Dříve zanedbaný hřbitov na Roudné s mnoha významnými hroby se zpřístupní veřejnosti

Dříve zanedbaný hřbitov na Roudné s mnoha významnými hroby se zpřístupní veřejnosti | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Demeter JuristaDemeter Jurista

vedoucí pobočky zahraniční softwarové firmy

Více

Karel MaxaKarel Maxa

Radní města Horažďovice

Více

Václav ChroustVáclav Chroust

místostarosta Klatov

Více

Dříve zanedbaný hřbitov na Roudné s mnoha významnými hroby se zpřístupní veřejnosti

Plzeň, 19.03.2018, aktualizováno 20:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Kdysi zanedbaný hřbitov u kostela Všech svatých v Plzni na Roudné, kde se nacházejí cenné hrobky významných Plzeňanů se od dubna nově otevře veřejnosti. Místo posledního odpočinku plzeňských osobností, jehož historie sahá až do 13. století, bude po opravách přístupné zdarma do října každou první středu v měsíci od 9 do 18 hodin. Hřbitov bude možné navštívit i v jiné dny, ale po předchozí telefonické domluvě se správcem.

Hřbitov zaujímá rozlohu přibližně 1,4 hektaru a je ve správě příspěvkové organizace města Správy veřejného statku města Plzně. V minulých letech nechal správce opravit obvodovou zeď, márnici, centrální kříž, oživit a upravit zeleň, restaurovat významné hrobky a náhrobky.

„V současné době je další etapa rekonstrukce dokončena, náklady na obnovu přesáhly 12,8 milionu korun. I nadále budou pokračovat opravy jednotlivých náhrobků, úpravy hrobových polí a instalace informačního systému v závislosti na finančních možnostech města,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL). Doplnil, že opravy hřbitova U Všech svatých si od roku 2000 vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Na hřbitově jsou pohřbeni například arciděkan plzeňský a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dále dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení, dopravy, o stavbu vývařovny pro chudé a mnoho dalších.

„Na hřbitově se nachází také hrobka významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí, renovovaná hrobka rodiny Emanuela Klotze, majitelů cihelen, stavebních a železářských firem nebo novodobý náhrobek připomínající rodinu Brožíkových, vlastníků významné továrny na kočáry,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Hřbitov byl v roce 1904 úředně zrušen, postupně pustl a stal se cílem vandalů. Od roku 1974 se zásluhou lidí z dobrovolného spolku, kteří zde odvedli kus práce, prostor hřbitova začal vracet do své původní podoby včetně kostela Všech svatých. V současné době se o hřbitov stará Správa veřejného statku města Plzně. V areálu jsou rovněž stále činní aktivisté, kteří posilují drobnou údržbu a pravidelnými kontrolami se snaží zamezovat vandalismu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.