Plzeň chce i nadále udržovat nízké ceny za teplo, zatím patří mezi nejlevnější města v ČR

Plzeň chce i nadále udržovat nízké ceny za teplo, zatím patří mezi nejlevnější města v ČR | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan ŠašekJan Šašek

Botanik a zpěvák

Více

Václav KrsVáclav Krs

důchodce

Více

Jan LangJan Lang

Grafik

Více

Plzeň chce i nadále udržovat nízké ceny za teplo, zatím patří mezi nejlevnější města v ČR

Plzeň, 16.11.2017, aktualizováno 14:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Městská společnost Plzeňská teplárenská dlouhodobě drží jedny z nejnižších cen za teplo v rámci celé republiky. Umisťuje se v pořadí za Hradcem Králové, Pardubicemi a Chrudimí. Vedení města si klade za cíl, udržet ceny i nadále na nižší úrovni, aby se pro občany nic zásadního nezměnilo. Společnost Plzeňská teplárenská bude v prosinci oznamovat Ceny tepla pro rok 2018. Na stole je také diskutované sloučení Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou. O tom by se mělo rozhodnout na jednání městského zastupitelstva, které se sejde 14. prosince.

Plzeňská teplárenská - ilustrační foto | Autor: Richard BenešPlzeňská teplárenská - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

„Teď v prosinci budeme nastavovat ceny tepla. Už dnes je jasné, že k většímu nárůstu nedojde, uvažujeme o navýšení více méně o inflaci ve výši přibližně dvě procenta. Stane se tak po třech letech, kdy jsme cenu drželi stejnou. Ale ještě není rozhodnuto. Naším cílem je dlouhodobě držet ceny, nikoliv pod nějakou politickou kuratelou, ale prostě pod kuratelou toho trhu,“ informoval Tomáš Drápela, ředitel společnosti Plzeňská teplárenská. „Když máte dnes cenu nad 520, 530 korun, tak se vám začnou zákazníci odpojovat, přejdou na plyn, tepelná čerpadla, vše je dotované. Takže monopol tepláren nejen v Plzni, ale v celé republice je pryč, a my se musíme chovat tržně a ty ceny držet tržní,“ zdůraznil Drápela.

 

Podle slov šéfa teplárenské společnosti není z pohledu cen podstatné, jaká strategie se pro to zvolí. „Ceny chceme držet a musíme nabízet dobré služby, jako v každém zboží, které se prodává. Varianta, kterou bych akcionáři doporučoval, než nějaké zásadní masivní investice do uhelných zdrojů, je počkat do roku 2021, jak se situace vyvine. To znamená spojit se s dalším zdejším dodavatelem tepla, kterým je Plzeňská energetika a spolupracovat na dodávkách tepla. Mělo by to výhodu sjednocení trhu s teplem. My dnes máme zhruba tři čtvrtiny, oni jednu čtvrtinu. Dál bychom pokračovali jako Plzeňská teplárenská. Budoucnost vidím především v té stabilitě, nespojili bychom se s nějakou lokální firmou, ale se skutečně silným evropským hráčem, což by mohlo být významným přínosem, pokud to samozřejmě zastupitelé schválí,“ pokračuje Tomáš Drápela.

 

Pokud zastupitelé Plzně spojení Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou neschválí, žádná tragédie se rozhodně konat nebude. „Pojedeme dál sami za sebe, ale myslím si, že je to promarněná příležitost, která tu byla už před šesti lety. Z mého pohledu byla by škoda té nabídky na spojení nevyužít. Ekonomicky je to spojení nejlepší varianta jak pro město, tak pro naše zákazníky. Je nejbezpečnější a nejspolehlivější,“ dodal Drápela.

 

V červnu odhlasovalo zastupitelstvo města Plzně přípravu projektu, který by mohl znamenat sloučení Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky do nového podniku s vlastnickou majoritou města Plzně. Zda by tato fúze mohla do budoucna nějakým způsobem ovlivnit ceny tepla jsme se zeptali ředitele Plzeňské energetiky Václava Paška. „Sloučení dvou teplárenských společností v Plzni může mít pouze pozitivní vliv na ceny tepla. Jak již víme, představenstvo společnosti Plzeňská teplárenská indikovalo, že v roce 2018 ceny navyšovat nebude. Z probíhajících jednání mezi EP holdingem a městem vychází i to, že bude cena tepla fixována na další tři roky. To znamená, že odběratelé tepla v Plzni se vůbec nemusí obávat zvýšení cen za teplo. Naopak mohou jásat. Jako možná jedni z mála nebo jediní z celé republiky budou mít stagnující cenu tepla,“ vysvětlil Václav Pašek.

 

Sloučení společností podle expertů přinese dlouhodobé efekty, které umožní dosáhnout vyšší ekonomické rentability, než kterou mají obě teplárny zvlášť. A to bude mimo jiné příznivě promlouvat právě do ceny tepla. Výkonný ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek je přesvědčen o tom, že zlaté časy v teplárenství skončily s výrazným propadem cen elektřiny na trhu. Ceny tepla podléhají věcnému usměrňování Energetického regulačního úřadu, na trhu tepla se projevuje stále tvrdší konkurence. „Na teple propad zisku z výroby elektřiny dohnat nejde. Ceny tepla vycházejí z cílů vlastníků tepláren. Na příkladu Plzeňské teplárenské je vidět, že by ceny tepla mohla nasadit vyšší, a být tak o něco ziskovější. Cílem je však držet dobré
a konkurenceschopné ceny tepla. Odpojování se od dálkového vytápění, to je v Plzni nevídaný jev,“ uvedl Martin Hájek.

 

Řada malých tuzemských tepláren je dnes v červených číslech, co se týče krajských měst, tam už v ryzím vlastnictví měst zůstávají jen Teplárny Brno, Teplárna České Budějovice a Plzeňská teplárenská. Plzeňská teplárenská podle Hájka dlouhodobě drží vysoce konkurenceschopné ceny tepla a jde o dobře vedenou společnost s diverzifikovaným portfoliem zdrojů a aktivit. Před firmou však leží značné investice a situace na energetickém trhu je velmi nejistá.

 

„Dobré je, že Plzeňská teplárenská dlouhodobě investovala do diverzifikace zdrojů, mají blok na biomasu, postavili zařízení na energetické využití odpadu. Teď stojí před otázkou modernizace kotlů na uhlí. Situace v energetice je dnes velmi nejistá, v přípravě je řada legislativních norem EU, a uhlí je v Bruselu již bez nadsázky sprosté slovo. O případné investici by určitě bylo snazší rozhodovat až za několik let se znalostí legislativního rámce EU do roku 2030,“ dodal teplárenský expert Martin Hájek.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.