EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích

EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Martin KřížMartin Kříž

Člen rady města Klatovy

Více

Petr KrálPetr Král

předák ve výrobě, člen Odboru přátel Slavia Praha

Více

Ivo KadlecIvo Kadlec

praktický zubní lékař

Více

EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích

Štrasburk, 18.01.2018, aktualizováno 15:49 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vzájemné uznávání odborných kvalifikací a způsobilost k výkonu povolání u profesí jako jsou lékaři, architekti, advokáti je jedním z důležitých předpokladů fungování volného pohybu pracovních sil v EU. Evropská směrnice z roku 2005 upravuje situace, kdy se chtějí občané jednoho státu usadit a vykonávat regulovaná povolání v jiném členském státě EU. O tom, jak by bylo možné stávající právní rámec zlepšit, aktuálně jednají europoslanci na plénu ve Štrasburku. Informoval o tom europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Europoslanec Jiří Pospíšil ve své kanceláři ve Štrasburku | Autor: Richard BenešEuroposlanec Jiří Pospíšil ve své kanceláři ve Štrasburku | Autor: Richard Beneš

„Regulovaná povolání představují významnou součást ekonomik ve všech členských státech EU, podle statistik se jedná o 22 procent veškeré pracovní síly v EU. Stále však přetrvává nevyhovující situace, kdy požadavky na výkon regulovaných povolání jsou v jednotlivých členských státech nastaveny různě a to může v konečném důsledku vést a taky často vede ke vzniku překážek pro přístup na pracovní trh ve státech s vyšší mírou regulace,“ říká Jiří Pospíšil, který působí ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

„Mobilita pracovních sil patří k důležitým svobodám jednotného trhu EU, z nichž mohou občané členských států EU v praxi profitovat. Proto vítám, že se Evropská komise přetrvávajícími nedostatky v uznávání odborných kvalifikací ze strany členských států zabývá a snaží se je řešit. Je třeba nalézt rovnováhu mezi oprávněným zájmem členských států regulovat požadavky na výkon odborných povolání ve veřejném zájmu a nastavením těchto požadavků způsobem, který nebude diskriminovat pracovníky z jiných členských států,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil.

V celé EU je regulováno více než 5500 povolání. U některých profesí jako jsou lékaři, zubaři, všeobecné zdravotní sestry, porodní asistentky, ošetřovatelé, farmaceuti a veterinární lékaři se uplatňuje automatické uznávání jejich kvalifikací na základě schválených minimálních požadavků na jejich odbornou přípravu v rámci celé EU. U ostatních odborných profesí, například stavební inženýři, účetní, advokáti, realitní makléři, turističtí průvodci, patentoví zástupci, přetrvávají překážky vstupu na pracovní trh pramenící často z rozdílné míry regulace v jednotlivých členských státech.

Evropská komise od roku 2016 spravuje databázi, ve které jsou zaznamenávány údaje o regulovaných povoláních spolu s požadavky omezujícími přístup k těmto povoláním. Ne všechny členské státy EU však poskytly informace o povoláních, které regulují. Europoslanci tak vyzývají tyto státy, aby zlepšily postup oznamování v rámci směrnice o uznávání odborných kvalifikací.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.