Plzeňskou ODS zaujal projekt na vyčištění přehrady České údolí

Plzeňskou ODS zaujal projekt na vyčištění přehrady České údolí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr JunekPetr Junek

Více

Lenka ŠímováLenka Šímová

sekretářka Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov

Více

Martin HyťhaMartin Hyťha

Ekologický aktivista

Více

Plzeňskou ODS zaujal projekt na vyčištění přehrady České údolí

Plzeň, 06.03.2018, aktualizováno 21:17 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Oblastní rada ODS se na svém jednání v pondělí zabývala možností výstavby akvaparku v Plzni s účastí města a Plzeňského kraje, nebo prostřednictvím investice od soukromého investora. Vedení ODS diskutovalo ale také o využití přírodních koupacích vod v Plzni. Je totiž přesvědčeno o tom, že na území města Plzně se nacházejí zajímavé a nevyužívané přírodní vodní plochy, které by mohly sloužit občanům města Plzně k jejich každodennímu využití.

Dočká se přehrada České Údolí čisté vody? | Autor: TV ZAKDočká se přehrada České Údolí čisté vody? | Autor: TV ZAK

Největší přírodní vodní plochou, která bohužel z důvodu nebezpečných sinic, není vhodná ke koupání, je vodní nádrž České údolí. Plzeňská ODS teď přichází s iniciativou vypracování studie proveditelnosti vyčištění části této nádrže. Vychází přitom z projektu vodohospodáře Jindřicha Durase, který loni představil projekt možného vyčistění nádrže zastupitelům Plzeň ÚMO 3.

Výsledkem studie proveditelnosti by mělo být vytvoření podmínek bezpečného koupání, relaxačních zón a oddělené pláže pro koupání se psy. Studie by měla zodpovědět stavebně technické řešení projektu, finanční nároky na realizaci, provozní režim a provozní náklady. Smyslem projektu je obnovit koupání v atraktivní lokalitě s nulovým vstupným pro širokou veřejnost, přitom s nízkými provozními náklady pro město Plzeň. Vzhledem k tomu, že vytvoření relaxačních zón by se týkalo pouze části Českého údolí, zůstala by zachována i rybolovná funkce nádrže.

O projekt projevilo město zájem v minulosti už dvakrát, ale iniciativa vždy vyšuměla. Poprvé to bylo těsně před rokem 2000, další vlna přišla v roce 2008. Teď je snaha projekt, který ležel léta u ledu, opět resuscitovat. A jak by mělo dosáhnout výrazně lepší kvality vody v nádrži České údolí?

„Pokud by se politická reprezentace rozhodla projekt realizovat, tak by to znamenalo značné náklady, ale sloužil by po několik dalších generací obyvatelům Plzně,“ řekl Jindřich Duras, expert na čistou vodu z Povodí Vltavy. Nádrž České údolí byla podle jeho slov postavena jako rekreační. Tomuto účelu ovšem nemůže sloužit, protože kvalita vody je kvůli výskytu sinic setrvale velmi špatná. A není naděje na to, že by se zlepšila nějakými dílčími opatřeními.

„Jediná možnost je, obvést kolem nádrže řeku Radbuzu, která vtéká do přehrady a vnáší s sebou všechny ty znečišťující látky včetně živin. Ty potom podporují květ sinic i vzhledem k tomu, že je tam malá hloubka a tedy dostatek světla. Technicky stavebně to lze vyřešit odtokovým korytem. Vyčlenila by se část toho prostoru, kde je teď voda. Horní část nádrže by zůstala tak jak je nyní. Ve zhruba 20 hektarech v té dolní části by vznikl neprůtočný rybník. Tam už dokážeme udělat velmi slušnou kvalitu vody,“ vysvětlil základní rysy projektu vodohospodář Duras.

„Musí se narušit koloběh fosforu, který živí sinice, to docílíme odříznutím toho přítoku, dále ošetřením sedimentu. V nádrži je obrovské množství bahna a to bahno nelze jen tak vytěžit a odvézt na pole, protože je kontaminované. Jsou v něm obsaženy třeba těžké kovy. Ten sediment je možné jen přemístit, na nějaká mělčí místa a vytvořit z něj ostrůvky,“ řekl Duras. Náklady na stavební řešení odhaduje ve výši 400 až 500 milionů korun. „Město by mělo rozhodnout o tom, kde se budou jeho lidé rekreovat. Jestli se postaví nějaký mohutný aquapark. Nebo jestli se zabezpečí přírodní koupací vody,“ prohlásil vodohospodář.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

San 08.03.2018 11:22, Reagovat

Nejhorší na tom je, že nepomůžou ani komunální volby, protože Plzeňané jsou slepí a nepoučitelní. Nevím co se musí stát, aby na radnici byli zvoleni ti, kterým jde opravdu o město a ne o dobře placené židle.

DDzaty 07.03.2018 22:46, Reagovat

Přehrada vyčistit nejde - je to dáno charakterem "průtokových podvodních proudů" - již dávno (někdy v 70-tých letech) bylo zjištěno, že jsou v přehradě místa - u silnice Dobřanské - kde voda stojí a zahnívá. To by museli přehradu vypustit a na dně postavit nějaké betonové retardéry, které by dosavadní vodní režim přehrady změnily.

Xxx 07.03.2018 19:00, Reagovat

Plzeňskou ODS by měl spíše zaujmout projekt na vyčištění sama sebe, ale potom by tam nejspíše nezůstal nikdo

Jonas 07.03.2018 16:44, Reagovat

Tak na skodalandu dokázal někdo odklonit 20 milionu při 70 mio investici.
Takže URČITĚ :-) !!!

Další zlodějna? 07.03.2018 09:19, Reagovat

Že by se tam dalo něco nakrást??

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.