Komunisté okradli sedláky dvakrát

Komunisté okradli sedláky dvakrát | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Komunisté okradli sedláky dvakrát

Němčovice, 08.09.2012, aktualizováno 10.09.2012 12:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na vypořádání se církvemi je stát ochoten dát několik set miliard. Na odškodnění sedláků, kteří byli okradeni komunisty hned dvakrát - v padesátých a následně devadesátých letech -  nedal ani korunu.  Kdyby tu byli opravdoví sedláci, tak by nikdy nedopustili, aby do naší obce každoročně nateklo z polí bahno s posklizňovými zbytky. Nikdy by nedávali kukuřici na kopec. Chránili by si ornici jako oko v hlavě, protože věděli, že je to to nejcenější, co na poli mají a co je živí. Země živitelka.

Jenže dnes? Dnes se nehospodaří, ale bezohledně podniká. Kdo zaplatí obci a našim občanům statisícové škody vzniklé špatným hospodařením stále stejných zemědělců? Kdo je donutí změnit "styl"?  Kdo neměl to jemné bahýnko doma ve skříni, ten neví, o čem mluvím. 

Příčiny každoročních povodní po přívalových deštích je potřeba hledat v minulosti. Krajina důmyslně budovaná selským a malorolnickým lidem vzala za své. Rozoráním luk a pastvin, polních cest, mezí, likvidací lesíků a remízků, melioracemi, vysušením mokřadů a ostatních přírodních nik zaniklo faktické vlastnictví a vztah k rodné hroudě.

Družstevní hospodářství, řízené tehdy okresními tajemníky, dalo moc do rukou bezzemků a ze svobodného selského a malorolnického lidu udělalo pacholky. Scelené lány se začervenaly rudými máky a americký brouk se stal třídním nepřítelem. Těžká mechanizace, DDT, megatuny práškových hnojiv a mičurinské metody způsobily své. Napravit tento stav nedobrého hospodaření v krajině bude bohužel, úkol pro několik generací. Jedna z možností, jak dojít k cíli je především provedení komplexních dalších pozemkových úprav. V jednom z našich katastrů - Olešné jsme u nás sice už začali před šesti lety, ale konec je zatím v nedohlednu.

Na další úpravy krajiny chybí peníze. Využívání dotací z Evropské unie je velmi pomalé. Současní držitelé pronajaté půdy dělají všechno proto, aby měli smluvně dlouhodobě zajištěnou ornou půdu. Přece nedovolí, aby místo nich za ně brali vlastníci zemědělských pozemků několika tisícové přímé platby za hektar každý rok. Už se těším, jak současní kolchozníci za peníze Bruselu určené na obnovu a údržbu krajiny, pečlivě a přesně podle map vytyčují a obnovují polní cesty, rozměřují mezi nimi jednotlivé parcely vlastníků, osazují je hraničníky, obnovují meze a osazují je trnkami a šípky, převádějí zpět ornou půdu v původní louky a pastviny, obnovují lesíky, aleje, stromořadí a zakládají opět přírodní niky v původních místech, kde je neplodná půda atd. Utopie, co?
 
Dobře víme, že ti "velkokolchozníci", co mají půdu pronajatou, ji mají jen za účelem soukromého byznysu a energetické výrobě na cizím výrobním prostředku. Úpravy v krajině nikdy dobrovolně neudělají. Přeměna družstev na akciové společnosti byla hrobem zemědělství vůbec. Žádný akcionář dividendu neviděl a ani neuvidí, protože o akciové společnosti rozhoduje její vedení, zisk je spotřebován na odměny představenstva a nikoliv rozdělen těm, kteří tvořili majetkovou podstatu společnosti. Kapitál se pro akcionáře nekapitalizuje a tedy ani nerozděluje. K čemu jsou současným zemědělským akcionářům prapodivné akcie, když nic nevynáší a majetková podstata se vytrácí.  Většina zemědělského majetku byla bez vůle jejich vlastníků vyvedena zcela v rozporu s platným právem z družstevních podniků (které byly ze zákona po transformaci družstev správci tohoto cizího majetku) mimo jejich působnost a hmotný majetek byl bez vůle jeho majitelů přeměněn na bezcenné „pseudoakcie“. Z družstva se totiž dá vystoupit a vzít si zpět svůj majetek, včetně výpovědi pozemků z nájmu. S neprodejnými akciemi se můžete dát tak akorát vyfotit...

