Plzeňská teplárenská: Zachová se město jako řádný hospodář?

Plzeňská teplárenská: Zachová se město jako řádný hospodář? | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel ŠindelářPavel Šindelář

Náměstek primátora města Plzně

Více

Milena StárkováMilena Stárková

Zastupitelka PK, zastupitelka Sušice

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Plzeňská teplárenská: Zachová se město jako řádný hospodář?

Plzeň, 01.12.2017, aktualizováno 10:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé Plzně budou 14. prosince rozhodovat o tom, zda půjde společnost Plzeňská teplárenská samostatnou cestou a investuje do roku 2021 do modernizace kotlů z důvodu nových emisních norem EU až 1,5 miliardy korun, nebo se o budoucí investice a zisky podělí s menšinovým spoluvlastníkem EPH. Do tématu o budoucnosti městské teplárenské společnosti se vložila opozice, která požaduje, aby společnost i nadále zůstala ve stoprocentním vlastnictví města.

KSČM Plzeňského kraje chce vyhlásit místní referendum v tématu navrhované fúze Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou vlastněnou Energetickým a průmyslovým holdingem. K vyhlášení plebiscitu potřebuje 14 tisíc podpisů, desetinu plnoletých obyvatel Plzně. KSČM navrhuje řešení, kdy by město zastavilo své teplárenské dividendy a teplárna by hradila budoucí investice částečně ze zisku a částečně z rozpočtu města a z fondů, v nichž má prý Plzeň dostatek peněz.

Plzeňská teplárenská dle dohody s městem již s výplatou dividend za rok 2017 nepočítá, zisk bude spořit na příští investice, a ve variantě samostatnosti počítá s úvěrem na modernizaci svých kotlů. Budoucí dividendy, sponzoring a rozvojové investice budou na nule. „Produkujeme rozumný zisk, který stačí tak maximálně na prostou obnovu zařízení teplárny, určitě nemůžeme počítat s nějakými rozvojovými investicemi,“ říká Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské.

„Pokud přejde teplárna z majetku Plzně do majetku soukromého právního vlastníka, tak je jasné že ten soukromý vlastník bude chtít vytvářet hospodářský zisk. To znamená, dojde k růstu cen těchto energií,“ uvedl Richard Pokorný, mluvčí KV KSČM Plzeňského kraje. „Nechceme, aby se Plzeňané dostali do stejné situace jako s vodou, která je nyní jedna z nejdražších v Česku, vyšší než v Praze, Brně i v Paříži,“ uvedl poslanec Jiří Valenta (KSČM).

Varianta fúze počítá se sloučením obou tepláren, Plzeňská teplárenská přitom spolkne Plzeňskou energetiku. Ta má podle záměrů vedení města a nabídky Daniela Křetínského získat v nově vytvořeném podniku maximálně 35 procentní menšinový podíl. Město si tak zaručuje ovládající většinu, bude nadále rozhodovat o strategických tématech, jako je například cena tepla. Právě nízká cena tepla je strategickým cílem města a teplárny, a v obou variantách není počítáno s jejím zásadním navyšováním.

Po spojení s modernizovanou Plzeňskou energetikou by náklady na obnovu teplárny, nutné kvůli emisním normám EU, klesly na třetinu. „Zcela odmítám tvrzení, že pokud by došlo ke spojení těchto dvou společností, že by došlo k navyšování cen tepla. Minimálně v nejbližších třech letech budou mít občané garanci, že k tomu nedojde, a i v těch následujících letech, pokud bude docházet ke zvyšování ceny tepla, tak jenom minimálně,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

„Jednáme o fúzi více než rok, jsou zpracované odborné posudky. Navíc k tomu byla dvakrát zřízena pracovní skupina, kde byli zástupci všech stran včetně KSČM, takže všechny zastupitelské kluby by měly mít informace, aby správně rozhodly,“ dodal náměstek primátora Šindelář. Dodal, že podle odborných posudků, které má město k dispozici, znamená fúze pro teplárnu každoroční 70milionovou úsporu na provozních nákladech, jednorázovou úsporu na investicích ve výši 100 milionů korun a velmi pravděpodobné navýšení dividendy.

Společný podnik totiž dokáže být díky ekonomickým synergiím ziskovější, dosáhnout na lepší ceny elektřiny nebo vstupních surovin, než nyní každý samostatně. Vzroste i celková hodnota společnosti. Navíc se sjednotí plzeňský trh tepla. Pavel Šindelář říká, že fúze je z jeho pohledu jednoznačně lepší varianta. „Pokud se máme chovat jako dobrý hospodář, tak ano,“ řekl. Plzeňská teplárenská získá větší stabilitu v nejistém odvětví a také kapacity na budoucí investice a inovace, které teplárnu budou rozvíjet dál, což je v samostatné variantě vyloučeno.

Vedle komunistů, kteří fúzi striktně odmítají, ještě nejsou v této záležitosti zcela rozhodnuti opoziční zastupitelé z TOP 09. Může za to prý nedostatek informací. „My v tuhle chvíli čekáme na veškeré podkladové materiály. Vzhledem k tomu, že je necelý měsíc do jednání zastupitelstva, tak už začíná být skoro pozdě a ta rychlost je extrémní a ten tlak je veliký. Takže my bychom přivítali, aby ty materiály byly pohromadě co nejdříve,“ řekl zastupitel Michal Vozobule (TOP 09).

Majitel EPH Daniel Křetínský už v červnu zastupitelům města představil svou nabídku, řekl mimo jiné, že společný podnik by měl vyšší turbínovou i kotelní kapacitu, byl by významnějším hráčem na trhu elektřiny, čímž dosáhne na lepší ceny. Měl by nakupovat mnohem levnější uhlí a lépe řešit případné havárie či výpadky technologií. „Plzeňská energetika má kotle v lepším stavu a v zásadě může svoji kotelní kapacitu nabídnout společnému podniku, takže se ušetří nutnost té 1,5 miliardové investice, kterou by teplárna musela platit ze svého,“ dodal Křetínský.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.