Škodováci odhalili památník svým kolegům, kteří padli během druhé světové války

Škodováci odhalili památník svým kolegům, kteří padli během druhé světové války | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan RejfekJan Rejfek

Starosta Dešenic

Více

Josef JanůJosef Janů

jednatel ve společnosti radamayer

Více

Anna VáňováAnna Váňová

předsedkyně Občanského sdružení Abraham, členka MAS Český les, pracovnice klientského centra

Více

Škodováci odhalili památník svým kolegům, kteří padli během druhé světové války

Plzeň, 28.11.2017, aktualizováno 23:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli během druhé světové války v souvislosti s jejich odbojovou činností, nebo kteří zahynuli při bombardování Škodovky odhalil v úterý předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek. Pomník kompletně vyrobili současní zaměstnanci této společnosti a je umístěn v bezprostřední blízkosti V. brány naproti budově 3D planetária. Památník financovala Nadace Krsek Foundation.

Slavnostní odhalení pomníku | Autor: Richard BenešSlavnostní odhalení pomníku | Autor: Richard Beneš

Nový památník je výsledkem mnoha let trvajících debat o vzniku důstojného pietního místa, které by připomínalo tragické oběti nacistické perzekuce stejně jako oběti spojeneckých náletů z řad zaměstnanců plzeňské Škodovky. Jedná se o kovový solitér vyvedený v industriálním duchu, který mimo jiné představuje průmyslový charakter místa. Památník je umístěn v areálu Škodovky tak, aby byl rovněž přístupný široké veřejnosti.

 

Na památníku je všech 398 jmen obětí druhé světové války z řad zaměstnanců společnosti. Jednalo se zpravidla o aktivní odbojáře, ale i oběti spojeneckých náletů na Škodovku. Materiálem zvoleným na výrobu pomníku je ocel pokrytá rzí, tedy tvrdý odolný kov, který nezáří novotou, ale naopak jej poznamenala historie. Za několik měsíců dostane povrch památníku patinu a díky tomu se zvýrazní jména vyrytá do kovu.

 

„Každý z nás se v životě dostane do situace, kdy se musí rozhodnout, jestli udělá nějakou oběť v zájmu dobré věci. Připomínka těch, kteří byli ochotni udělat oběť nejvyšší, tedy položit svůj život v zájmu svobody a dobré věci, je velice důležitá pro nás pro všechny. Pomník padlých škodováků nám připomíná zásadní kapitolu z historie, která významně poznamenala nejen Škodovku a její zaměstnance, ale vlastně celou Plzeň,“ říká Tomáš Krsek, předseda dozorčí rady Škoda Transportation, spoluzakladatel Nadace Krsek Foundation.

 

„Škodovka povstala jako Fénix z popela, prosperita Škody, je prosperitou města i Plzeňského kraje. Jeden dluh Škodovce zůstával. A to byl dluh hrdinům, které Škodovka dala tomuto městu i tomuto kraji. Dluh k lidem, kteří padli jako odbojáři v průběhu 2. světové války, kteří padli v době náletů na Škodovku. A dnešním dnem je ten dluh splacen. Tragické události druhé světové války je třeba mít neustále v paměti. Je třeba připomínat dalším generacím, jaké hrůzy se děly, jak lidé trpěli. A právě tento památník vytvořený současnými zaměstnanci Škodovky je symbolem utrpení, které zažili zaměstnanci závodů během náletů, a zároveň symbolem hrdosti současných zaměstnanců na historii,“ doplňuje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

 

„Vždy jsem si říkal, že má většina Plzeňanů velmi blízký vztah ke Škodovce. Je to tak i v mém případě. Můj otec strávil celý život ve Škodovce. Nacházíme se v době, která je ekonomicky úspěšná, společnosti se daří. Ale jsou okamžiky, kdy je třeba si připomínat hodnoty. Naše společnost hodnoty ztrácí. A právě tento okamžik může bát jedním z okamžiků, kdy si ty hodnoty můžeme připomenout. Jsem moc rád, že právě zaměstnanci Škody Transportation vybudovali a připravili tento památník a za to jim patří poděkování,“ zdůraznil primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

 

Jedno vyryté jméno na pomníku hledal Stanislav Bukovský a našel ho ve spodní části památníku. „Otec mého kamaráda František Trčka zemřel při náletu na Škodovku. V odboji byl také můj otec, byl odsouzen k smrti a utekl z věznice, kde čekal na popravu, když byl nálet na Drážďany. Já osobně jsem dělal ve Škodovce a manželka také dělala celý život ve Škodovce,“ uvedl Stanislav Bukovský, který se zúčastnil slavnostního odhalení památníku.

