Nové divadlo hostí prestižní výstavu laureátů Sacharovovy ceny

Nové divadlo hostí prestižní výstavu laureátů Sacharovovy ceny | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina ČedíkováKateřina Čedíková

Středoškolská učitelka

Více

Libor ŽďánskýLibor Žďánský

OSVČ v potravinářství, člen sociální komise při MěZ Dobřany

Více

Marek SýkoraMarek Sýkora

Zastupitel PK, radní města Dobřany

Více

Nové divadlo hostí prestižní výstavu laureátů Sacharovovy ceny

Plzeň, 04.12.2017, aktualizováno 11:57 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Unikátní výstava představující všechny laureáty prestižní Sacharovovy ceny je od neděle k vidění ve foyer plzeňského Nového divadla. Důležitost Sacharovovy ceny pro zachování demokracie ve světě vyzdvihl europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který výstavu zahajoval společně s poslancem a náměstkem plzeňského primátora i hejtmana Martinem Baxou (ODS). Letošním držitelem ocenění se stalo poprvé v její historii širší uskupení. Sacharovovu cenu totiž získala Demokratická opozice ve Venezuele. O udělení ceny rozhoduje Evropský parlament na slavnostním zasedání ve Štrasburku vždy koncem roku.

Výstavu zahájil europoslanec Pavel Svoboda společně s poslancem Martinem Baxou | Autor: Richard BenešVýstavu zahájil europoslanec Pavel Svoboda společně s poslancem Martinem Baxou | Autor: Richard Beneš

„Sacharovova cena pro mě znamená upozornění, že různě ve světě nemají lidé takovou svobodu, jakou máme my, že to není samozřejmost a že narušení této svobody se děje i v našich dnech. A je to i varování pro nás. Všude ve světě je potřeba svobody svědomí a svobody projevu a musí se o to pečovat. My ji dnes máme. Ale to neznamená, že ji za pár let budeme mít dál,“ uvedl europoslanec Pavel Svoboda. Zdůraznil, že lidská přirozenost je taková, že touha po moci se snaží tuto svobodu omezovat, když dostane příležitost.

„Právě letošní vítěz, venezuelská demokratická opozice, nás upozorňuje na to, jak se může zhoršit situace ve státě, který má všechny předpoklady proto, aby byl bohatý, aby se tam lidem dobře dařilo a aby žili ve svobodě. Venezuela má největší zásoby ropy na světě, přesto má velké hospodářské potíže a je před bankrotem. Stát v rámci utužování režimu silně omezuje politické svobody. Už je tam asi 150 mrtvých, 500 nebo 600 politických vězňů. A to jsou důvody, které vedly Evropský parlament k tomu, aby letošní Sacharovovu cenu udělil právě Venezuelské demokratické opozici,“ dodal Svoboda.

„Současná venezuelská demokratická opozice, nastavuje zrcadlo tomu odpornému režimu, který tam panuje, který kdysi sliboval obyvatelům Venezuely ráj na zemi. A dnes tuto zemi, která má obrovské bohatství, dovedl na pokraj úplného ekonomického bankrotu,“ řekl Baxa. Samotnou výstavu označil Baxa za velmi významnou událost pro Plzeň, kdy se může veřejnost seznámit se všemi jejími nositeli, kteří ve světě bojovali za lidská práva.

„Pro nás v České republice, kde už více než čtvrt století demokracii máme je to takové memento toho, že jsou území a státy na světě, kde demokracie a svoboda nejen, že nejsou běžné, ale kde jsou opravdu lidská práva hanebně pošlapávána. A také je to takový symbol pro nás, že boj za svobodu a demokracii nikdy nekončí,“ zdůraznil Baxa.

A za zachování demokracii je podle Baxy důležité bojovat nadále i v naší republice. „Když jsem viděl výsledky letošních parlamentních voleb, tak mám určité otazníky o stavu demokracie v České republice. Jako poslanec slyším ve Sněmovně poslance, kteří mluví o tom, že bychom měli vystoupit z NATO i z EU, že by měla být zavedena přímá demokracie, že bychom se měli inspirovat Putinovým Ruskem. Z druhé strany si myslím, že odkaz roku 1989, Václava Havla a několika dalších strůjců Sametové revoluce a naší ústavy je stále tak silný, že přímé ohrožení demokracie v tuto chvíli aktuální není. Ale musíme velmi pečlivě dbát na to, aby v naší zemi nakonec nezískaly navrch síly, které považují demokracii jen za zbytečný přívěšek a které říkají, že by vlastně bylo nejlepší, aby naše země byla ovládána autoritářským režimem, jako je to například v současném Rusku,“ dodal Martin Baxa.

Poprvé byla Sacharovova cena za svobodu a myšlení udělena v roce 1988 Nelsonu Mandelovi a Anatoliji Marčenkovi. Mezi laureáty ceny byli disidenti, političtí představitelé, novináři, právníci, aktivisté občanské společnosti, spisovatelé, matky, představitelé menšin i mnozí další.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.