Bohužel, stát tento stav nečinně sleduje, ačkoliv ho zavinil. Ministerstvo zemědělství problém neřešilo. Pozemkový fond prodává ukradený majetek do soukromého vlastnictví, místo toho, aby jej vrátil poškozeným a okradeným, jako malou náhradu za nevydaný mrtvý a živý inventář. Nájemci zemědělské půdy diktují vlastníkům pozemků cenu nájemného za pole a za pozemky zastavěné dnes opuštěnými ruinami kravínů a vepřínů. Členové vedení akciových společností si kupují do svého osobního vlastnictví státní půdu od Pozemkového fondu na třicetileté splátky za dvacet tisíc hektar. Po dobu splátek pak nejsou povinni platit daně z půdy a nenesou žádnou odpovědnost za škodu způsobenou výkonem jakéhokoliv práva na těchto pozemcích. Z komunistů se tak stali soudruzi kulaci.

Stát je však povinen takovému kupci platby mnohonásobně vrátit podle sucha, srážek, větru, množství hrabošů a vedra s možností dalších atmosférických a biologických důvodů. A pokud ne, budou stát traktory v ulicích...

Autor: Karel Ferschmann

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Kakadu 11.09.2012 14:08, Reagovat

Nějak panu Ferschmannovi zklaplo. Starosta Rokycan za ODS. To stačí.

pro Kakadu 11.09.2012 21:19, Reagovat

http://www.youtube.com/watch?v=dZdd1KqxyE8

Ferschmann 09.09.2012 16:20, Reagovat

Vosí hnízdo, které není schopné se pod svůj názor podepsat. S takovými většinou moc nediskutuji. Přesto musím reagovat. Družstva, která fungovala, že nám je svět záviděl - ano, v tom s vámi souhlasím, ale po listopadu je vytunelovali především ti, kteří před tím JZD ovládali a řídili. Komančové, kteří tehdy prohlašovali, že všechno je všech, nyní vládnou akciovkám a mají v osobním vlastnictví stovky hektarů polí a majetky v řádech milionů. Ti, kteří v družstvem dělali, těm zbyly oči pro pláč. Ale to už popisuji ve svém článku. Tak si zkuste vzít zrcadlo a prohlédnout si špičku nosu na svém obličeji.

Vosí Hnízdo 10.09.2012 12:02, Reagovat

Ani já nediskutuji se servilním demagogem, co napíše takové bláboly, jen mám potřebu reagovat a napravit uvedené hlouposti a polopravdy na pravou míru. Vystupuji pod stálým nickem, jak je obecně na necenzurovaných internetových diskusích zvykem. Pokud je Vám to divné, jste asi slepý. Řeknu-li A, měl bych říci také B a je alespoň dobře, že souhlasíte s geniálností družstev, což jste ovšem měl zmínit také ve Vašem jednostranně zaměřeném článku, který měl patrně jediný úkol a to pošpinit komunisty, kterým zaplaťpánbůh konečně stoupají preference neboť si asi lidé začali uvědomovat, do jakých pekel je kapitalismus kormidluje. O tom svědčí i další Vaše eskamotérství ohledně toho, že družstva vytunelovali ti, co JZD ovládali. Samozřejmě v KSČ byli prospěcháři, kteří se v určitých případech takových skutků mohli dopustit i v jiných sférách, než bylo zemědělství. Tito už ale dávno u komunistů nejsou a jsou rozlezlí ve stranách typu ODS, TOP 09 či ČSSD. Právě tito parazité měli hlavní podíl na určitých nedostatcích a diskreditaci celého socialismu. I přesto však byli režimem drženi na uzdě a rozhodně si nedovolili to, co je možné nyní v tzv. tržním hospodářství. Na krachu JZD však měla největší podíl privatizace, největší to zločin v moderních dějinách a sametový puč vůbec.

