Plzeň má před zahájením zápisů dostatečnou kapacitu v mateřinkách i na základních školách

Plzeň má před zahájením zápisů dostatečnou kapacitu v mateřinkách i na základních školách | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Hana VáchalováHana Váchalová

zastupitelka ZPK, zastupitelka OZ Postřekov

Více

Jakub JonášJakub Jonáš

student Pedagogické fakulty UK

Více

Václav KrsVáclav Krs

důchodce

Více

Plzeň má před zahájením zápisů dostatečnou kapacitu v mateřinkách i na základních školách

Plzeň, 19.03.2018, aktualizováno 20:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zápisy pro tisíce plzeňských dětí do mateřských a základních škol v Plzni startují už za několik týdnů. V případě mateřinek se uskuteční od 2. do 16. května, u prvních tříd od 1. do 30. dubna. Kapacity mateřských i základních škol v krajské metropoli jsou dostatečné, školky uvolní z celkových 5162 míst zhruba 1500 míst pro nové děti. U základních škol předpokládá radnice, že do prvních tříd v 26 základních školách zřizovaných městem Plzeň nastoupí kolem 1600 žáků. Pro prvňáčky je připraveno 72 tříd.

„V Plzni nám v posledních pěti letech rostly počty dětí přecházejících ze školek do prvních tříd, tento trend ale ustává. Letos očekáváme podobné množství prvňáčků jako loni. Zklidňuje se nám také situace ve školkách,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Při zápisech do mateřských škol opět využijeme aplikaci na www.mszapis.plzen.eu. Tam budou od konce března všechny potřebné informace pro rodiče, stejně jako na webech příslušných mateřských škol,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková (ČSSD). Pro zápis bude v souladu s novelou školského zákona rozhodující trvalý pobyt dítěte. K zápisu rodiče přinesou vyplněnou přihlášku, kterou naleznou na uvedeném webu, rodný list a průkaz zdravotního pojištění dítěte, svůj občanský průkaz, případně doklad o trvalém pobytu dítěte.

„Celková kapacita našich městských mateřských škol je 5162 míst, volných míst máme zhruba 1500. Předpokládáme, že bychom měli mít místo pro všechny tříleté a starší děti s trvalým pobytem v Plzni. Ta situace ve školkách se totiž postupně uklidňuje, od roku 2013 zaznamenáváme výraznější přesun silných ročníků dětí z mateřinek do základních škol,“ uvedla vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy plzeňského magistrátu Dagmar Škubalová.

Většina základních škol bude mít pro zápisy do 1. ročníku zaveden elektronický registrační systém, který rodičům umožňuje vybrat si konkrétní čas, kdy přijdou k zápisu a před školou se tak nebudou tvořit fronty. Přehled termínů bude na www.plzenskeskoly.cz i na informačních serverech jednotlivých škol. Rodiče mohou zvolit libovolnou školu, přednostní právo na přijetí mají ale ve školách takzvaně spádových, kde je rozhodující místo trvalého pobytu dítěte.

Letos se zapisují děti, které do 31. srpna 2018 dovrší šestý rok věku. Rodiče či zákonní zástupci, kteří s nimi jdou k zápisu, přinesou rodný list dítěte a doklad o jeho trvalém pobytu. „Pokud není dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé, může rodič do 30. dubna požádat o odklad školní docházky. Tato žádost musí být doložena doporučujícím posouzením školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Upozorňujeme, že je povinností rodiče dostavit se k zápisu, a to i tehdy, pokud uvažuje o odkladu povinné školní docházky. To projedná s ředitelem školy a nejlépe v den zápisu požádá o odklad,“ dodala Dagmar Škubalová.

Kapacita základních škol v Plzni je dostatečná. „Máme 16 226 míst, přičemž k 1. září 2017 navštěvovalo školy 14 072 žáků, volných je tudíž 2154 míst,“ doplnila Dagmar Škubalová. Vůbec největší základní školou v Plzni je 15. ZŠ ve Skvrňanech s počtem žáků 1058, naopak nejmenší je základní škola v Plzni - Božkově pro přibližně stovku dětí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.