Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lukáš TýnovskýLukáš Týnovský

Předseda plzeňského krajského sdružení Strany svobodných občanů

Více

Jakub DolejšíJakub Dolejší

podnikatel v lesnictví a zahradnictví

Více

Jaroslav ŠkárkaJaroslav Škárka

Bývalý poslanec

Více

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí

Plzeň, 16.11.2017, aktualizováno 15:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V poněkud odlišném pořadí než tomu obvykle bývá se uskuteční příští rok hlavní akce Slavností svobody. Těm bude patřit víkend od 4. do 6. května 2018. Hlavní program nabídne v pátek 4. května koncert amerického Count Basie Orchestra, v sobotu 5. května Convoy of Liberty a v neděli 6. května tradiční pietní akty. Předcházet tomu bude 1. května velká Australian Pink Floyd show v plzeňském amfiteátru, 3. května 2018 Plzeňské rozhovory v režii Západočeské univerzity a také vernisáž výstavy ke 100. výročí 16. obrněné divize americké armády, která jako první vstoupila v roce 1945 do Plzně.

Hlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Autor: Richard BenešHlavní akce Slavností svobody budou mít příští rok pozměněné pořadí | Autor: Richard Beneš

Při každém ročníku oslav osvobození je hlavním slavnostním dnem 6. květen. Ten tradičně začíná pietním aktem u pamětních desek na schodišti radnice a vrcholí hlavním pietním aktem v 16.00 hodin u památníku Díky, Ameriko! Těchto událostí se účastní veteráni USA a Belgie a tradičně i velvyslanci Belgického království a Spojených států amerických. „V roce 2018 nám 6. května, tedy datum osvobození Plzně americkou armádou, připadá na neděli a z tohoto důvodu jsme se rozhodli po jednání se zástupci klubů vojenské historie výjimečně změnit termín Convoy of Liberty a přesunout ho na sobotní dopoledne,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který má Slavnosti svobody na starost.

 

Primátor Plzně Martin Zrzavecký se za vedení města zúčastnil schůzky se zástupci klubů vojenské historie, kteří na konvoji s městem spolupracují. Jednání se zúčastnili zástupci Plzeňského Military Car Clubu, Klubu 3. Armády Plzeň, Vehicle Club WW II, Klubu 16. obrněné divize, Klubu vojenské historie Tommy and Yankee, Army Club – The Czech regiment, Klubu 4. obrněné divize Plzeň, KVH JTF Raiders, Klubu 26. pěší divize Plzeň a Patton Memorial Pilsen.

 

S ohledem na veterány a jejich program se zástupci města společně se představiteli klubů vojenské historie shodli na tom, že přesunutí Convoy of Liberty na sobotu 5. května, je řešením, které umožní veteránům i veřejnosti zvládnout pohodlně program oslav. „V sobotu 5. května konvoj vyjede v tradičních 11 hodin ze Sukovy ulice a projede Klatovskou třídou, čelo konvoje pak přijede spolu s veterány na náměstí Republiky. Hlavní pietní akt proběhne v neděli 6. května v 16.00 hodin u pomníku Díky, Ameriko!, jehož rekonstrukce se připravuje na jaro 2018. Organizátoři věří, že výjimečné přesunutí Convoy of Liberty v roce 2018 na sobotu 5. května, přijme veřejnost s pochopením,“ dodal Jan Engler z magistrátního odboru prezentace a marketingu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 25.11.2017 19:44, Reagovat

Jediné slušné zprávy: https://cz.sputniknews.com/

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:26, Reagovat

Já se samozřejmě této opičárny jako tradičně účastnit nebudu, neboť od napadení bývalé Jugoslávie a dalších návazných vojenských anabází za účasti i našich žoldáků US-ARMY jasně a zřetelně ukázala, co je zač a co dovede. A někteří tupci jim tu ještě poskakují. Slušný a vnímavý člověk se však takového tijátru obloukem vyhne.

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:15, Reagovat

A jen mi tak napadá, padli vůbec nějací Američani v Plzni, mimo tedy těch, co např. ožralí někde havarovali ap.? A jestli jo, určitě jich nebylo tolik, co se v Plzni postavilo za ukrutné peníze pomníků. Na to by stačil malý skromný pomníček. Tolik pompy se nedělalo ani Rudoarmějcům za socialismu, a že ti by si to zasloužili. Za socialismu se jezdilo pokládat věnce k americkému pomníku do Litic, kde prokazatelně zahynula posádka havarovaného letadla. Vždy to proběhlo s důstojností a pietou, nikdo Američanům v položení věnce nebránil. Ale oni si tehdy pietu zřejmě pletli s štvavou agitkou a přihlížejícím lidem rozdávali štvavé dokumenty. I to jim bylo vcelku tolerováno a nikdo jim nic nezakazoval. No, možná se to štvaní omezovat mělo. Pieta je pieta a rozeštvávání bylo rozeštvávání. A to si jaksi mílí Američané zřejmě pletli. To byly začátky kontrarevoluce a Havlismu. To byl začátek pádu naší krásné a prosperující vlasti.

Vosí Hnízdo 21.11.2017 22:01, Reagovat

Ideální by bylo pořadí asi takovéto: Příjezd konvoje cca 5 vozidel z US ambasády spolu s velvyslancem USA a položení věnce u pomníku padlých. Na to má každý právo a tak to probíhalo i za socialismu. Akt cca na 1/2 hodiny a odjezd k dalším pomníčkům. Vzhledem k minimálnímu podílu spojenců na našem osvobození to bohatě stačilo a stačilo by to i teď. Žádné opičárny, trachtace a zbytečné vyhazování peněz daňového poplatníka. A nemusím ani snad připomínat, že ČR osvobodila Rudá armáda a té bychom měli být vděčni, vděčni Rusku jako nástupce bývalého SSSR.

MrDacz 17.11.2017 10:38, Reagovat

To se MUFovi alias Vosímu Hnízdu nebude líbit!
Nebude se to jistě líbit ani Vosímu Hnízdu alias MUFovi!
Je jisté, že žádnému z těch dvou degentů se to líbit nebude. Jako se jim (jemu) nelíbí vůbec nic.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.