guma 09.09.2012 16:57, Reagovat

Vosí hnizdo je evidentně magor

Honza 24.10.2012 16:52, Reagovat

Souhlasím. Souhlasím také s tím, že nejschopnější komači privatizovali, stali se z nich nevětší podnikatelé, ostatní, jako Vosí Hnízdo zůstali blbci a jsou pořád Komunisté.Třídní boj je holt třídní boj, blbec ale blbcem zůstane vždy!

Jiří Valenta 07.08.2013 19:44, Reagovat

Začetl jsem se do této obšírné a "poučné" diskuze a cítím potřebu jakési zpětné vazby: Tedy, summa summarum, kdo dnes není podnikatelem či alespoň živnostníkem, tak musí být zákonitě "blbcem"..tzn. komunistou..Já ale takovým nepřekabátěným "blbcem", i když jsem komunistou pouze posledních pár let, zůstanu již raději do konce svých dnů..Ale ráno až vstanu, budu se moci vždy kouknout do zrcadla...

Vosí Hnízdo 10.09.2012 12:24, Reagovat

Od gumy mne to neurazí!

Vosí Hnízdo 09.09.2012 01:02, Reagovat

Jakpak asi byli ti sedláci okradeni, pane chytrý? Pokud to byl velkostatkář, tak vykořisťoval druhé. Už jich dnes moc nežije, ale já pamatuji vyprávění starších lidí o tom, jaký to byl med, dřít na "panském". Velkostatkáři dřeli lidi z kůže, tak si lid jen vzal, na čem pracoval. Tak to bylo jedině správné. A ostatní drobní sedláci? Mnozí byli rádi, že se zbavili bezbřehé dřiny a svá neúrodná políčka dávali dobrovolně družstvu. V družstvech měli jistotu stálých příjmů i v čase neúrody a naturálie dostali stejně. Pan chytrý asi neznal poměry na venkově. Nikdo by neměnil a lidi byli v družstvu spokojeni. Je jasné, že když po Sametovém puči začal stát rozdávat v restitucích majetek všeho lidu, kdo by se nepřihlásil s vidinou zisku. Jenže kdo z těch restituentů na polích opravdu maká? Dovolím si tvrdit, že nikdo! Pole leží ladem, zarůstají bejlím nebo byla zaprodána a nyní jsou místo obilím "oseta" solárními panely. V tom lepším případě žlutým svinstvem, ze kterého se vyrábí nafta. Družstva, která fungovala a záviděl nám je celý svět se zlikvidovala, na vsi je absolutně nulová možnost práce a obilí i maso dovážíme. To je paráda, co? Můžu to tady prohlásit s čistým svědomím a dát za to ruku do ohně, že za komunistů tady fungovalo perfektní zemědělství právě díky kolektivizaci. A oponovat mne může jedině syčák, co si nevidí na špičku nosu a který o životě prdlajs ví!!

Pavel Dostál 05.10.2012 11:27, Reagovat

Vy jste lhář! Samozřejmě že byli sedláci okradeni! Komunistická zlodějská sebranka je prostě jednoduše okradla! Tečka. A že by někdo dával svá pole dobrovolně družstvu?! Vy jste fakt pohádkář - samozřejmě píšete nesmysly a lži - ti lidé, sedláci, větší či menší, měli k půdě vztah, dřeli na ní a živila je a nikdy by ji dobrovolně nevydali, byla jim sprostě násilně ukradena bandou flákačů = komunistů. V družstvu byli spokojeni jen ti, kteří se dostali k majetku cizích... Kolektivizace zemedělství v Česku totálně zlikvidovala... Z fungujícího zemědelství regionálního charakteru vytvořila centralizované magalomanské zemědělství, které bylo v dlouhodobém měřítku odsouzené k zániku - rozorání mezí, vytváření velkých lánů apod. samozřejmě vyvolává problémy s "chudnutím" půdy, záplavami apod. a žádná komunisty tak milovaná chemie neměla šanci to spravit... Mimochodem, jak tak koukám, vy jste ""odborník"" na všechno, co (zdvojené úvozovky slouží k navýšení jejich smyslu, tj. že vás považuji spíše za takového Neználka)... :-D

