Hlasování o krajském rozpočtu na rok 2018 mělo nečekaně hladký průběh

Hlasování o krajském rozpočtu na rok 2018 mělo nečekaně hladký průběh | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav VokatýVáclav Vokatý

revmatolog

Více

Karel MalýKarel Malý

Starosta obce Dnešice

Více

Josef SommerJosef Sommer

starosta obce Bolešiny

Více

Hlasování o krajském rozpočtu na rok 2018 mělo nečekaně hladký průběh

Plzeň, 19.12.2017, aktualizováno 15:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nečekaně hladce a téměř bleskově schválili zastupitelé Plzeňského kraje schodkový rozpočet na rok 2018, který počítá s příjmy kolem 5,3 miliardy korun a s výdaji 5,64 miliardy korun. Schodek ve výši 338 milionů vznikne z důvodu předfinancování projektů dotovaných EU. I nadále zůstává Plzeňský kraj jako jediný z krajů zcela bez dluhů, schodek pokryje z úspor které získal v předchozích létech. Na účtech je kraje zůstává asi půl miliardy korun. Nejvíce peněz, přes 2,4 miliardy korun investuje kraj do dopravy. Částka představuje 43 procent všech výdajů krajského rozpočtu. Oproti letošnímu roku vydá kraj na zajištění dopravy o devět procent výše.

V letošním roce hospodařil kraj s rozpočtem, který měl na straně příjmů 4,98 miliardy korun a výdaje 5,43 miliardy. Celkové příjmy se mají v příštím roce zvýšit o 6,4 procenta, zatímco výdaje vzrostou oproti letošnímu rozpočtu o 3,8 procenta. Daňové příjmy by měly příští rok činit téměř 4,9 mld Kč, což je oproti schválenému rozpočtu na letošek zhruba devítiprocentní růst. Oproti letošnímu roku se v roce 2018 zvýší výdaje i v oblasti fondů a programů EU o 46 procent, na kulturu a cestovní ruch půjde o 14 procent peněz více, do svého majetku bude kraj meziročně investovat o 51 procent více, výdaje na životní prostředí kraj meziročně zvýší o čtvrtinu, na sociální oblast o 30 procent a na zdravotnictví o 21 procent. Za částí vyšších výdajů je růst mezd.

Hned po dopravě představuje právě zdravotnictví druhou největší výdajovou položku rozpočtu. Na uhrazení ztrát krajských nemocnic, provoz pohotovostí, záchranné služby a další půjde 680 milionů. Na úhradu ztrát krajem zřizovaných nemocnic, který hejtmanství hradí jako služby obecného hospodářského zájmu (SOHZ), půjde příští rok meziročně o 40 milionů korun víc. Na ztrátu roku 2018 se počítá s částkou 208 milionů, dalších víc než 62 milionů je v rozpočtu připraveno na doplacení letošní ztráty.

Nejvyšším výdajem v oblasti dopravy je zajištění základní dopravní obslužnosti v autobusové železniční dopravě. Na to vyčlenil kraj pro příští rok 1,08 miliardy, zatímco letos to bylo 987 milionů. Vyšší částka je způsobena nárůstem mezd řidičů autobusů a 40 milionů tvoří nové slevy na jízdném, které kraj od ledna zavádí. Kromě toho kraj pokračuje v podpoře budování cyklostezek. Pro letošní rok bylo schváleno 15 milionů korun, příští rok to bude 30 milionů korun. Dalších 30 milionů kraj vyčlenil na stavbu prvního single tracku. Na investiční akce na svých silnicích II. a III. tříd má kraj k dispozici 630 milionů korun.

V regionálním rozvoji kraj navýší dotační Program stabilizace a obnovy venkova, kam půjde 115 milionů korun, meziročně o pět milionů více. Z letošních schválených 16,3 milionu korun se příští rok zvýší na 22,7 milionu korun investiční dotace na podporu sborů dobrovolných hasičů obcí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.