Náměstek primátora Šindelář dohlížel ve francouzském lomu na vylomení pylonů pro památník Díky, Ameriko!

Náměstek primátora Šindelář dohlížel ve francouzském lomu na vylomení pylonů pro památník Díky, Ameriko! | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Radek LukáčRadek Lukáč

starosta obce Heřmanova Huť

Více

Václav SmihrodskýVáclav Smihrodský

finanční poradce, člen Rady MZ Tachov

Více

Náměstek primátora Šindelář dohlížel ve francouzském lomu na vylomení pylonů pro památník Díky, Ameriko!

Plzeň, 23.11.2017, aktualizováno 21:11 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ve francouzském lomu Carrier Plo se už podařilo vylomit dva žulové bloky pro obnovu plzeňského památníku Díky, Ameriko! Jeden z budoucích pylonů je už ořezán, druhý pracovníci lomu opracovávají v těchto dnech. Na začátku prosince budou převezeny bloky do České republiky. Přímo v lomu na práci kameníků dohlížel technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Radnice následně vypíše zakázku, která zahrnuje vyleštění kamene, zhotovení písma, usazení obou pylonů i opravu i oprava dlažby, osvětlení a další. Památník by měl být kompletně obnoven do konce dubna 2018.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář zapózoval společně s majitelem lomu u jednoho z pylonů pro památník Díky, Ameriko! | Autor: Plzen.euTechnický náměstek primátora Pavel Šindelář zapózoval společně s majitelem lomu u jednoho z pylonů pro památník Díky, Ameriko! | Autor: Plzen.eu

„Lom v místě Saint Salvy de la Balme, které leží asi 80 kilometrů od Toulouse, je největším žulovým lomem ve Francii, současně patří k největším v Evropě. Celkem tam pro nás vylomili šest bloků, z nich vybrali dva nejlepší. Jejich zkušenosti jsou neuvěřitelné. Na místě jsme se seznámili i s kvalitou kamene, známe všechny jeho geofyzikální vlastnosti,“ přiblížil náměstek primátora Pavel Šindelář, kterého do Francie doprovázel vedoucí odboru investic magistrátu Pavel Grisník, jehož odbor má obnovu památníku na starost.

 

„Jedná se o velmi kvalitní lom a skutečně velmi zkušenou firmu. Dělali nyní například monument ze žuly na slavnou katedrálu Sagrada Familia v Barceloně. Zhotovovali také památník obětem tsunami v Londýně pro prince Charlese. Popírají, že by kámen mohl prasknout,“ doplnil Pavel Šindelář.

 

V těchto dnech francouzská firma ořezává i druhý z vylomených bloků, to by mělo trvat zhruba pět dnů. Poté vyzve plzeňskou radnici, aby si kámen vyzvedla. Převoz do České republiky zajistí firma APB. Pylony se následně uloží v areálu Správy veřejného statku města Plzně. Ještě v prosinci chce Plzeň vypsat zakázku na vyleštění obou kamenů, vytvoření nápisů a usazení bloků na místo v Americké ulici a další úpravy. Cena by neměla přesáhnout částku 7,5 milionu korun. Město Plzeň dělá maximum pro to, aby na Slavnosti svobody v květnu 2018 byl již památník hotový.

 

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká vybudovaný v letech 1994 – 1995 byl slavnostně odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit loni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu. V pylonech se objevily praskliny a podle statika hrozilo nebezpečí, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 24.11.2017 07:16, Reagovat

A kolik že v Plzni padlo Američanů, že se jim staví takové honosné pomníky za nekřesťanské peníze daňového poplatníka? Podle té pompy to je jako by jich tady padl celý regiment, ale to je nesmysl. To Američani pozabíjeli více našich civilistů při jejich náletech. A ti že kde mají pomníček? Jo někde prý nějaký pidipomník je, ale v přímé rovině těm obětem by poměr pomníků měl být opačný. Dovolím si tvrdit, že Američané v Plzni pozabíjeli více civilistů než fašisti. A ještě jim za to město staví takhle drahé pomníky. To snad není nikde na světě, aby svým destruktérům stavěli pomníky!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.