Účast na květnových Slavnostech svobody potvrdilo šest amerických a belgických veteránů

Účast na květnových Slavnostech svobody potvrdilo šest amerických a belgických veteránů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr MyslivecPetr Myslivec

Starosta města Bor

Více

Hana ValachovičováHana Valachovičová

místostarostka města Holýšov

Více

Rudolf ŠlehoferRudolf Šlehofer

jednatel společnosti Seaspol

Více

Účast na květnových Slavnostech svobody potvrdilo šest amerických a belgických veteránů

Plzeň, 27.03.2018, aktualizováno 15:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Šest potvrzených jmen amerických a belgických veteránů, kteří v roce 1945 přinesli do Plzně svobodu, mají organizátoři letošních Slavností svobody. Ty se uskuteční ve dnech od 3. do 6. května. Program oslav vyvrcholí 6. května od 16.00 hodin vzpomínkovým setkáním u památníku Díky, Ameriko!, kterému se po dvou letech vrací jeho původní podoba. Lidé se mohou těšit už tradičně také na Convoy of Liberty, přehlídku vojenských historických vozidel. Letos pojede konvoj mimořádně v sobotu 5. května od 11. 00 hodin. Chybět nebudou ani dobové vojenské kempy. Slavnosti doprovázejí vzpomínkové akty u jednotlivých památníků.

Na plzeňské náměstí Republiky přijede opět historická vojenská technika | Autor: Richard BenešNa plzeňské náměstí Republiky přijede opět historická vojenská technika | Autor: Richard Beneš

Američtí a belgičtí veteráni jsou nejvzácnějšími hosty oslav osvobození. „Z USA účast zatím potvrdili George Thompson, James Duncan, a pokud mu to zdravotní stav dovolí, tak také Earl Ingram, z Belgie pak Louis Gihoul, Michel Gilain a Hubert Rauw. Vzhledem k jejich věku a zdravotnímu stavu však nemůžeme zaručit, že opravdu všichni dorazí. Připravujeme pro ně takový program, při němž budou mít příležitosti setkat se s Plzeňany a vyslechnout si slova díků za jejich činy,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD). Kromě veteránů přislíbili účast i vnuk generála Pattona George Patton Waters, vnuk plukovníka Charlese H. Nobla, Hank Noble a také Luc Rensonnet, syn velitele 17. dělostřeleckého pluku.

Do oblíbené jízdy Convoy of Liberty by se mělo zapojit 200 kusů techniky, pojede se zhruba dvoukilometrová trasa ze Sukovy ulice po Klatovské třídě až do sadů Pětatřicátníků. „Ve vzduchu přeletem doprovodí konvoj nejen současné vojenské letouny, ale i nejslavnější a nejlepší stíhací letadlo britského královského letectva za druhé světové války Spitfire. Přeletí i Harvard, letoun z roku 1943 sloužící k výcviku nových pilotů USAAF v Texasu,“ řekl náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Čelo konvoje včetně džípů s válečnými veterány bude pokračovat ze sadů Pětatřicátníků na náměstí Republiky, kde budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si historická vozidla zblízka a setkat se s americkými a belgickými veterány.

K atmosféře Slavností svobody patří dobové vojenské kempy. „V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza se rozloží vojenské tábory 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. K vidění tady bude i polní letiště s dvoumístným průzkumným letadlem Piper L4H a tábor RAF britského královského letectva, jehož 100. výročí založení si letos připomínáme a v němž za druhé světové války sloužilo 2402 Čechů a Slováků,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Královské letectvo a navíc ženské pomocné letecké sbory připomene také kemp v prostoru U Zvonu, vedle Křižíkových sadů a Proluky, kde je pravidelně při oslavách v rámci projektu Plzeň 1945 představován život v táboře 2. pěší divize a život civilistů. Camp Raiders s expozicí americké pěchoty bude mít své stanoviště před kulturním domem Peklo, v němž zůstanou otevřené dveře ojedinělého muzea Patton Memorial Pilsen.

Hlavní kulturní program na náměstí Republiky zahájí v pátek 4. května nejlepší big band všech dob s více než 80letou historií, legendární americký The Count Basie Orchestra, o jehož kvalitách vypovídá celkem 18 cen Grammy. Folkové sobotní odpoledne bude hostit Nezmary a Big Band Klatovy, Cop, Taxmeny, Nadoraz nebo v poslední době oblíbenou kapelu Jelen. Neděle bude patřit Hrádeckému Big Bandu, kapele St. Johnny Blues a Mydy Rabycad. V Křižíkových sadech oživí vojenské ležení folklor, swing, scénky s komentářem či ukázky módy a na pódiu amfiteátru za obchodním centrem Plzeň Plaza se představí folkoví a country muzikanti.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 03.04.2018 08:21, Reagovat

Ortel tě u toho může pořádně projet kadidlo,
to by byla šou jaksepatří!

MrDacz 03.04.2018 08:20, Reagovat

Veselou trojku si provozuj doma v ložnici!
Můžou ti k tomu zahrát heligonkáři...

MrDacz 03.04.2018 08:17, Reagovat

Zamindrákovaný poskok VS vyzvracel své světonázory...

Vosí Hnízdo 31.03.2018 10:37, Reagovat

Varování: Iniciací poskockých olympioniků vznikl paskvil na českou hymnu se zakódovanými prvky satanismu a nabádání k sebevraždám. Poslech této skladby je životu nebezpečný a svědčí o dalším záměru USA na naši postupnou likvidaci. Blíže na Aeronetu.

Vosí Hnízdo 31.03.2018 09:32, Reagovat

A koukám ten kulturní program bude stát za pěkné věci. Lidově řečeno neposlouchatelno. Při tom přímo v Plzni jsou např. Plzeňští heligonkáři či Josef Pospíšil s manželkou, kteří by zahráli vesele a pro dobrou náladu. Teď ve čtvrtek v Šeříkovce vystupovala Veselá trojka, to je muzika, která se lidem líbí, bylo samozřejmě nabito. Proč Magistrát nezajistí vystoupení takových kapel na náměstí. A pro otevření očí zaslepeným lidem bych neopomněl ani další skvělou plzeňskou kapelu ORTEL, několikrát oceněnou (se skřípotem zubů poroty) Zlatým slavíkem.

Vosí Hnízdo 31.03.2018 09:20, Reagovat

Nojo, no, jen ať přijedou. Jsou to už staří pánové a možná si ani neuvědomují, komu a jakým cílům jejich účast na plzeňské šaškárně slouží. Já se samozřejmě tomu tingltanglu obloukem vyhnu a doporučuji to každému slušnému a myslícímu člověku, ale čistě teoreticky, kdybych se toho účastnil a potkal se s nimi, zeptal bych se jich, proč ve jménu Marschalova plánu muselo vinou spojeneckých náletů nejen na Plzeň na konci války, kdy už bylo vše rozhodnuto zemřít tolik našich civilistů, více než stačili pozabíjet fašisté za celý Protektorát. Copak by mi asi odpověděli? A kdyby jim to nestačilo, položil bych jim otázku druhou. Proč USA dmýchají konflikty všude ve světě. Jugoslávie, Irák, Irán, Afghanistán, Libyje, Sýrie. Nebýt podněcování konfliktů útočným vojenským paktem NATO v těchto zemích, nebylo by ani uprchlické tsunami. Tak jen ovečky jděte na ten cirkus Made in USA v Plzni a alespoň se zamyslete, co jsem tady napsal.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.