Ministerstvo životního prostředí dává naději obyvatelům Litic, kteří odmítají stavbu výrobních hal

Ministerstvo životního prostředí dává naději obyvatelům Litic, kteří odmítají stavbu výrobních hal | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan FialaMilan Fiala

kastelán

Více

Josef Gilbert MatuškaJosef Gilbert Matuška

Starosta Města Manětín

Více

Michal ČernýMichal Černý

Starosta Volduch

Více

Ministerstvo životního prostředí dává naději obyvatelům Litic, kteří odmítají stavbu výrobních hal

Plzeň, 07.12.2017, aktualizováno 11:44 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ministerstvo životního prostředí zamítlo odvolání společnosti Accolade a potvrdilo své původní rozhodnutí, kterým zrušilo závěr zjišťovacího řízení EIA o vlivu na životní prostředí pro Průmyslový Park Litice ze srpna 2016. Záležitost se tím vrací zpět na Krajský úřad Plzeňského kraje, který má za úkol zpracovat nové rozhodnutí.

„Zastupitelstvo MO Plzeň 6 Litice zareagovalo na tuto novou skutečnost usnesením adresovaným krajskému úřadu, ve kterém poukazuje na řadu potenciálních dopadů záměru, kvůli kterým nelze jednoznačně vyloučit významný vliv na životní prostředí. Vychází z faktu, že smyslem zjišťovacího řízení EIA je posoudit, zda daný projekt vůbec může či jednoznačně nemůže takto významný vliv mít,“ informoval místostarosta obvodu Michal Hausner.

„Je to pro nás velmi příznivá zpráva a potvrzením, že pojistky v systému fungují. Nedokážeme si představit, že orgán, který má chránit naše životní prostředí, může tvrdit, že když na vesnici nalehne monstrum z plechu a betonu o rozměrech 13 hektarů, napájené výhradně spodními vodami a živené stovkami čmoudících kamiónů denně, tak že to jednoznačně nemůže mít významný vliv na životní prostředí. Vždyť nejbližší obytný dům stojí přímo vedle pozemku, kde měla být příjezdová komunikace k halám a v místě, kde už dnes rachotí a práší veškerá doprava z kamenolomu,“ uvedl zastupitel Pavel Bosák.

Vedení obvodu uvítalo, že se celý proces vrací zpět na začátek. „Loni se díky nevyvěšení a nepředání informací ohledně zahájení zjišťovacího řízení neměla veřejnost, ani zastupitelstvo obvodu, možnost se do procesu přihlásit. Naštěstí ministerstvo životního prostředí následné rozhodnutí krajského úřadu zrušilo. Budeme teď nové rozhodování kraje pozorně sledovat. Chceme také ale zároveň vyjít vstříc vlastníkům pozemků a jednat s nimi o využití dotčeného prostoru tak, aby případné zastavění tohoto území bylo přijatelné pro litické občany,“ dodal místostarosta Hausner.

Haly za miliardu korun chce vybudovat v Liticích česká skupina Accolade. Stavby podél přivaděče k dálnici D5 by měly být přizpůsobené na míru firmám ze strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, elektronického obchodování, které už v Plzni působí a hledají další prostory. V novém průmyslovém parku by mělo najít práci téměř 700 lidí. Území je podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy v Plzni rozrůst, zóna Borská pole je plná. Starý i nový územní plán města počítají s lokalitou už od roku 2006. Dotčené území má dohromady 13 hektarů, která je nyní obdělávanou zemědělskou půdou. Z toho osm hektarů má být zpevněná plocha.

„Náš projekt rozhodně nebyl utajovaný, řádně ho projednaly všechny příslušné úřady. Litice s umístěním průmyslové zóny souhlasily již od roku 2005. Od roku 2013 MO Litice schvaluje záměr vybudovat průmyslový park,“ řekl Milan Kratina, zástupce investora ze společnosti Accolade. Ta chce v Liticích vedle průmyslového parku postavit ještě asi 60 rodinných domů. Potřebné pozemky vykupovali zástupci investora od 50 vlastníků.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.