EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích

EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Marcela KunešováMarcela Kunešová

Předsedkyně Kontrolního výboru MO Plzeň 4

Více

Martin ZrzaveckýMartin Zrzavecký

Primátor města Plzně

Více

Petr NáhlíkPetr Náhlík

Náměstek primátora (pro oblast dopravy a životního prostředí)

Více

EU jedná o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a profesí v členských zemích

Štrasburk, 18.01.2018, aktualizováno 15:49 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vzájemné uznávání odborných kvalifikací a způsobilost k výkonu povolání u profesí jako jsou lékaři, architekti, advokáti je jedním z důležitých předpokladů fungování volného pohybu pracovních sil v EU. Evropská směrnice z roku 2005 upravuje situace, kdy se chtějí občané jednoho státu usadit a vykonávat regulovaná povolání v jiném členském státě EU. O tom, jak by bylo možné stávající právní rámec zlepšit, aktuálně jednají europoslanci na plénu ve Štrasburku. Informoval o tom europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Europoslanec Jiří Pospíšil ve své kanceláři ve Štrasburku | Autor: Richard BenešEuroposlanec Jiří Pospíšil ve své kanceláři ve Štrasburku | Autor: Richard Beneš

„Regulovaná povolání představují významnou součást ekonomik ve všech členských státech EU, podle statistik se jedná o 22 procent veškeré pracovní síly v EU. Stále však přetrvává nevyhovující situace, kdy požadavky na výkon regulovaných povolání jsou v jednotlivých členských státech nastaveny různě a to může v konečném důsledku vést a taky často vede ke vzniku překážek pro přístup na pracovní trh ve státech s vyšší mírou regulace,“ říká Jiří Pospíšil, který působí ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

„Mobilita pracovních sil patří k důležitým svobodám jednotného trhu EU, z nichž mohou občané členských států EU v praxi profitovat. Proto vítám, že se Evropská komise přetrvávajícími nedostatky v uznávání odborných kvalifikací ze strany členských států zabývá a snaží se je řešit. Je třeba nalézt rovnováhu mezi oprávněným zájmem členských států regulovat požadavky na výkon odborných povolání ve veřejném zájmu a nastavením těchto požadavků způsobem, který nebude diskriminovat pracovníky z jiných členských států,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil.

V celé EU je regulováno více než 5500 povolání. U některých profesí jako jsou lékaři, zubaři, všeobecné zdravotní sestry, porodní asistentky, ošetřovatelé, farmaceuti a veterinární lékaři se uplatňuje automatické uznávání jejich kvalifikací na základě schválených minimálních požadavků na jejich odbornou přípravu v rámci celé EU. U ostatních odborných profesí, například stavební inženýři, účetní, advokáti, realitní makléři, turističtí průvodci, patentoví zástupci, přetrvávají překážky vstupu na pracovní trh pramenící často z rozdílné míry regulace v jednotlivých členských státech.

Evropská komise od roku 2016 spravuje databázi, ve které jsou zaznamenávány údaje o regulovaných povoláních spolu s požadavky omezujícími přístup k těmto povoláním. Ne všechny členské státy EU však poskytly informace o povoláních, které regulují. Europoslanci tak vyzývají tyto státy, aby zlepšily postup oznamování v rámci směrnice o uznávání odborných kvalifikací.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.