Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,48%
Spokojený46,94%
Zklamaný19,05%
Zdrcený12,24%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 147

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ladislav VágnerLadislav Vágner

ředitel Příkosické zemědělské a.s.

Více

Oldřich RozšafnýOldřich Rozšafný

obchodní ředitel HC PLZEŇ 1929

Více

Vlastimil HálekVlastimil Hálek

Soukromý podnikatel

Více

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí

Plzeň, 16.11.2017, aktualizováno 15:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V poněkud odlišném pořadí než tomu obvykle bývá se uskuteční příští rok hlavní akce Slavností svobody. Těm bude patřit víkend od 4. do 6. května 2018. Hlavní program nabídne v pátek 4. května koncert amerického Count Basie Orchestra, v sobotu 5. května Convoy of Liberty a v neděli 6. května tradiční pietní akty. Předcházet tomu bude 1. května velká Australian Pink Floyd show v plzeňském amfiteátru, 3. května 2018 Plzeňské rozhovory v režii Západočeské univerzity a také vernisáž výstavy ke 100. výročí 16. obrněné divize americké armády, která jako první vstoupila v roce 1945 do Plzně.

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Autor: Richard BenešHlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Autor: Richard Beneš

Při každém ročníku oslav osvobození je hlavním slavnostním dnem 6. květen. Ten tradičně začíná pietním aktem u pamětních desek na schodišti radnice a vrcholí hlavním pietním aktem v 16.00 hodin u památníku Díky, Ameriko! Těchto událostí se účastní veteráni USA a Belgie a tradičně i velvyslanci Belgického království a Spojených států amerických. „V roce 2018 nám 6. května, tedy datum osvobození Plzně americkou armádou, připadá na neděli a z tohoto důvodu jsme se rozhodli po jednání se zástupci klubů vojenské historie výjimečně změnit termín Convoy of Liberty a přesunout ho na sobotní dopoledne,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který má Slavnosti svobody na starost.

 

Primátor Plzně Martin Zrzavecký se za vedení města zúčastnil schůzky se zástupci klubů vojenské historie, kteří na konvoji s městem spolupracují. Jednání se zúčastnili zástupci Plzeňského Military Car Clubu, Klubu 3. Armády Plzeň, Vehicle Club WW II, Klubu 16. obrněné divize, Klubu vojenské historie Tommy and Yankee, Army Club – The Czech regiment, Klubu 4. obrněné divize Plzeň, KVH JTF Raiders, Klubu 26. pěší divize Plzeň a Patton Memorial Pilsen.

 

S ohledem na veterány a jejich program se zástupci města společně se představiteli klubů vojenské historie shodli na tom, že přesunutí Convoy of Liberty na sobotu 5. května, je řešením, které umožní veteránům i veřejnosti zvládnout pohodlně program oslav. „V sobotu 5. května konvoj vyjede v tradičních 11 hodin ze Sukovy ulice a projede Klatovskou třídou, čelo konvoje pak přijede spolu s veterány na náměstí Republiky. Hlavní pietní akt proběhne v neděli 6. května v 16.00 hodin u pomníku Díky, Ameriko!, jehož rekonstrukce se připravuje na jaro 2018. Organizátoři věří, že výjimečné přesunutí Convoy of Liberty v roce 2018 na sobotu 5. května, přijme veřejnost s pochopením,“ dodal Jan Engler z magistrátního odboru prezentace a marketingu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 25.11.2017 19:44, Reagovat

Jediné slušné zprávy: https://cz.sputniknews.com/

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:26, Reagovat

Já se samozřejmě této opičárny jako tradičně účastnit nebudu, neboť od napadení bývalé Jugoslávie a dalších návazných vojenských anabází za účasti i našich žoldáků US-ARMY jasně a zřetelně ukázala, co je zač a co dovede. A někteří tupci jim tu ještě poskakují. Slušný a vnímavý člověk se však takového tijátru obloukem vyhne.

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:15, Reagovat

A jen mi tak napadá, padli vůbec nějací Američani v Plzni, mimo tedy těch, co např. ožralí někde havarovali ap.? A jestli jo, určitě jich nebylo tolik, co se v Plzni postavilo za ukrutné peníze pomníků. Na to by stačil malý skromný pomníček. Tolik pompy se nedělalo ani Rudoarmějcům za socialismu, a že ti by si to zasloužili. Za socialismu se jezdilo pokládat věnce k americkému pomníku do Litic, kde prokazatelně zahynula posádka havarovaného letadla. Vždy to proběhlo s důstojností a pietou, nikdo Američanům v položení věnce nebránil. Ale oni si tehdy pietu zřejmě pletli s štvavou agitkou a přihlížejícím lidem rozdávali štvavé dokumenty. I to jim bylo vcelku tolerováno a nikdo jim nic nezakazoval. No, možná se to štvaní omezovat mělo. Pieta je pieta a rozeštvávání bylo rozeštvávání. A to si jaksi mílí Američané zřejmě pletli. To byly začátky kontrarevoluce a Havlismu. To byl začátek pádu naší krásné a prosperující vlasti.

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:01, Reagovat

Ideální by bylo pořadí asi takovéto: Příjezd konvoje cca 5 vozidel z US ambasády spolu s velvyslancem USA a položení věnce u pomníku padlých. Na to má každý právo a tak to probíhalo i za socialismu. Akt cca na 1/2 hodiny a odjezd k dalším pomníčkům. Vzhledem k minimálnímu podílu spojenců na našem osvobození to bohatě stačilo a stačilo by to i teď. Žádné opičárny, trachtace a zbytečné vyhazování peněz daňového poplatníka. A nemusím ani snad připomínat, že ČR osvobodila Rudá armáda a té bychom měli být vděčni, vděčni Rusku jako nástupce bývalého SSSR.

MrDacz 17.11.2017 10:38, Reagovat

To se MUFovi alias Vosímu Hnízdu nebude líbit!
Nebude se to jistě líbit ani Vosímu Hnízdu alias MUFovi!
Je jisté, že žádnému z těch dvou degentů se to líbit nebude. Jako se jim (jemu) nelíbí vůbec nic.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.