Silvestr v NP Šumava bude od letoška bez petard a ohňostrojů, použití se trestá pokutou

Silvestr v NP Šumava bude od letoška bez petard a ohňostrojů, použití se trestá pokutou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ondřej ŽeníšekOndřej Ženíšek

zastupitel města Plzně

Více

Martin ZrzaveckýMartin Zrzavecký

Primátor města Plzně

Více

Michal JanekMichal Janek

Člen rady města Klatovy

Více

Silvestr v NP Šumava bude od letoška bez petard a ohňostrojů, použití se trestá pokutou

Modrava, 21.12.2017, aktualizováno 15:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bez ohňostrojů a především bez petard by se měly obejít letošní silvestrovské oslavy na území Národního parku Šumava. V platnosti je totiž od léta novela zákona o ochraně přírody a krajiny, jejíž součástí je zákaz používání zábavní pyrotechniky v chráněných oblastech. Důvod je prostý, zákaz má chránit cenná území a živočichy před stresem z hluku i před světelným znečištěním a možnými požáry. Správa Národního parku Šumava toto opatření vítá. V minulých létech se totiž v některých chatách a hotelech Silvestr doslova zvrhl v pyrotechnickou přehlídku, kdy se osazenstva jednotlivých podniků doslova předháněla v tom, kdo udělá větší ohňostroj a větší hluk.

Takovými letáky upozorňují na zákaz používání pyrotechniky šumavské obce | Autor: ArchivTakovými letáky upozorňují na zákaz používání pyrotechniky šumavské obce | Autor: Archiv

„V současné době běží naše kampaň, prostřednictvím letáků jsme o zákazu používání pyrotechniky informovali vedení obcí ležících na území NP Šumava, aby následně informovali nejen obyvatele, ale především provozovatele hotelů, chalup i dalších rekreačních zařízení. Letos se zaměříme především na monitoring situace, chceme na návštěvníky národního parku působit hlavně preventivně, aby přestali používat pyrotechniku,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Na Šumavu podle jeho slov přijíždí také řada návštěvníků, kteří chtějí utéct před zábavní pyrotechnikou ve městech.

Zákon se budou strážci NP Šumava snažit prý naplňovat podle svých možností a využívat i možností pokut. „Když budou velké problémy, jsme připraveni zasáhnout. Věříme ale ve zdravý rozum lidí,“ řekl Dvořák. Zároveň ale dodal, že velikost území a počet obcí jejich stoprocentní dohled limituje. Vedení parku chce co nejvíce omezit zejména používání velké světelné pyrotechniky a petard, jejichž hluk vadí zvěři nejvíce. „Ty rány děsí divokou zvěř v přírodě stejně jako psy a kočky ve městech. Zvěř neví co se děje,“ dodal mluvčí Dvořák.

Zlepšení situace si od novely zákona slibuje především starosta Modravy Antonín Schubert. Právě na Modravě byla podle jeho slov v minulých létech situace s hlasitými ohňostroji nejdramatičtější.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 31.12.2017 12:40, Reagovat

Prodej bumbáců bych zakázal úplně. Jsou z toho stejně jen úrazy a škody. Obec by zajistila o silvestrovské půlnoci profesionální ohňostroj, což by na podívanou postačilo a hotovo. Mnozí ožralci na Silvestra mají sami se sebou dost a ještě si hrát s výbušninami. Takže proto zakázat!!!

Vosí Hnízdo 31.12.2017 12:36, Reagovat

Vzpomínám si, jak mne před léty malý fakan drze hodil bumbác pod auto a to ještě přímo přede mnou. Fakana jsem za to nakopl, až v něm křuplo a zkroutil se na zem. Naštěstí mne nikdo neudal, zákon by se na mou stranu asi nepostavil, ale věřím, že fakan si do smrti nedovolí házet bumbáce na veřejném místě.

Vosí Hnízdo 31.12.2017 12:29, Reagovat

Novelu bych rozšířil i mimo NP Šumava.Kdo je zvědavý na bumbáce i kdekoli jinde. Např. v Německu jsou zákonem zakázaná místa, kde se randál s bumbáci dělat nesmí, např. u kostelů, zdravotních zařízení ap. Nikdy v životě jsem neměl potřebu si bumbáce pořídit. To si za ty peníze raději dám něco dobrého na zub a na zapití. Apropo, nepochází náhodou tento zvyk z USA? Nedivil bych se. Co sem chodí z USA vždy stojí za "pěkné věci"!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.