce. Myslíme i na to, že pokud by celá ta skupina EPH patřila někomu jinému, pak máme možnost si akcie koupit zpět. Ošetřeno je i riziko insolvence ze stran EPH. Všechny takové situace jsou ošetřeny,” říká Pavel Šindelář.

 

Akcionářská dohoda dle slov náměstka zcela jasně vychází ze zásad, které stanovilo zastupitelstvo. Mantinely jsou jasně dané, akcionářská dohoda je nebude překračovat. „To znamená, pokud zásady říkají, že o strategickém majetku nesmí rozhodnout pouze minoritní akcionář, který má manažerské řízení, tak to platí. Je jasně daný limit 30 milionů korun, nad tuto hranici obchodních případů neexistuje, aby o tom rozhodlo pouze EPH. Lidi v představenstvu ručí celým svým majetkem, stejně jako manažeři. Pokud udělají něco, co tu společnost poškodí, budou to oni, kdo bude zodpovědný,” vysvětluje podmínky řízení nové firmy Šindelář a dodává: „Obava, že EPH přichází drancovat městský majetek, je naprosto lichá. Řekněme to otevřeně. Společným cílem obou akcionářů je generovat zisky, je to účelem obchodní společnosti. Má podnikat, má vydělávat.”

 

Společného řízení spojené firmy se nebojí ani současný ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela: “Já osobně žádné důvody k obavám z minoritního akcionáře nevidím. Tím více, že to není akcionář, který je nějaký spekulant, ale je to skutečně energetický partner. Není to žádná finanční skupina. Je to sedmý největší hráč v energetice,” řekl Tomáš Drápela.

 

„Plzeňská teplárenská nepotřebuje od nikoho zachraňovat. Myslíme si, že nastal ten čas, a podle mého názoru měl nastat už dříve, kdy dělat to efektivněji, se silným partnerem, když se vyskytne nějaký problém, je dobré. Nevíme, co bude za 15 až 20 let. Samozřejmě můžeme jít i sami, ale bude to v mnoha ohledech bolestivější,” řekl na konci debaty Tomáš Drápela.

 

Václav Pašek shrnuje pozici EPH na stejné vlně: „Není důvod, aby se kdokoli mohl obávat že Energetický holding přijde a rozprodá majetek. O tom to není, je to o spolupráci, kterou umíme nabídnout. Plzeňská energetika není na prodej, umí dobře hospodařit, vidí svou budoucnost. Ale naší vizí je to, abychom ještě více zefektivnili výsledky, které máme. A tím jediným krokem je fúze. Takže nic se neprodává, každý akcionář vkládá svůj majetek, zůstává mu jeho majetek, jen se stává to, že ho lépe zhodnotí,“ dodal na závěr Václav Pašek.

Autor: Redakce + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Vedení města i obou teplárenských společností diskutovalo s veřejností o fúzi | Autor: TV ZAK
  • Vedení města i obou teplárenských společností diskutovalo s veřejností o fúzi | Autor: TV ZAK

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Artur 03.04.2018 11:08, Reagovat

Vypisujeme anketu! Kolik dostane prachů za celý proces bokem plzeňský kmotr Jurečko?

a co dluhy 31.03.2018 15:38, Reagovat

EPH dluží přes 100 miliard - je to dobrý partner? Hodnota jejich dluhopisů klesá, protože investoři přestali Křetínského aktivitám věřit.
Ostatně jeho genialita se projevila i ve Spartě.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.