Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům

Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Dagmar TerelmešováDagmar Terelmešová

Senátorka PČR, 1. místostarostka Dobřan

Více

Věra RubákováVěra Rubáková

Zastupitelka PK, předsedkyně Oblastního sdružení ODS Tachov

Více

Marek SýkoraMarek Sýkora

Zastupitel PK, radní města Dobřany

Více

Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům

Plzeň, 20.12.2017, aktualizováno 13:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Slavný Gerlachovský dům v Dřevěné ulici chce koupit Plzeňský kraj od města Plzně. V památkově chráněné budově se nachází polovina Národopisného muzea Plzeňska zřizovaného krajem. Ten také usiluje o získání dotaci na rekonstrukci domu a novou expozici ve stomilionové hodnotě. Podmínkou pro udělení dotaci je, že kraj musí objekt vlastnit. O koupi domu už kraj předběžně jednal s vedením města a transakci už také vyslovili zelenou zastupitelé kraje. Cena domu by se měla pohybovat kolem devíti milionů korun, informovala o tom ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

„Středověký Gerlachovský dům je ve značně zchátralém stavu. Drží se v něm vlhkost a chybí tam kanalizace i voda, je tam zavedena pouze elektřina. Předpokládáme opravdu masivní investici,“ uvedla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová.

S koupí Gerlachovského domu od města musí kraj spěchat, protože se neustále mění podmínky pro podání žádosti o dotace IROP. Dům měl kraj od města v dlouhodobé výpůjčce, na ministerstvu pro místní rozvoj se ale dozvěděl, že musí mít na objekt aspoň nájemní smlouvu. V září po jednáních s městem tedy změnil výpůjční smlouvu na nájemní. V říjnu už zase bylo všechno jinak, kraj musí být vlastníkem objektu, jinak nemá možnost žádat ve výzvě o dotaci. Ta se musí podle informace náměstkyně Krejsové podat do konce ledna příštího roku.

V objektu Gerlachovského domu sídlí Národopisné muzeum od roku 1915. Od roku 1932 se rozrostlo i do propojeného sousedního renesančního Chotěšovského domu, který patří kraji. Objekt muzea je jen jedním z několika plzeňských domů, o jejichž získání do svého majetku usiluje kraj už dlouhodobě. Jedná se především o budovy několika škol, které zřizuje kraj, ale sídlí v budovách, které patří městu. Radnice do domů neinvestuje, protože je neprovozuje, kraj zase nemůže dávat peníze na opravy do cizího majetku. Už v minulosti kraj od města koupil například památkově chráněné budovy Gymnázia Luďka Pika v Masarykově ulici v Doubravce a Gymnázia na Mikulášském náměstí nebo objekt pro konzervatoř.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.