Plzeňský magistrát je konečně bezbariérový, veřejnosti začal sloužit i výtah

Plzeňský magistrát je konečně bezbariérový, veřejnosti začal sloužit i výtah | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš BabickýTomáš Babický

technik

Více

Pavel ŠrámekPavel Šrámek

poslanec parlamentu ČR

Více

Petr DoušaPetr Douša

Designer

Více

Plzeňský magistrát je konečně bezbariérový, veřejnosti začal sloužit i výtah

Plzeň, 07.12.2017, aktualizováno 11:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

To, co bylo celá dlouhá léta nemožné, se konečně stalo skutečností. Historická budova plzeňské radnice na náměstí Republiky se stala bezbariérovou. Veřejnosti už začal sloužit nově vybudovaný výtah. Jeho neexistenci zkritizoval v minulosti při své návštěvě radnice i prezident Miloš Zeman. A nebyl zdaleka jediný, komu chybějící výtah znemožnil návštěvu reprezentativních prostor magistrátu.

Nový výtah na magistrátu ocení nejen imobilní návštěvníci | Autor: Plzen.euNový výtah na magistrátu ocení nejen imobilní návštěvníci | Autor: Plzen.eu

Návštěvníci se teď pohodlně dostanou do Obřadní síně v prvním patře, kde se koná většina významných společenských akcí, stejně tak do druhého patra. Dosažitelný je výtahem i Sněmovní sál ve třetím patře, jenž poskytuje prostory pro zasedání zastupitelstva, školení či konference. Do výtahu se nastupuje z průchodu do dvora radnice, tedy přes mázhauz a vrátnici. Jeho vybudování včetně dalších bezbariérových úprav i nového sociálního zázemí vyšlo na 23 milionů korun. Na projekt město získalo dotaci ve výši 8,6 milionu korun z ministerstva pro místní rozvoj.

 

„Radnice byla jedním z posledních klíčových městských objektů, který zůstával pro tělesně postižené a méně pohyblivé občany těžko dostupným. Jsem rád, že se realizace podařila, byť první studie bezbariérových úprav vznikla už v roce 1995. Úprava sice probíhala za plného provozu, ale vyžádala si některá omezení. Proto tímto děkuji za trpělivost zaměstnancům i návštěvníkům radnice,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Kromě vestavby výtahu vznikly v budově magistrátu i bezbariérové toalety.

 

„Bezbariérové zpřístupnění interiéru radnice bylo komplikované kvůli tomu, že celý radniční komplex tvoří tři propojené památkově chráněné budovy s odlišnou výškou jednotlivých podlaží. Po výstavbě výtahu a zdvižné plošiny do Obřadní síně se však podařilo zpřístupnit bez bariér zhruba 90 procent budovy včetně kanceláří všech představitelů vedení města,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Výtah se nachází v zadním traktu domu a lidé do něho nastupují z průjezdu do dvora. Na úrovni třetího patra, tedy v místě Sněmovního sálu, je výtahová šachta již nad úrovní střech Císařského domu. Z náměstí viditelná není, pouze z vyhlídkové plošiny věže katedrály sv. Bartoloměje.

 

Výtah dnes prochází místy, která se většinou netýkají historických renesančních konstrukcí radnice. Vybudování výtahové šachty si vyžádalo pouze ve sklepě sousedního Císařského domu částečné odstranění klenby a ve třetím patře odstranění parapetu jednoho z oken. „Při celkovém vyhodnocení významu a přínosu výtahu pro vytvoření bezbariérového přístupu jsou vynucené zásahy do historických konstrukcí minimální. Akce u mě patří za více než třicet let, co pracuji v památkové péči, k jedněm z nejzdařilejších,“ řekl vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.

 

Pro bezbariérové zpřístupnění radnice bylo nutné uvažovat i o přístupové cestě k budově, zejména od blízkých zastávek MHD a od nejbližších parkovacích míst vyhrazených pro držitele průkazů TP, ZTP a ZTP/P. „Nyní vede bezbariérová trasa až ke vstupu do budovy radnice již od zastávek MHD v sadech Pětatřicátníků, na náměstí Republiky i od tramvajové zastávky v Pražské ulici, a stejně tak i od vyhrazených parkovacích míst na náměstí Republiky,“ dodal Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.