Vosí Hnízdo 07.10.2012 14:21, Reagovat

Co vy víte o zemědělství? Co vy víte o kolektivizaci. To co jste si přečetl z modrých brožur nebo shlédl ve filmech typu Vyprávěj a Zdivočelá země? Jak si můžete dovolit hovořit za armádu zemědělců a tvrdit, kdo byl a nebyl spokojen, tvrdit, že spokojeni byli jen flákači. Zažil jste život na vsi a tehdejší úroveň? Jestli ne, tak s prominutím buďte zticha a nelžete tady. Každý zemědělec (nebyl li to tedy pohrobek vykořisťovatelského sedláka, který měl asi k tomu flákání nejblíže neboť byl zvyklý, že na něho dřeli druzí) později na družstvo nedal dopustit. Vždyť tam měli své jistoty a ještě slušné naturálie. Kolektivizace naše zemědělství vyšvihla na velice prosperující zemědělství. I například z takové země jako je Kanada k nám jezdili na exkurze a byli nadšeni systémem družstev. A to že tvrdíte, že kolektivizace zlikvidovala české zemědělství? To snad nemyslíte vážně! Dnes se podívejte na úroveň zemědělství, na pole ležící ladem nebo plné solárních elektráren a podívejte se na původ i takových brambor na krámě. Ani ty brambory už se u nás nepěstují. A to máme teď to privátní zemědělství, které je pro vás tak spásné. 22 let Komuisté nevládnou a podívejte se, jak to vypadá. Já vám nebudu říkat, kdo zlikvidoval české zemědělství. Máte-li trochu zdravého rizumu, musíte na to přijít sám. A čím vy mne nazýváte, mne od člověka vaší ráce, který si dovolí napsat takové nesmysly rozhodně neurazí. Myslete si o mne co chcete, já vám to neberu.

Pavel Dostál 08.10.2012 10:43, Reagovat

Já Vás neurážím, jen jsem reagoval na Váš příspěvek... K mým příbuzným např. patří lidé, kteří byli menší sedláci na vesnici, nikdy nikoho "nevykořisťovali", jak píšete (šílené slovo), celý život dřeli na poli a pak pčišli komunisti a všechno jim jednoduše sprostě ukradli! Ukradli! Jinak se to říct prostě nedá! A představa, že pak byli družstvu spokojeni, je absurdní, směšná a z Vaši strany urážlivá - proto jsem napsal, že jste lhář, protože prostě píšete lži. No, ty kanadské exkurse jsou spíše výplodem komunistické propagandy než realitou :-) To, že dnes leží některá pole ladem, je důsledkem šílené politiky dotací a regulací ze strany EU a státu... Mně se to samozřejmě rovněž nelíbí... Ale důvodem není privatizace zemědělství, ale právě stále ješttě příliš velké záasahy státu do soukromých životů občanů - "nechte nás být" a uvidíte, jak vše začne fungovat... Je jasné, že když stát, příp. EU svými šílenými dotačními a regulačními programy ničí veškerý tržní systém, že se spoustě zemědělcům nemůže dařit... řešením ale není návrat k rudé totalitě, ale naopak větší svoboda a menší vliv státu na životy občanů... je potřeba říci, že i těch 23 let po změně režimu tu stále není kapitalismus, svoboda jedince je pořád nedostatečná a vliv státu na naše životy neúměrně velký... já usiluji o větší svobodu, o malý štíhlý stát, demokracii - a to je možné pouze v kapitalismu...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.