EXKLUZIVNĚ: 44 tun žuly se valí na Plzeň !

EXKLUZIVNĚ: 44 tun žuly se valí na Plzeň ! | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vlastimil KonrádyVlastimil Konrády

zastupitel města Domažlice

Více

Marek TěšínskýMarek Těšínský

Manipulační dělník

Více

Petr HlávkaPetr Hlávka

Středoškolský učitel a vydavatel rlisty.eu

Více

EXKLUZIVNĚ: 44 tun žuly se valí na Plzeň !

Francie, Plzeň, 05.12.2017, aktualizováno 15:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvě těžké nákladní soupravy se v úterý úderem jedenácté hodiny vydaly maximálně devadesátikilometrovou rychlostí na dalekou cestu z francouzského lomu Carrier Plo až do Plzně. Každý automobil veze jeden 22 tun vážící žulový pylon pro obnovu plzeňského památníku Díky, Ameriko! Do Plzně by měl cenný náklad dorazit ve čtvrtek dopoledne. Radnice následně vypíše zakázku, která zahrnuje vyleštění kamene, zhotovení písma, usazení obou pylonů i opravu dlažby, osvětlení a další. Památník by měl být kompletně obnoven do konce dubna 2018.

Nakládání pylonů | Autor: Miroslav BrožNakládání pylonů | Autor: Miroslav Brož

Pylony mají rozměry 6,65x1,10x1,10 metru, každý z nich váží 22 tun. „V našem lomu jednotlivé monobloky vylamujeme přímo ze skály bez použití výbušnin. Díky tomu jsou absolutně neporušené. Dáváme na ně záruku 1000 let. Vylučujeme možnost, že by kámen mohl prasknout. Denně z našeho lomu odvezeme 20 až 30 podobných bloků,“ řekl exluzivně pro TV ZAK syn majitele lomu Philippe Plo.

Lom v místě Saint Salvy de la Balme, které leží asi 80 kilometrů od Toulouse, je největším žulovým lomem ve Francii, současně patří k největším v Evropě. Celkem zde pro potřeby plzeňského památníku vylomili šest bloků, z nich se potom vybrali za účastni expertů dva, které na základě testů vykazovaly nejlepší geofyzikální vlastnosti. O kvalitě lomu a zkušenostech jeho zaměstnanců svědčí i fakt, že před nedávnem připravovali monument ze žuly pro slavnou katedrálu Sagrada Familia v Barceloně. Zhotovovali také památník obětem tsunami v Londýně pro prince Charlese.

„Po příjezdu do Plzně se pylony uloží v areálu Správy veřejného statku města Plzně v Jateční ulici. Ještě v prosinci město Plzeň vypíše zakázku na finální povrchovou úpravu monobloků, vytvoření nápisů a jejich usazení do objektu památníku na Americké třídě. Cena by neměla přesáhnout částku 7,5 milionu korun. Město Plzeň dělá maximum pro to, aby na Slavnosti svobody v květnu 2018 byl již památník hotový,“ uvedl technický náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář (ODS).

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká vybudovaný v letech 1994 – 1995 byl slavnostně odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit loni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu. V pylonech se objevily praskliny a podle statika hrozilo nebezpečí, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.