Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům

Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr KopačPetr Kopač

místopředseda kraje

Více

Pavel KroupaPavel Kroupa

historik a kulturní aktivista, předseda krajské organizace SZ, zastupitel města Nepomuk

Více

David ProcházkaDavid Procházka

Místostarosta MO Plzeň 3

Více

Kraj odkoupí od Plzně památkově chráněný Gerlachovský dům

Plzeň, 20.12.2017, aktualizováno 13:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Slavný Gerlachovský dům v Dřevěné ulici chce koupit Plzeňský kraj od města Plzně. V památkově chráněné budově se nachází polovina Národopisného muzea Plzeňska zřizovaného krajem. Ten také usiluje o získání dotaci na rekonstrukci domu a novou expozici ve stomilionové hodnotě. Podmínkou pro udělení dotaci je, že kraj musí objekt vlastnit. O koupi domu už kraj předběžně jednal s vedením města a transakci už také vyslovili zelenou zastupitelé kraje. Cena domu by se měla pohybovat kolem devíti milionů korun, informovala o tom ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

„Středověký Gerlachovský dům je ve značně zchátralém stavu. Drží se v něm vlhkost a chybí tam kanalizace i voda, je tam zavedena pouze elektřina. Předpokládáme opravdu masivní investici,“ uvedla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová.

S koupí Gerlachovského domu od města musí kraj spěchat, protože se neustále mění podmínky pro podání žádosti o dotace IROP. Dům měl kraj od města v dlouhodobé výpůjčce, na ministerstvu pro místní rozvoj se ale dozvěděl, že musí mít na objekt aspoň nájemní smlouvu. V září po jednáních s městem tedy změnil výpůjční smlouvu na nájemní. V říjnu už zase bylo všechno jinak, kraj musí být vlastníkem objektu, jinak nemá možnost žádat ve výzvě o dotaci. Ta se musí podle informace náměstkyně Krejsové podat do konce ledna příštího roku.

V objektu Gerlachovského domu sídlí Národopisné muzeum od roku 1915. Od roku 1932 se rozrostlo i do propojeného sousedního renesančního Chotěšovského domu, který patří kraji. Objekt muzea je jen jedním z několika plzeňských domů, o jejichž získání do svého majetku usiluje kraj už dlouhodobě. Jedná se především o budovy několika škol, které zřizuje kraj, ale sídlí v budovách, které patří městu. Radnice do domů neinvestuje, protože je neprovozuje, kraj zase nemůže dávat peníze na opravy do cizího majetku. Už v minulosti kraj od města koupil například památkově chráněné budovy Gymnázia Luďka Pika v Masarykově ulici v Doubravce a Gymnázia na Mikulášském náměstí nebo objekt pro konzervatoř.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.