 

V areálu Škody bylo v minulosti umístěno několik pamětních desek zaměstnanců, kteří zemřeli za druhé světové války. Ne všechny se ale dochovaly a každá měla jiný vzhled i použitý materiál, proto nakonec zvítězila myšlenka vybudovat nový památník, kde budou uvedena jména všech 398 obětí. Jednalo se zpravidla o aktivní odbojáře, ale i oběti spojeneckých náletů na Škodovku.

 

Mezi odbojáři byl například Antonín Burda, který byl za druhé světové války pověřen řízením odbojové činnosti ve Škodovce. Několikrát se mu podařilo uniknout před gestapem, nakonec byl ale zatčen a zastřelen. Dalším odbojářem byl Josef Kočárek. Tento vědec a významný zaměstnance Škodových závodů mimo jiné předal spojencům mimořádně významnou a technicky podrobnou zprávu o výrobě raketových střel V2, jedné z tajných nacistických zbraní, kterými chtěl Hitler zvrátit průběh války. Josef Kočárek byl v roce 1944 zatčen a nakonec se v terezínské pevnosti otrávil.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Slavnostní odhalení pomníku | Autor: Richard Beneš
  • Lidé na památníku hledali jména svých blízkých nebo známých | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Rusové bombardovali 01.12.2017 23:15, Reagovat

- české země ještě i po uzavření míru - třeba HavlBrod dne 9. května 1945 - tak se vosičko uklidni.

San 29.11.2017 11:21, Reagovat

Nejsem pamětník, ale co jsem slyšel z vyprávění, Plzeň se více méně osvobodila sama. Američané pak jen posbírali „drobky“ a slízli smetanu.

Vosí Hnízdo 29.11.2017 13:10, Reagovat

Ano, je to tak! Plzeň osvobodila domobrana, řízená tehdejšími komunisty. To, že Plzeň de-facto osvobodili komunisté se ale současným sedmilhářům a překrucovačům dějin nehodí do krámu. Ale bylo to tak!! Takže pomník by měl nást tak maximálně tehdejší komunistickou symboliku, rudou hvězdu a srp a kladivo.

San 29.11.2017 13:24, Reagovat

S těmi symboly bych to nepřeháněl. A s těmi komunisty také. Ne každý, kdo bránil Plzeň byl nutně komunista. Byli to prostě lidé,kteří už měli fašistů plné zuby a dokázali se sjednotit k obraně.

Vosí Hnízdo 29.11.2017 07:49, Reagovat

A lidé při amerických a spojeneckých náletech neumírali jen ve Škodovce, ale i v jiných částech města. Známé jsou desítky, možná stovky mrtvých při pouhém jediném náletu US-ARMY na hotel Continental, kam se lidé do sklepení běželi schovat a hotel (zřejmě velice významný "vojenský" objekt) dostal plný zásah americkými bombami. Připomenu třeba i desítky dětských obětí v ZŠ v Lobzích, dnes ZUŠ. Škola, kde se učily nic netušící děti a vůbec Lobzy bez jakékoli průmyslové zástavby byla pro americké vrahy také velmi důležitý strategický objekt. A to vše na sklonku války, kdy Německo bylo poraženo a už nebylo třeba dalších škod a zbytečných obětí. Ale Američani vraždit a ničit museli. Marschalův plán sliboval tučné zisky americkému průmyslu a aby se mohl naplnit, muselo se všechno zničit. Ostatně tak se Američané chovají dodnes, snad jen s větší krutostí. A tohle se v Plzni oslavuje jako "osvoboditelé". Tfuj tajxl!!!!

Vosí Hnízdo 29.11.2017 07:37, Reagovat

Pomníky měly být 2. Ten jeden, větší, by byl extra pro oběti spojeneckých náletů. Větší proto, že při útocích tzv. "osvoboditelů" zemřelo více lidí, než zabili sami Němci za Protektorátu. Ten menší pomník by potom byl za oběti, co zabili Němci. Tak by to bylo správné a ne to smíchat jak čalamádu.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.