Porota vybrala šest týmů, které mají šanci vyslat do vesmíru svůj projekt s družicí Pilsen Cube II

Porota vybrala šest týmů, které mají šanci vyslat do vesmíru svůj projekt s družicí Pilsen Cube II | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Hynek ŘíhaHynek Říha

Starosta města Poběžovice

Více

Markéta NěmcováMarkéta Němcová

Realitní makléřka

Více

Bianca JuhováBianca Juhová

důchodkyně, účetní, daňová poradkyně

Více

Porota vybrala šest týmů, které mají šanci vyslat do vesmíru svůj projekt s družicí Pilsen Cube II

Plzeň, 30.12.2017, aktualizováno 02.01.2018 11:24 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do další fáze vstoupil projekt studentského satelitu Pilsen Cube II, který nechá v příštím roce Plzeň vyslat do vesmíru. Středoškoláci pracovali necelé dva měsíce na návrhu soutěžních experimentů, jež by chtěli v rámci unikátního počinu města a Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) dostat na oběžnou dráhu. Po prezentaci jednotlivých pokusů odborná porota poslala do dalšího kola šest soutěžních týmů. Unikátní projekt Pilsen Cube je součástí konceptu Smart City Plzeň. Satelit bude dokončen v roce 2018, ve druhé polovině roku odborníci plánují jeho předání zprostředkovatelům k vypuštění do vesmíru.

„Další část projektu spočívá v tom, že studenti již sestavují ve spolupráci s odborníky z Fakulty elektrotechnické ZČU prototyp navrženého experimentu. Ten musí odevzdat nejpozději do 12. února 2018. Komise poté rozhodne, které z pokusů budou implementovány přímo na palubu družice,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, organizace, jež za město projekt zastřešuje.

Do druhého kola poslali porotci experimenty, které se zabývají testováním procesorů a pamětí, měřením úhlové rotace satelitu, testováním infračervené kamery, testováním CMOS kamery, testováním magnetometru a měřením radiačního prostředí uvnitř satelitu. Podle Ivo Veřtáta z fakulty elektrotechnické jsou všechny postupující experimenty nadějné. „Jsem velmi rád, že přihlášené nápady na realizaci experimentů se vzájemně nevylučují z hlediska jejich činnosti na satelitu a pokud se podaří jednotlivým týmům udělat experimenty dostatečně miniaturní a s nízkou spotřebou, mohly by se do vesmíru podívat všechny,“ uvedl Veřtát. Dodal, že zapojení téměř čtyř desítek studentů do soutěže tým PilsenCUBE příjemně překvapilo.

Cílem projektu Pilsen Cube II je nastartovat zájem mladých lidí o kosmické technologie a postupně z nich vychovávat specializované odborníky v dané oblasti. Studenti mají díky ojedinělému projektu jedinečnou možnost poslat svůj nápad do vesmíru a dostat se tak k cenným údajům z oběžné dráhy. Město jej podpořilo částkou 1,5 milionu korun.

„Máme radost z toho, že projekt má u studentů úspěch, a to i za hranicemi západočeské metropole , kromě středoškoláků z Plzně a Plzeňského kraje se do něj zapojili také studenti z Jihlavy, Zlína nebo Prahy. Pokud se chce Plzeň stát městem výzkumu, vývoje a inovací, je investice do vzdělávání nezbytná. Je důležité, abychom pro mladé lidi tvořili nové a zajímavé příležitosti a rozvíjeli tak jejich talent,“ doplnil primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.